Analizy

Analiza Formuła Play na kartę

Sympatyczna Margaret oraz tajemniczy Dawid Podsiadło korzystają z Formuł Play na kartę (a przynajmniej tak wynika z reklam). Czy jednak podjęli oni dobre decyzje, wybierając najmocniej promowane oferty na kartę Play? Na pewno są one oryginalne, ale nie każdemu musi przypaść do gustu prepaid, któremu bliżej do abonamentu, niż klasycznych zobowiązań tego typu.

Charakterystyka Formuła Play na kartę

Stan darmowy nie ominął także Formuły Play na kartę. Wprowadzenie nielimitowanych rozmów i SMS-ów wewnątrz sieci zmusiło operatora do wprowadzenia małych, acz istotnych zmian w omawianej taryfie. Rodzina Formuła Play na kartę, to tak naprawdę trzy (poprzednio cztery) taryfy do wyboru. Nie są to jednak standardowe oferty na kartę, tylko tak naprawdę oddzielne zobowiązania, z których ma się z góry aktywowane pakiety. Są one automatycznie odnawiają się co miesiąc, pobierając opłatę z konta użytkownika, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o ważności paczek oraz ich włączaniu. Jednak z drugiej strony, znacznie zmniejsza to elastyczność oferty oraz bardziej przypomina abonament bez umowy niż prepaida. Do działania poszczególnych taryf konieczne jest posiadanie na koncie środków, wystarczających do pokrycia cen poszczególnych zobowiązań.

Włączenie jednej z taryf wymaga wcześniejszej migracji do Formuły Play na kartę. Natomiast zmienianie taryfy wiąże się z każdorazowym uiszczeniem miesięcznej opłaty za korzystanie z niej (7, 14 lub 21 zł), a do tego niestety usuwa wcześniej przyznane pakiety, usługi, bonusy itp. Dość długi jest też czas migracji między taryfami, gdyż może on trwać do 7 dni.

Formuła Play na kartę SMS (kod: *111*401*1#)

Jest to taryfa, w której domyślnie aktywny jest pakiet nielimitowanych SMS-ów do wszystkich sieci. Opłata za usługę (7 zł) jest automatycznie pobierana co miesiąc (data rozliczenia jest zgodna z dniem aktywacji taryfy). By pakiet działał konieczne jest posiadanie środków na koncie, które pokryją jego comiesięczny koszt. Po za SMS-ami klient otrzymuje 100 MB Internetu, które powinny starczyć na najbardziej podstawowe komunikatory tekstowe oraz przeglądanie maili, czyli jedynie dla najmniej wymagających klientów. Cieszą też darmowe rozmowy wewnątrz sieci (tą usługę należy aktywować kodem: *188#). Trzeba przyznać, że przy cenie 7 zł miesięcznie oferta wydaje się być niezwykle atrakcyjna.

prepaid_nakarte

Poza SMS-ami, cennik usług oraz sposób ich rozliczania jest taki sam, jak w standardowych ofertach. Również w tym przypadku użytkownik zapłaci 0.29 zł za minutę połączenia do innych sieci (w tym na stacjonarne), czyli dosyć dużo. Cieszy jednak, że kwotę doładowania można wykorzystać np. na krajowe połączenia głosowe i SMS-y do wszystkich sieci.

Formuła Play na kartę 3w1 (kod: *111*402*1#)

Aktywacja niniejszej taryfy wiąże się z dodatkowymi profitami względem poprzedniej. W zamian za uiszczanie comiesięcznej opłaty w wysokości 14 zł, użytkownik otrzymuje nielimitowane darmowe rozmowy w Play, bezpłatne SMS-y do wszystkich sieci oraz pakiet 1 GB Internetu. Oznacza to, że za dodatkowe 7 zł klient otrzymuje 900 MB więcej niż w Formule SMS na kartę, poza tym nie ma tu większych profitów. Cenę za dodatkowe dane można uznać za całkiem dobrą, więc Ci którzy korzystają więcej niż bardzo mało z Internetu powinni rozważyć tą opcję. Również tutaj minuta połączenia do innych sieci wynosi 0.29 zł, czyli niezbyt atrakcyjnie.

atl-play-prepaid-formulanakarte-4

Trzeba jednak pamiętać o konieczności comiesięcznego regulowania należności, niezależnie od intensywności korzystania z powyższych usług. Oznacza to, że niniejsza taryfa może się nie opłacać osobie, która nie korzysta z SMS-ów do wszystkich, ale zależy jej na rozmowach w Play. Takie rozwiązanie proponuje np. standardowa Play na kartę, gdzie niezależnie od kwoty doładowania dostępne są darmowe połączenia i SMS-y wewnątrz sieci, więc warto rozważyć tę ofertę zależnie od potrzeb.

