Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Artykuly

Starcie smartwatchy: Huawei Watch vs Motorola Moto 360 vs Samsung Galaxy S2 Classic vs Sony SmartWatch 3

Porównanie najlepszych cech smartwatchy klasy premium nie jest łatwym zadaniem: większość produktów z górnej półki cenowej oferuje zbliżone cechy, bardzo często inteligentne zegarki różnią się tylko detalami. Uważnie przyjrzeliśmy się aktualnym, topowym produktom, oferowanym przez Sony, Lenovo, Samsunga oraz Huawei. Postanowiliśmy odnaleźć zegarek idealny, który będzie w stanie zastąpić dotychczasowe generacje mechanicznych i elektronicznych czasomierzy.

Precyzyjne określenie grupy odbiorców smartwatchy to zadanie, z którym nie uporali się jeszcze producenci najnowszych inteligentnych zegarków. Sportowcy i osoby lubujące się w aktywności sportowej znajdą ciekawszą i wygodniejszą od smartwatchy alternatywę: smartbandy. Osoby ceniące sobie elegancję i wzornictwo będą skłonne raczej sięgnąć po markowe, tradycyjne zegarki. Gdzie jest więc miejsce dla inteligentnych zegarków. Uważnie przyjrzeliśmy się cechom Moto 360 drugiej generacji Samsung Gear S2 w wersji Classic, Sony SmartWatch 3, oraz debiutującemu w tym gronie Huawei Watch.

-~- Wykonanie, wygląd i wyświetlacz -~-

Wykonanie, wzornictwo i wyposażenie

Huawei Watch

test-Huawei-Watch-14

Masywna obudowa, której gabaryty wydają się nieproporcjonalne to wynik otoczenia tarczy statycznym pierścieniem. Zabieg zaskakujący i sprawiający, że czarne i srebrne wersje Watcha lepiej pasują do mężczyzn. Ciekawsze wzornictwo dostrzeżemy w pozłacanych Huawei Watch Elegant i Jevel. Wyświetlacz chroni szkło szafirowe, zaś korpus wodoodpornego zegarka wykonano ze stali nierdzewnej. Do urządzenia dołączono stykową stację ładującą z zaczepem magnetycznym. Nie jest tak wygodna, jak ładowarki Samsunga i Lenovo.

5 / 10

Lenovo Moto 360 (2 gen)

20160716_130256

Solidny korpus, wykonany ze stali nierdzewnej jest wodoodporny, natomiast wyświetlacz chroni Corning Gorilla Glass 3. Warstwa szkła wystaje ponad kopertę zegarka. Pewnym mankamentem jest położenie światłomierza, który przesłania dolną część okrągłego wyświetlacza smartwatcha. Uroku oszczędnemu wzornictwu dodaje wystylizowane logo Motoroli umieszczone na przycisku zegarka oraz wykonany ze skóry pasek (dostępne są również wersje z bransoletą oraz z pozłacanymi i posrebrzanymi kopertami). W zestawie z zegarkiem otrzymujemy indukcyjną stację ładującą.

7 / 10

Samsung Gear S2 Classic

test-Samsung-Gear-S2-classic (6)g

Ładna, kształtna i wodoodporna koperta oraz obrotowy, karbowany pierścień nadają zegarkowi Samsunga unikalnego charakteru. Smartwatch został zamknięty w obudowie ze stali nierdzewnej, a wyświetlacz chroni Corning Gorilla Glass 3. Wygodną obsługę zegarka zapewnia pierścień i dwa przyciski umieszczone prawej strony obudowy. Gear S2 dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych (czarny, posrebrzany, pozłacany). W zestawie otrzymamy indukcyjną stację ładującą oraz dodatkowy pasek. Dostępne do Gear S2 akcesoria obejmują wymienne paski, zapasową stację ładującą oraz słuchawki Bluetooth.

