Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Artykuly

Jaki powerbank do iPhone’a wybrać?

Jeszcze jakiś czas temu powerbanki były tylko nowością, której zamysł nie wszyscy rozumieli. Dziś nie wyobrażamy sobie bez nich choćby nawet wyjścia na miasto. W tym artykule udzielimy odpowiedzi na pytanie, jaki powerbank wybrać do iPhone’a? Czy do iPhone trzeba w ogóle specjalnego powerbanka czy wystarczy pierwszy lepszy? Czy użytkownicy iPhone’ów w ogóle powinni się zastanawiać nad powerbankami w inny sposób niż posiadacze smartfonów z Androidem?

iPhone jest sprzętem z wyższej półki, raczej kosztownym i nie zawsze kompatybilnym z powszechnie panującymi standardami. W kwestii standardów Apple woli chadzać swoimi ścieżkami.

Kompatybilność z iPhone i urządzeniami Apple

Większość powerbanków zadziała ze sprzętem Apple. Ale czy nie lepiej gdyby producent zadeklarował taką zgodność? Warto poszukać w opisie lub na opakowaniu produktu deklaracji (czasem to tylko znaczek czy logo) ze sprzętem Apple. Brak takiej deklaracji nie oznacza, że powerbank nie zadziała, ale jednocześnie nie ma pewności że nie napotkamy problemów.

Cena i jakość wykonania

Jeśli masz nowego iPhone za 5000 czy 6000 zł to głupio by było go zniszczyć podłączając niesprawdzony powerbank za 30 zł. Nie twierdzimy tutaj, że powerbank musi dużo kosztować, ale te lepsze jakościowo zazwyczaj nie są najtańsze. Tak jak Twój iPhone.

W przypadku starszych modeli jak iPhone 6, 7, 8, 9 czy X zapewne kompatybilność z powerbankami jest bliska 100%. Ryzyko uszkodzenia i potencjalne straty też nie powinny

Pojemość powerbanka

Baterie iPhonów są średnio mniej pojemne niż smartfonów z Adnroidem. iPhone uważany jest za urządzenie, które działa w sposób bardziej zoptymalizowany i lepiej zarządzający energią. Tak przynajmniej mniejsze baterie w iPhone’ach tłumaczy producent, firma Apple.

Faktem jest, że pojemność baterii w modelach z ostatnich lat waha się od 3046 mAh (iPhone 11 Pro) do ponad 4300 mAh (iPhone 14 Plus = 4325 mAh, iPhone 13 Pro Max – 4352 mAh, więcej modeli tutaj: https://www.euro.com.pl/telefony-komorkowe,seria!iphone-14.bhtml)

Dobrze wybrać powerbank, który zapewni możliwość podładowania iPhone co najmniej kilka razy. Większość popularnych powerbanków da radę to zrobić, ale warto wziąć pod uwagę straty energii przy ładowaniu.

Straty energii

Warto przypomnieć, że zarówno podczas ładowania jak i w czasie bezczynności (gdy nasz powerbank po prostu „leży”) następują straty energii.

Proces ładowania powoduje stratę w wysokości 10-20%. Dodatkowo podobna strata wydajności powstaje na poziomie ogniw wchodzących w skład powerbanku. W praktyce zatem gorsze jakościowo powierbanki załadują do smarftona 60-65% nominalnej pojemności, a te lepsze około 80%.

Przykładowo markowy powerbank o pojemności 15000 mAh i wydajności 80% dostarczy 12000 mAh energii do baterii iPhone’a. W przypadku iPhone 14 (bateria 3279 mAh) daje nam to 4 ładowania prawie do pełna. Rzadko łądujemy od 0%, więc biorąc pod uwagę, że powerbanka użyjemy przy stanie 10% baterii, można mówić o 4 pełnych ładowaniach.

Co do start przy bezczynności, warto wspomnieć, że każda bateria (bardzo) powoli ulega rozładowaniu. Ale akumulatorom litowo-jonowym (z takich produkuje się większość powerbanków) bardzo szkodzi przechowywanie w stanie całkowitego rozładowania. Jeżeli zatem nie planujemy używać urządzenia przez dłuższy okres czasu, pozostawmy je naładowane w 40-50%.

Złącze Lightning

blank

Standardem złącz w telefonach, jest obecnie USB typu C, iPhone jednak ma swoje indywidualne wejście. To właśnie jest złącze Lightning. Jeżeli nie posiadamy takiego kabla (bo np. ładujemy iPhone tylko bezprzewodowo), to warto wziąć pod uwagę, że będziemy musieli go dokupić. Alternatywnie możemy wybrać powerbank, który jest w taki kabel wyposażony, co jednak rzadko się zdarza.