Pewne zastrzeżenia wzbudza również bonusowych pakiet internetowy. Po jego zużyciu dalsza transmisja naliczana jest według cennika, póki opłata nie wyniesie 5 zł, czyli marne 25 MB. Dopiero wtedy transfer jest darmowy, ale też wielokrotnie wolniejszy (ślamazarne 8 kb/s). Żeby przywrócić prędkość trzeba czekać do następnego okresu rozliczeniowego lub kupić dodatkowy pakiet Internetowy.

Formuła Play na kartę 4w1

Najdroższa i z pozoru najciekawsza z taryf tej oferty. W tym przypadku miesięczna opłata to 21 zł, za które użytkownik otrzymuje darmowe połączenia w Play, bezpłatne SMS-y do wszystkich oraz pakiet internetowy 2 GB. Cena rozmów do wszystkich sieci zostaje też obniżona (z 0.29 zł do 0.09 zł). Trzeba przyznać, że dodatkowy 1 GB za 7 zł w porównaniu z Formułą 3w1 oraz niska cena za minutę połączenia wydają się być bardzo atrakcyjną ofertą.

atl-play-prepaid-formulanakarte-1

Patrząc jednak na tę taryfę z drugiej strony, konieczność płacenia co miesiąc 21 zł w przypadku oferty na kartę nie każdemu będzie odpowiadać. Podobnie do pozostałych taryf również tu pakiet internetowy wzbudza pewne zastrzeżenia. Po jego zużyciu dalsza transmisja naliczana jest według cennika, póki opłata nie wyniesie 5 zł (jedynie 25 MB). Dopiero wtedy transfer jest darmowy, ale też wielokrotnie wolniejszy, czyli całkowicie bezużyteczny.

Pakiety w Formuła Play na kartę

Niestety ilość użytecznych dodatkowych pakietów jest znikoma. O ile nie trzeba się martwić o minuty do Play i SMS- do wszystkich, to brak jakichkolwiek dodatkowych pakietów obniżających koszty połączeń do innych sieci okazuje się być nie lada problemem. Zmusza to klienta do ponoszenia comiesięcznych standardowych opłat, które jedynie w najwyższej taryfie nie są tak uciążliwe.

Internet w Formuła Play na kartę

Wszystkie taryfy w ofercie mają tzw. „Bezpieczny Internetu”, który znacznie spowalnia transmisję po przekroczeniu dostępnego pakietu, ale czyni ją darmową. Trzeba jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze – robi się ona okrutnie wolna i ledwo wystarczy na obsługę komunikatorów. Po drugie – włącza się on dopiero po przekroczeniu 25 MB, które kosztują aż 5 zł! Biorąc pod uwagę, że pakiet 1000 MB kosztuje 9 zł m.in. w Play na kartę to trzeba przyznać, że jest to typowy haczyk żeby naciągnąć użytkowników na dodatkowe koszty (potencjalnie 120 zł w ciągu dwóch lat). Można więc mieć pewne zastrzeżenia, że tzw. lejek nie włącza się automatycznie po wykorzystaniu bonusowych megabajtów / gigabajtów.

Cieszy jednak, że można przywrócić standardową prędkość poprzez dodatkowe pakiety internetowe. Do wyboru są trzy atrakcyjnie warianty: 300 MB za 5zł, 1 GB za 9 zł oraz 3 GB za 20 zł, wszystkie ważne są przez 30 dni.

Podsumowanie

Play mocno promuje Formułę na kartę przedstawiając ją, jako coś bardzo innowacyjnego. Jednak z punktu widzenia użytkownika, jest to oferta, w której domyślnie są aktywowane określone pakiety, a operator automatycznie pobiera za nie opłaty. Na podobny mechanizm można się natknąć w innych ofertach na kartę (np. Orange Yes lub Taryfy Frii). Co więcej, w ich przypadku możliwe jest dobieranie i wyłączanie paczek według własnych upodobań. Natomiast w Formule na kartę nie można korzystać z np. cyklicznych nielimitowanych rozmów w Play z pominięciem darmowych SMS-ów do wszystkich, więc o wiele starsze Play na kartę dla niektórych może okazać się bardziej atrakcyjne.

atl-play-prepaid-formulanakarte-2

Dla wielu osób sporym problemem może też być brak pakietów minut do wszystkich sieci, dlatego niniejsza oferta najlepiej sprawdzi się w przypadku użytkowników, którzy najczęściej komunikują się z klientami Play. Innym można za to polecić np. JUMP! na kartę, w którym za 10 zł tygodniowo (40 zł miesięcznie) otrzymuje się darmowe połączenia i SMS-y do wszystkich. Interesująca wydaje się też ″diabelska″ Heyah non stop, w której za 29 zł miesięcznie też są bezpłatne rozmowy do wszystkich. Natomiast, klienci , których interesuje prepaid przypominający abonament powinni zwrócić uwagę na Virgin Mobile #BezLimitu, w której klient za 29 zł otrzymuje nielimitowane SMS-y, nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci (komórkowych i stacjonarnych) oraz aż 2 GB Internetu.

Tagi

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close