8 / 10

Sony SmartWatch 3

20160726_185205 kopia

Sportowe odmiany SmartWatcha dostarczane są wraz z silikonowymi paskami, połączonymi z obudową, w której umieszczany jest wodoodporny korpus zegarka. Sposób montażu zegarka w sprawia, że przycisk umieszczony z boku nie działa precyzyjnie. Możemy zdecydować się na bardziej eleganckie wersje zegarka w posrebrzanych obudowach scalonych z bransoletą lub dostarczanych z wymiennymi paskami. Dobierając różne paski i obudowy łatwo zadecydujemy o charakterze zegarka, choć w większości przypadków mamy wciąż do czynienia z zegarkiem dostosowanym do potrzeb osób aktywnych, a nie urządzeniem pasującym do garnituru lub wieczorowej sukni. W standardowym wyposażeniu zegarka nie ma ładowarki, możemy zastąpić ją dowolnym urządzeniem od smartfona (złącze micro USB). Dodatkowe akcesoria obejmują kolorowe paski oraz słuchawki Bluetooth.

5 / 10

Wyświetlacz

Huawei Watch

test-Huawei-Watch-20

Okrągły wyświetlacz inteligentnego zegarka Huawei o przekątnej 1,42 cala (400 pikseli) o gęsto ułożonych piksele (282 ppi) został wykonany w technologii AMOLED. Kolory odwzorowane są poprawnie, obraz jest jasny i kontrastowy, widoczny nawet w słońcu. Smartwatch pozwala całkowicie wygasić ekran lub przełączyć wyświetlacz w tryb monochromatyczny.

7 / 10

Motorola Moto 360 (2 gen)

20160716_164107

Wyświetlacz smartwatcha Lenovo jest okrągły, dolna część tarczy została ucięta. Na tarczy o przekątnej 1,38 cala udało się zmieścić ekran o rozdzielczości 360 x 325 pikseli (gęstość: 263 ppi). Zastosowano inny typ ekranu, LCD IPS, jednak obraz jest kontrastowy, dobrze widoczny w słońcu, a kolory dobrze odwzorowane. Ekran można w razie potrzeby całkowicie wygasić lub przełączyć w stanie spoczynku w tryb monochromatyczny.

7 / 10

Samsung Gear S2 Classic

test-Samsung-Gear-S2-classic (8)

Okrągła tarcza Gear S2 ma przekątną 1,2 cala (360 pikseli) i gęstość 302 ppi. Wyświetlacz AMOLED jest jasny i kontrastowy, dobrze widoczny w słońcu. Kolory są poprawnie odwzorowane. Smartwatch pozwala całkowicie wygasić tarczę lub przełączyć wyświetlacz w tryb monochromatyczny.

7 / 10

Sony SmartWatch 3

20160726_184859 kopia

Kwadratowy ekran SmartWatch 3 o przekątnej 1,61 cala oferuje rozdzielczość 320 x 320 pikseli, ułożonych z gęstością 280 ppi. Transfleksyjny wyświetlacz typu TFT pozwala pokazać 65 tysięcy barw, które są dobrze widoczne w słońcu, jednak kolory nie są dobrze odwzorowane, a kąty widzenia pozostawiają wiele do życzenia. W stanie spoczynku wyświetlacz przechodzi w tryb monochromatyczny, istnieje możliwość całkowitego wyłączenia ekranu.

5 / 10

-~- Interfejs i aplikacje -~-

Interfejs, obsługa i personalizacja

Huawei Watch

Chiński smartwatch oferuje wszystko to… co może nam zaproponować oprogramowanie Android Wear, na dużym wyświetlaczu. Obsługa dotykowa i zarządzanie oprogramowaniem jest wygodne, zegarek został wyposażony w pojedynczy fizyczny przycisk. Funkcjami zegarka da się również sterować wygodnie poleceniami głosowymi. Huawei Watch nie doczekał się polskiej lokalizacji interfejsu. Personalizacja tarcz zegarka jest bardzo łatwa, nie mamy za to możliwości układania listy aplikacji lub dodawania widżetów.