Pamiętajmy też o tym, że sam powerbank też trzeba naładować. Czasem powerbanki umożliwiają ładowanie przez wszystkie typy portów (w tym lightning) i nie trzeba mieć dodatkowego kabla do obsługi takiego urządzenia. Raz ładujemy przez port lightning powerbank, a potem odwracamy proces ładując tym samym kablem telefon z powebanka. Ekologiczne rowiązanie (dostępne np. w Baseus PPLG-A01 opisanym poniżej).

Porty, szybkość ładowania i ładowanie indukcyjne

Warto szukać Powerbanku, który będzie miał co najmniej dwa wejścia, jest to praktyczne rozwiązanie.

Duża liczba modeli ma też porty o różnym natężeniu ładowania prądu tzn. 1A i 2A.

Port oznaczony jako 2A umożliwia szybsze ładowanie.

Należy też wspomnieć o technologii ładowania indukcyjnego (bezprzewodowego).

Wiele urządzeń posiada już takie udogodnienie, może to nam ułatwić sprawę z doborem odpowiedniego kabla. Istotne jednak jest to że nie wszyscy jeszcze lubią i ufają takiemu rozwiązaniu. Dodatkowo istnieje kilka standardów ładowania indukcyjnego i jak można się domyślić Apple nie wspiera wszystkich :). Na szczęście producent iPhone należy do konsorcjum firm wspierających standard o nazwie Qi (czyt. „czi”), który jest wiodącym światowym rozwiązaniem dla ładowania indukcyjnego (do mocy 15 W).

Dodatkowe funkcje

Dzisiejsze powerbanki mają wiele fajnych udogodnień i usprawnień wprowadzonych przez producentów. Warto zwrócić uwagę na:

  • Wskaźniki poziomu naładowania, który może mieć formę diody lub wyświetlacza LCD.
  • Odporność na wodę i kurz
  • Łatwo też znajdziemy modele wyposażone w latarkę lub lampkę do oświetlania
  • Na rynku jest też dużo wariacji, jak przenośne głośniki z funkcją powerbanku, lub też urządzenia np. 5 w 1, typowo turystyczne kombajny z wieloma funkcjami. Fajne, ale czasami takie nowinki odznaczają się słabą jakością wykonania i małą pojemnością. Co za dużo to niezdrowo.

Lista ciekawych powerbanków do iPhone’a

Poniżej lista kilku ciekawych modeli kompatybilnych ze sprzętem Apple. Dodatkowo, ciekawych inspiracji może dostarczyć ten artykuł o tym jaki powerbank do iPhone’a wybrać: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jaki-powerbank-do-iphone-a-wybrac.bhtml

Baseus PPJAN-C01 Mini JA 30000mAh

blank
  • Nowoczesny i pojemny Power Bank, który skutecznie ładuje trzy urządzenia
  • Wspiera szybkie ładowanie w standardzie Power Delivery 15W
  • Z boku akumulatora znajdują się wskaźniki LED poziomu naładowania, z których każdy odpowiada 25% naładowania.

Baseus PPLG-A01 Amblight, 30000mAh, PD, QC 3.0, 65W

blank
  • Obsługuje szybkie ładowanie dwukierunkowe 
  • Power Delivery, Quick Charge 3.0, 2.0, MTK, Huawei SCP, Samsung SFC.                                                                                                                    
  • Umożliwia ładowanie 5 urządzeń w tym samym czasie.                                                                     
  • Duża pojemność 30000mAh i uniwersalna kompatybilność                                                          
  • Power Bank został wyposażony w czytelny wyświetlacz.                                               
  • Ładowanie Power Banka jest możliwe przez 3 porty – Lightning, Type-C, Micro USB

Hama Power Pack ALU15HD 15000mAh 187239

blank
  • Power pack Hama do mobilnego zasilania 2 urządzeń                                                        
  • Duża pojemność akumulatora                                                                               
  • Certyfikowane ogniwa gwarantują bezpieczeństwo i najwyższą jakość                                 
  • Szybkie i bezpieczne ładowanie                                                                                 
  • Elegancka i wytrzymała aluminiowa obudowa                                                                 
  • Łatwe ładowanie power packa za pomocą ładowarki                                          
  • Wskaźnik poziomu naładowania typu LED                                                          
  • Zabezpieczenia przed przeładowaniem, głębokim rozładowaniem oraz zwarciem                                                                                                        
  • Możliwość zabrania na pokład samolotu
Back to top button