Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Artykuly

Tablety i czytniki e-book przyczyną zaburzeń snu

W ciągu ostatnich lat czytanie przeniosło się z tradycyjnego medium jakim był papier, do lektury na ekranie smartfona, tabletu lub czytnika e-book. Zmianie tej nieustannie towarzyszą obawy o wpływ na zdrowie użytkownika. Najnowsze badania dowodzą, że niebezpodstawnie.

Testy zostały przeprowadzone przez Harvard Medical School w Boston, Massachusetts, a następnie opublikowane w czasopiśmie naukowym PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences). W ciągu niecałych dwóch tygodni przebadano dwunastu ochotników. Każdy z nich miał za zadanie czytać książkę przed porą snu, która została wcześniej ustalona (22.00). Pięć dni spędzili oni z iPadem oraz pięć dni z tradycyjną, papierową książką. Naukowcy odkryli, że czytajac na podświetlonym ekranie, osoby te potrzebowały około dziesięciu minut dłużej żeby zasnąć, otrzymując również o dziesięć minut krótszą fazę snu zwaną REM. Pobierane regularnie próbki krwi wykazały także, że mieli oni mniejszy poziom hormonu snu, czyli melatoniny, a tym samym ich rytm dobowy był opóźniony o półtora godziny.

Jednakże natura badania, czas jego trwania i zaledwie garstka osób zaangażowana w całe przedsięwzięcie oznacza, że należy do przedstawionych rezultatów podejść z rezerwą. Wpływ czytników e-book i tabletów na normalnych użytkownikach powinien być mniej wyraźny i szkodliwy Wszystko jest uwarunkowane różnymi czynnikami – niektórzy jedynie od czasu do czasu przeglądają Internet bądź czytają elektroniczną książkę przed snem. Jak powiedział główny autor badania, profesor Charles Czeisler: „Światło emitowane przez większość czytników e-book świeci prosto w oczy czytającego, podczas gdy w przypadku papierowej książki, czy też korzystania z pierwszego Kindle użytkownik jest wystawiony jedynie na światło odbijajace się od stron książki”. Dodał także, że braki snu mogą doprowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, od otyłości i cukrzycy, aż do chorób układu krążenia i raka.

Jako główną przyczynę zaburzeń snu i ewentualnych zmian w wewnętrznym zegarze biologicznym podaje się rodzaj światła emitowanego przez wyświetlacze urządzeń mobilnych – fale światła niebieskiego są według uczonych z Harvardu szczególnie niebezpieczne. Co więc zrobić, żeby nie zakłócić swojego snu? Pozostaje jedynie wyłączenie podświetlenia lub wydrukowanie tego, co zamierzamy przeczytać.

Źródło: Arstechnica

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button