5 / 10

Motorola Moto 360 (2 gen)

Bazą dla zegarka Lenovo jest polskojęzyczny „Android Wear”, który doskonale sprawdza się w roli uniwersalnego systemu operacyjnego dla smartwatchy. Wygodna obsługa dotykowa może być uzupełniona poprzez sterowanie głosowe, które jest realizowane przez mechanizmy rozpoznawania mowy Google`a.  W obecnej wersji oprogramowania sterowanie gestami nie działa poprawnie. Konfiguracja wyglądu tarcz jest bardzo łatwa, może zostać przeprowadzona na ekranie smartawatcha lub poprzez aplikację uruchomioną na smartfonie. Pomimo wygodnego menu szybkiego dostępu, nie ma opcji umożliwiających decydowanie o kolejności menu lub dodawanie własnych widżetów. Moto 360 w przeciwieństwie do konkurencyjnych zegarków oferuje przydatną opcje tymczasowego rozjaśniania ekranu.

6 / 10

Samsung Gear S2 Classic

Własny system operacyjny i nowatorskie rozwiązania to atuty Gear S2. Obrotowy pierścień ułatwiający zarządzanie zegarkiem oraz wygodny dotykowy interfejs świetnie współgrają z okrągłą tarczą i okrągłymi menu. Interfejs w znacznym stopniu można personalizować, dodając na kolejnych ekranach własne widżety. Wygodne oprogramowanie dla smartfona również ułatwia zarządzanie opcjami zegarka.

7 / 10

Sony SmartWatch 3

Polskojęzyczny interfejs „Android Wear” i kwadratowa dobrze sprawdzają się w SmartWatchu Sony. Duży ekran ułatwia korzystanie z inteligentnego zegarka. Wprawdzie nie można samodzielnie decydować o kolejności aplikacji w menu oraz tworzyć własnych widżetów, jednak obsługa dotykowa jest komfortowa, natomiast dodatkowe zarządzanie zegarkiem za pomocą komend głosowych jeszcze ułatwia posługiwanie się smartwatchem. Nie działają za to poprawnie gesty nadgarstka, jednak jest to cecha wszystkich urządzeń z „Android Wear”. Bardzo łatwo zmienia się wygląd tarcz, podstawowe opcje zegarka można skonfigurować poprzez aplikację na smartfonie. Pojedynczy przycisk na obudowie nie zawsze działa precyzyjnie.

1 / 10

Aplikacje i oprogramowanie

Huawei Watch

Gra

Dostęp do pokaźnego zbioru aplikacji i gier w Sklepie Play to niewątpliwy atut smartwatcha. Mnogość gotowych szablonów tarcz (z opcją personalizacji), setki bezpłatnych i niedrogich aplikacji oraz zbiór prostych gier to niewątpliwe atuty każdego urządzenia pracującego pod kontrolą „Android Wear”. Huawei nie oferuje własnych narzędzi dla zegarków Watch.

7 / 10

Motorola Moto 360 (2 gen)

W „Sklepie Play” dostępne są setki gotowych do pracy aplikacji, prostych gier oraz wzorów tarcz. Podobnie, jak w przypadku innych urządzeń z „Android Wear” wybór oprogramowania jest bardzo duży, a jego instalacja (za pośrednictwem aplikacji na smartfonie) wygodna. Szkoda tylko, że instalowane oprogramowanie bardzo często przechowuje dane również w pamięci telefonu, przyczyniając się do niepotrzebnego bałaganu. Lenovo może zaoferować użytkownikom Moto 360 własną aplikację do treningu oraz oprogramowanie do konfigurowania opcji smartwatcha z poziomu smartfona.

8 / 10

Samsung Gear S2 Classic

Na przekór trendom, południowokoreańska firma samodzielnie trzyma pieczę nad systemem operacyjnym, sklepem oraz bazą oprogramowania do Gear S2. Z jednej strony to dobrze, bo pozwala oferować unikalne oprogramowanie, z drugiej strony – nabywca inteligentnego zegarka będzie musiał pozostać w opracowanym przez Samsunga ekosystemie, bo właśnie w nim może uzyskać dostęp do odpłatnych narzędzi. Sklep „Galaxy Apps” nie jest tak dobrze zorganizowany, jak „Sklep Play”.

