Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Najlepsza poczta mail

Jaką pocztę e-mial wybrać?

Na rynku jest szereg serwisów oferujących dostęp do poczty elektronicznej. Skupimy się na bezpłatnych propozycjach, dostępnych dla każdego. Wybór i założenie poczty nie powinien nikomu sprawiać problemu. Wystarczy ustawienie loginu i hasła, żeby po chwili pisać i odbierać wiadomości e-mail.

Już na samym początku dowiecie się, jaka jest najlepsza poczta e-mail. Oprócz tego znajdzie informacje o popularnych serwisach pocztowych. Otrzymacie podstawowe informacje o bezpieczeństwie i bezpiecznej poczcie ProtonMail. Na koniec poznacie kilka programów pocztowych.

Gmail

Gmail to niedościgniony ideał wśród dostępu do darmowej poczty. Poczta od giganta rynku Google Gmail jest zdecydowania najlepszą darmową pocztą. Wolny od spamu z szeregiem dodatkowych narzędzi pozwalających od razu na komfortową pracę, w zintegrowanym środowisku. Do dyspozycji oprócz poczty otrzymujemy usługi takiej jak: Google Drive, Dokumenty, Arkusze, Prezentacje, Notatnik Keep, Kalendarz, Google Duo do komunikacji wideo. Czego nie da się nie zauważyć, całe środowisko zintegrowane jest z systemem Android. Gmail obsługuje dwuetapową weryfikację, klucze U2F.

Onet Poczta

Onet zajmuje trzecie miejsce pod względem ilości użytkowników w Polsce. Ofertuje weryfikację dwuetapową. Jednorazowym kodem z aplikacji mobilnej. Uwierzytelnienia również można dokonać przy mocny klucza U2F. Co zdecydowanie jest dobrym wyborem, jeśli zależy nam na największym poziomie bezpieczeństwa. Dzięki zabezpieczeniom w postaci U2F, pocztę Onet można uznać za lepszą od konkurencji poniżej.

Poczta WP

Druga pod względem popularności poczta na Polskim rynku. Obsługuje weryfikację dwuetapową za pomocą kodów autoryzacyjnych. Posiada wspólne logowanie wraz z o2.pl jest to 1login od WP.

Poczta o2

Połączona z WP, wspólny 1login. Oferuje 30 GB pojemności z możliwością wysłania załącznika 100 MB. Obsługuje weryfikację dwuetapową za pomocą kodów autoryzacyjnych w aplikacji 1login od WP.

Outlook

Posiada zintegrowane środowisko podobnie jak Gmail. Niestety dopiero w wersji płatnej z Office 365 możemy z niego w pełni korzystać. Niemniej jednak darmowa poczta jest w 100 % funkcjonalna. Obsługuje weryfikację dwuetapową w tym klucze U2F.

ProtonMail

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie i anonimowości wybierz Protonmail. Serwis korzysta z szyfrowania end-to-end. Dodatkowo proton mail to projekt open source, oznacza to, że kod programu dostępny jest dla wszystkich. Poczta w podstawowej wersji jest za darmo. Serwery znajdują się w Szwajcarii

Prócz tego możemy jeszcze skorzystać z innych darmowych skrzynek:

 • Poczta Interia
 • Poczta gazeta.pl
 • Yahoo

Bezpieczeństwo

Bezpieczne hasła

Pamiętaj o stworzeniu bezpiecznego hasła, które najlepiej przechowywać w menadżerze haseł. Na ten temat przeczytasz więcej w artykule o tworzeniu bezpiecznych haseł.

PGP

Pretty Good Privacy — PGP. Narzędzie pozwala na szyfrowanie, podpisywanie wiadomości z pomocą kluczy. Są dwa rodzaje kluczy:

 • klucz prywatny, służy do podpisywania i odszyfrowania maila. Po otrzymaniu e-maila, klucz prywatny pozwala go odszyfrować.
 • klucz publiczny, połączony z prywatnym, jest do szyfrowania i sprawdzania podpisu. Używamy klucza publicznego odbiorcy do wysłania zaszyfrowanej wiadomości do niego.

Weryfikacja dwu etapowa

Jeśli tylko jest to możliwe włącz dwuetapowa weryfikację. Dzięki temu zwiększysz poziom bezpieczeństwa, w razie niepowołanej próby logowania. Weryfikacja dwuetapowa może odbywać się przez:

 • SMS
 • Google Authenticator
 • Microsoft Authenticator
 • Token OTP czyli kody jednorazowe
 • Klucze U2F np.: Yubikey, Security Key, HyperFIDO

Klucz U2F

U2F to jedyna metoda dwuetapowego uwierzytelnienia chroniąca przed phishingiem na 100%. Klucze dostępne są w różnych wariantach. Podpina się je przez złącze USB do komputera, działają z systemem Windows, Mac OS X, Linux. Niektóre działają z Androidem przez NFC. Klucze nie wymagają dodatkowego zasilania. Warto zaopatrzyć się w dwa w celu zrobienia zapasowej kopi klucza. Jeśli poważnie myślisz o bezpieczeństwie, to klucz U2F jest niezbędnym elementem. Oprócz zabezpieczenia poczty można używać w takich serwisach: Google, Facebook, Microsoft, Twitter, YouTube, Dropbox, Github, Amazon.

Klient poczty elektronicznej

Program służący do odbierania i wysyłania poczty z komputera. Korzysta z protokołów SMPT (do wysyłania wiadomości) oraz POP3 lub IMAP (do odbierania). Kilka przykładowych programów z których można korzystać w systemie Windows, macOS, Linux.

 • Microsoft Outlook
 • Mozilla Thunderbird
 • Apple Mail
 • Opera Mail
 • Claws Mail
 • SeaMonkey
 • Zimbra Desktop

IMAP czy POP3?

Różnica miedzy protokołami, polega na tym, że POP3 pobiera całego e-maila na komputer, z możliwością pozostawienie kopii na serwerze. Z kolei IMAP bez względu gdzie się logujemy, działania przeprowadza bezpośrednio na serwerze. Z protokołem IMAP, wiadomości dostępne na każdym urządzeniu równocześnie. IMAP jest obecnie najbardziej popularnym protokołem do odbierania poczty.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
17 grudnia 2023 14:04

Weryfikacja dwuetapowa powinna być już wszędzie standardem, niestety serwisy skutecznie utrudniają korzystanie z niej osobom wykorzystującym z klientów pocztowych. Onet uniemożliwia korzystanie z obu rozwiązań jednocześnie i jak pytałem nawet nie przewiduje takiej możliwości w przyszłości, WP trzeba połączyć konto, a na dodatek jakiś własny program ma do weryfikacji dwuetapowej. Więc znowu gmail wygrywa na tym polu, reszta serwisów stawia nasz przed wyborem albo bezpieczeństwo (weryfikacja dwuetapowa) albo program pocztowy

Back to top button