7 / 10

Sony SmartWatch 3

Gra

Pomimo wielu lat doświadczenia w zakresie tworzenia kolejnych smartwatchy, japońska firma pozostaje wierna „Android Wear” i bazie oprogramowania dostępnego w „Sklepie Play”. Niestety, nie znajdziemy wyspecjalizowanych aplikacji dedykowanych posiadaczom SmartWatcha 3, jednak baza oprogramowania, gier i wzorów tarcz jest na tyle duża, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ceny programów nie są wygórowanie, wiele narzędzi dostępne jest za darmo.

7 / 10

-~- Wydajność, aktywność i sensory -~-

Wydajność  i pojemność pamięci

Huawei Watch

Szybki, czterordzeniowy procesor, 512 MB pamięci RAM oraz 4 GB miejsca na dane o oprogramowanie to wystarczające wyposażenie, by zapewnić płynną pracę oprogramowania i brak opóźnień w reakcji na polecenia użytkownika. Przestrzeń na dane można wykorzystać m.in. do przechowywania zdjęć i muzyki.

8 / 10

Motorola Moto 360 (2 gen)

Inteligentny zegarek Lenovo został wyposażony w 0,5 GB pamięci RAM, 4 GB miejsca na dane i aplikacje oraz 4-rdzeniowy procesor. Całość działa sprawnie i wydajnie. W pojemnej pamięci można m.in. zapisywać zdjęcia i muzykę. Aplikacje działają płynnie, nie sposób dostrzec opóźnieni w pracy systemu operacyjnego.

8 / 10

Samsung Gear S2 Classic

W tym zestawieniu zegarek Samsunga wypada gorzej pod jednym względem – smartwatch został wyposażony w 2-rdzeniowy procesor. Pozostałe parametry są identyczne, jak u konkurentów: 0,5 GB RAM oraz 4 GB miejsca na dane i aplikacje. System operacyjny „Tizen” dobrze wykorzystuje moc obliczeniową procesora, w efekcie wszystko działa płynnie. Trudno dostrzec proces przełączenia pomiędzy aplikacjami, programy i gry działają płynne. W dodatkowej pamięci Gear S2 można zapisywać m.in. zdjęcia i muzykę.

8 / 10

Sony SmartWatch 3

Japońska firma nie pozostaje w tyle: SmartWatch 3 został wyposażony w 0,5 GB RAM oraz 4 GB miejsca na programy i dane. Czterordzeniowy procesor doskonale radzi sobie z „Android Wear”, płynnym uruchamianiem aplikacji i sprawnym zarządzaniem ekranem. W dodatkowej pamięci można przechowywać m.in. zdjęcia oraz muzykę.

8 / 10

Aktywność i praca

Huawei Watch

Chiński zegarek nie oferuje nic ponad standardowe oprogramowanie „Android Wear” Google’a. Jedyna domyślna aplikacja treningowa to „Fit” współpracujący z oprogramowaniem smartfona. Podobnie jest w przypadku pozostałych elementów tej układanki – „Mapy” korzystają z GPS-u telefonu, natomiast polecenia głosowe wydawane zegarkowi umożliwiają planowanie zadań w „Kalendarzu” uruchomionym na smartfonie. Wszystkie elementy działają sprawnie, jednak producent zegarka nie zadbał o dostarczenie autorskich rozwiązań.

4 / 10

Motorola Moto 360 (2 gen)

Wyposażenie smartwatcha Lenovo w oprogramowanie to mocna strona Moto 360. Do treningu i statystyk zdrowotnych służy autorska aplikacja „Moto Body”, która zasługuje na uwagę dobrym wykonaniem i świetnie zrealizowanymi zestawieniami danych o wynikach ćwiczeń i kondycji użytkownika. To nie wszystko, bo przyzwyczajeni do ekosystemu Google’a zawsze mogą sięgnąć po „Fit” i dziesiątki innych, podobnych narzędzi. Niezawodnie działają też „Mapy” i kalendarz Google’a, co w połączeniu z szybko uczącym się asystentem „Google Now” umożliwi sprawne planowanie harmonogramu zadań oraz podróży.

7 / 10

Samsung Gear S2 Classic

Brak modułu GPS utrudnia korzystanie z Gear S2 w roli nawigacji, pozostaje jedynie symbioza ze smartfonem oraz aplikacje „HERE Maps” i „Gear Navigator”. Ze względu na własny ekosystem i oprogramowanie, próżno szukać edycji „Map Google” dla smartwatcha Samsunga. Gear S2 wypada za to lepiej w zakresie planowania czasu – użytkownik ma dostęp do wygodnego kalendarza i harmonogramu zadań. Autorskie oprogramowanie „S Health” umożliwi monitorowanie pracy serca i planowanie treningów. Aplikacja synchronizuje dane ze swoim odpowiednikiem zainstalowanym w pamięci smartfona.

7 / 10

Sony SmartWatch 3

Japoński producent nie wiele ma do zaoferowania aktywnym użytkownikom: brak fabrycznego oprogramowania do ćwiczeń da się wprawdzie zastąpić „Fit” ze „Sklepu Play”, podobnie jak asystent „Google Now” połączony z kalendarzem Google sprawdzi się w roli harmonogramu zadań. W razie czego w zbiorze aplikacji dla smartwatchy z „Android Wear” można znaleźć inne narzędzia (odpłatne i darmowe), wśród których na pewno znajdzie się dostosowana do naszych potrzeb. Niewątpliwym atutem Sony SmartWatvch 3 jest za to wbudowany GPS – inteligentny zegarek z Japonii może wiec wyznaczyć dla nas trasę bez korzystania z podpowiedzi smartfona. W efekcie – można biegać i nie zgubić się, o ile w baterii smartwatcha będzie wystarczająco dużo energii.

8 / 10

Komunikacja i sensory

Huawei Watch

test-Huawei-Watch-18

Sprytny zegarek Huawei nie jest aż tak inteligentny, jak jego konkurenci. Wprawdzie w podstawowym zakresie urządzenie poprawnie komunikuje się z sieciami Wi-Fi i dogaduje ze sparowanym z nim przez Bluetooth smartfonem, jednak na tym wyposażenie komunikacyjne kończy się: smartwatch nie doczekał się ani gniazda na kartę SIM, ani własnego modułu NFC, czy wbudowanego GPS-a. Brakuje też głośnika, co umożliwiłoby rozmowy głosowe przez zegarek. Lista wbudowanych sensorów również wypada przeciętnie: zabrakło cyfrowego kompasu oraz światłomierza do automatycznego ustalania jasności tarczy. Zegarek wyposażono za to w żyroskop, akcelerometr, barometr, krokomierz i pulsometr (umieszczony na spodniej części koperty).

5 / 10

Motorola Moto 360 (2 gen)

20160718_125123

Smartwatch Lenovo rozmawia ze swoim bazowym smartfonem przez Bluetooth 4.0 LE, który może też posłużyć do bezprzewodowego łączenia Moto 360 ze słuchawkami lub innymi urządzeniami komunikacyjnymi. Inteligentny zegarek może też łączyć się z Internetem przez Wi-Fi, o ile odnajdzie odpowiednią konfigurację hotspota w pamięci telefonu. Nie da się wykorzystać Moto 360 w roli samodzielnego telefonu – zegarek Lenovo nie został wyposażony w gniazdo dla karty SIM oraz głośnik. Smartwach doczekał się jednak bogatego zestawu czujników, obejmującego światłomierz, akcelerometr i żyroskop, a także umieszczony pod spodem pulsometr. Brakuje tylko barometru i kompasu, radzimy więc pozostać z Moto 360 w mieście.

6 / 10

Samsung Gear S2 Classic

test-Samsung-Gear-S2-classic (17)

Zestaw modułów komunikacyjnych Gear S2 obejmuje Bluetooth 4.1 LE (wykorzystywany do stałego połączenia ze smartfonem oraz do łączenia smartwatcha ze słuchawkami i innymi urządzeniami), Wi-Fi umożliwiające wymianę danych z routerem i innymi urządzeniami. Smartwatch został również wyposażony w NFC, jednak nie ma on obecnie zastosowań w zakresie transakcji finansowych realizowanych w Polsce. Inteligentny zegarek Samsunga został wyposażony w mikrofon, zabrakło jednak gniazda mini jack oraz głośnika. Europejska edycja Gear S2 nie przewiduje opcji montażu w zegarku karty SIM. Smartwatch został wyposażony w żyroskop, akcelerometr, pulsometr, światłomierz, krokomierz i barometr.

7 / 10

Sony SmartWatch 3

20160726_184729 kopia

Inteligentny zegarek Sony wypada przeciętnie na tle innych smartwatchy – „rozmiawia” ze smartfonem przez Bluetooth 4.0 LE, może komunikować się bezpośrednio z routerem przez Wi-Fi, o ile smartfon zapamiętał konfigurację hotspota. Wbudowany moduł NFC jak na razie służy wyłącznie jako element pomocniczy podczas parowania urządzeń. Bluetooth może posłużyć również do podłączenia zestawów słuchawkowych, mikrofonu i urządzeń sterujących. Przez SmartWatch 3 da się nawiązać połączenie głosowe, jednak brak głośnika w zegarku utrudnia to zadanie i zmusza do stosowania słuchawek Bluetooth, a te łatwiej połączyć po prostu ze smartfonem. Sony SmartWatch 3 nie jest urządzeniem autonomicznym – producent nie przewidział możliwości podłączenia do zegarka karty SIM. Czujniki, w które został wyposażony smartwach Sony podpowiadają jego zastosowania – inteligentny zegarek doczekał się światłomierza, kompasu, żyroskopu i akcelerometru oraz krokomierza. Brakuje za to pulsometru i barometru, ale jest pokładowy GPS. To zaskakująca kombinacja. Z jednej strony można korzystać z Sony SmartWatch 3 jako autonomicznego urządzenia do nawigacji, z drugiej strony brakuje wydawałoby się elementarnego miernika pulsu, przydatnego do zbierania danych o zdrowiu użytkownika.

7 / 10

-~- Bateria i bezpieczeństwo -~-

Bateria i ładowarka

Huawei Watch

test-Huawei-Watch-12

Firma Huawei wyposażyła swojego Watcha w niewymienną baterię o pojemności 300 mAh. To wystarczy na zaledwie jeden dzień intensywnego korzystania z zegarka. Jeśli na tarczę spoglądamy sporadycznie – chiński zegarek wytrzyma na baterii do 36 godzin (przy wspomaganiu polegającym na oszczędzaniu baterii przy spadku poziomu naładowania poniżej 15 procent). Znacznie lepiej wypada czas ładowania baterii – akumulator smartwatcha można wypełnić w połowie w niecałe 40 minut. Pełne naładowanie ogniwa zajmuje półtorej godziny. Newralgicznym elementem zestawu jest ładowarka z magnetycznym zaczepem i wyprowadzonymi na spodzie koperty stykami baterii. Łatwo o przypadkowe doczepienie jej w nieprawidłowy sposób oraz zabrudzenie połączeń – w efekcie pozostawiony na noc zegarek nie naładuje się. Ładowarka, mimo że jest mniejsza od stacji ładujących Gear S2 i Motoroli – nie oferuje takiego samego komfortu, w przypadku rozwiązania stosowanego przez Huawei musimy połączyć zegarek z ładowarką na płaskiej powierzchni.

6 / 10

Motorola Moto 360 (2 gen)

20160716_130132

Podobnie jak inne smartwatche, Moto 360 wytrzyma na baterii przez jeden dzień intensywnego korzystania z tarczy oraz opcji inteligentnego zegarka. Oszczędne użytkowanie może wydłużyć ten czas nawet do 36 godzin, przy założeniu, że pod koniec pracy zostanie aktywowany tryb oszczędzania energii. Niewymienny akumulator o pojemności 320 mAh można za to błyskawicznie naładować do 50 procent – proces ten zajmie zaledwie 33 minuty. Pełne ładowanie zegarka na wygodnej, indukcyjnej stacji z magnetycznym zaczepem trwa już znacznie dłużej – prawie dwie godziny bez jednego kwadransa. Jako jeden z niewielu nowoczesnych zegarków Moto 360 oferuje opcję doboru kolorystyki tarczy podczas ładowania. Bardzo dobry pomysł na… ładny i kolorowy budzik przy łóżku.

7 / 10

Samsung Gear S2 Classic

test-Samsung-Gear-S2-classic (26)

Mimo akumulatora o skromnej pojemności 250 mAh, czas prasy Gear S2 pozytywnie zaskakuje – średnio zegarek działa nawet przez dwa dni na jednym ładowaniu. Tryb oszczędzania energii, który redukuje funkcjonalność smartwatcha umożliwi wydłużenie tego czasu nawet do kilku dni. Wygodna, indukcyjna ładowarka napełnia baterię do 50 procent w godzinę. Pełny cykl ładowania trwa dwukrotnie dłużej.

8 / 10

Sony SmartWatch 3

20160726_185041 kopia

Inteligentny zegarek Sony sprzedawany jest bez ładowarki – nabywca musi więc posiadać lub dokupić odpowiednie urządzenie z wyjściem micro USB. Metoda podłączania do zasilania smartwatcha również może powodować pewien dyskomfort – odpowiednie gniazdo znajduje się pod spodem zegarka, przykryte niewielką, silikonową zaślepką. W praktyce najłatwiej wyjąć korpus SmartWatch 3 z opaski i połączyć go z ładowarką. We znaki może dać się brak stacji dokującej, w efekcie na szafce nocnej lub biurku panuje bałagan złożony z kabli i rozdzielonego od opaski zegarka. Nie jest to więc rozwiązanie dla estetów. Z drugiej strony zastosowanie zwykłego gniazda micro USB sprawia, że korzystamy z uniwersalnej ładowarki, SmartWatch 3 może więc czerpać energię np. z power banków lub urządzeń stosowanych do ładowania smartfonów. Wbudowana w inteligentny zegarek bateria o pojemności 400 mAh umożliwi pracę urządzenia przez zaledwie 12 godzin. Najczęstszą przyczyną rozładowywania akumulatora jest wbudowane moduł GPS. Oszczędne korzystanie z zegarka Sony wydłuży czas pracy do ok. 24 godzin, jednak wciąż nie jest to wynik imponujący na tle konkurencyjnych urządzeń. Tryb oszczędzania energii umożliwia uzyskanie dodatkowych 2-3 godzin pracy. Pozytywnie zaskakuje za to czas ładowania SmartWatch 3. W zaledwie 17 minut bateria została naładowana do 50 procent. Wypełnienie akumulatora zajęło godzinę i 7 minut.

7 / 10

Ochrona smartwatcha

Huawei Watch

test-Huawei-Watch-16

Szafirowe szkło chroniące wyświetlacz oraz metalowy pierścień wystający ponad tarczę zegarka to podstawowe elementy zabezpieczające smartwatcha. Nie bez znaczenia jest także odporność na kurz i krótkotrwały kontakt z wodą (certyfikat IP67). Solidna, wykonana ze stali obudowa podpowiada, że Huawei Watch długo posłuży nam jako inteligentny pomocnik smartwatcha.

8 / 10

Motorola Moto 360 (2 gen)

20160716_125926

Lenovo postawiło na sprawdzone rozwiązania, przykrywając tarczę zegarka hartownym szkłem Corning Gorilla Glass 3. Tafla szkła wystaje ponad obudowę, a więc jest bardziej podatna na uszkodzenia, niż w konkurencyjnych konstrukcjach, gdzie występuje pierścień otaczający tarczę. Smartwatcha chroni też solidny, metalowy korpusie ze stali. Urządzenie zyskało certyfikat IP67, co oznacza że wytrzyma krótkotrwałe zanurzenie w wodzie  (do 30 minut na głębokości do 1 metr) i niestraszny mu kurz.

7 / 10

Samsung Gear S2 Classic

test-Samsung-Gear-S2-classic (13)

Smartwatch Samsunga to urządzenie, które wytrzyma negatywne elementy środowiska zewnętrznego. Uzyskany certyfikat IP68 oznacza odporność kurz i pył oraz zanurzenie w wodzie. Wyświetlacz chroni szkło hartowane Corning Gorilla Glass 3. Dodatkowe zabezpieczenia szkła przed uszkodzeniem i zarysowaniem stanowi pierścień otaczający wyświetlacz.

9 / 10

Sony SmartWatch 3

20160726_184822 kopia

Zegarek Sony, zamknięty w ochronnym korpusie może pochwalić się certyfikatem IP68, co oznacza, że nie są mu straszne kurz i krótkotrwały kontakt z wodą. Szklana tarcza nie została wykonana z hartowanego szkła, więc warto rozważyć zakup dodatkowej folii ochronnej, która zapobiega powstawaniu rys.

5 / 10

-~- Podsumowanie -~-

Najwięcej punktów i tym samym pierwsze miejsce w naszym starciu zajął  Samsung Gear S2 Classic (68 punktów). Intrygujący, elegancki i wyposażony w obrotowy pierścień Gear S2 to w naszym starciu najciekawszy produkt wśród rywalizujących ze sobą smartwatchy z 2015 roku. Pozytywnie zaskakuje zarówno solidne wykonanie, elementy zabezpieczające przed uszkodzeniem, jak i długi czas pracy na malutkim akumulatorze. Własny system operacyjny i autorskie rozwiązania wyszły smartwatchowi Samsunga na dobre, choć inteligentny zegarek z Południowej Korei nie współpracuje ze wszystkimi smartfonami  z Androidem i lepiej dogaduje się z produktami Samsunga.

Drugie miejsce przypadło Motoroli Moto 360 (2 gen) (63 punktów). Eleganckiego i wydajnego smartwatch Lenovo wyróżniają trzy cechy: oszczędne wzornictwo z charakterystycznym logo „M” umieszczonym na fizycznym przycisku, ucięta u dołu okrągła tarcza oraz ochronne szkło, które wystaje ponad powierzchnię zegarka. Moto 360 to solidna konstrukcja i dobre wyposażenie w oprogramowanie, dla którego bazą jest „Android Wear” uzupełniony o autorskie aplikacje „Moto Connect” i „Moto Body”. Pozostała specyfikacja techniczna, obejmująca zarówno wydajność, jak i wyposażenie w czujniki nie wyróżnia Moto 360 na tle innych inteligentnych zegarków.

Na trzecim miejscu znalazł się Sony SmartWatch 3 zdobywając 58 punktów. Prawie dwukrotnie niższa cena od konkurencyjnych zegarków i nieco inne wyposażenie podpowiadają, że grupa docelowa nabywców Sony SmartWatch 3 jest inna niż pozostałych, inteligentnych zegarków. To raczej urządzenie przygotowane dla osób aktywnych, które od czasu do czasu pozostawiają smartfona w domu. Ekran o stosunkowo dużej powierzchni i wbudowane mapy z GPS umożliwiają wykorzystanie SmartWatch 3 w roli nawigacji. Nie bez znaczenia jest to, że informacje z wyświetlacza da się odczytać w pełnym słońcu. Propozycja Sony lepiej trafi w gust podróżników, nie biznesmenów.

Ostatnie miejsce zajął Huawei Watch z wynikiem 55 punktów. Debiutujący w klasie premium smartwatch Huawei, w podstawowej edycji cechuje oszczędne wzornictwo, pozbawione elementów wyróżniających zegarek. Znacznie lepiej prezentują się droższe wersje Elegant i Jewel. Watch jest ładny, ale nie wyjątkowy. Nie może też zaoferować swoim nabywcą unikalnej funkcjonalności – podobne wyposażenie, moduły komunikacyjne i sensory da się znaleźć w produktach innych firm.

test-watch-gear-s2-moto-360-smartwatch-3

TeleGuru zaprasza do komentowania starcia i wyników testu oraz dzielenia się uwagami z innymi czytelnikami. Co podobało Wam się najbardziej? Które cechy powinny zostać dokładniej  przeanalizowane, a które są nieistotne? TeleGuru uwielbia podejmować niebanalne wyzwania – doradźcie nam więc jakie urządzenia powinniśmy porównać w kolejnych testach.

Back to top button