Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Artykuly

Uchwyty na telefon do samochodu

Próbując znaleźć uchwyt na telefon dla siebie warto rozważyć 3 cechy tego typu produktów: 1. sposób mocowania uchwytu, 2. sposób mocowania urządzenia oraz 3. sposób ładowania urządzenia w uchwycie. Wybór jest bogaty i na początku trudno się zdecydować, ale uchwyt w aucie należy posiadać: to nie tylko kwestia wygody, ale i bezpieczeństwa naszego (kierowcy) jak i pasażerów.

1. Uchwyty do samochodu a sposób mocowania uchwytu

Uchwyty mocowane do szyby lub deski rozdzielczej (na przyssawkę)

Najpopularniejsze są mocowania na przyssawkę do szyby. Pozwoli na umieszczenie uchwytu w dowolnym pasującym nam miejscu, np. na linii wzorku czy wręcz przeciwnie: gdzieś z boku. Warto pamiętać, żeby nie ograniczać widoczności przedniej szyby i mocować uchwyt na telefon do samochodu tak, aby nie stwarzać zagrożenia przy prowadzeniu pojazdu.

blank
Mocowanie uchwytu: na przyssawkę, mocowanie urządzenia: na magnes

Inne cechy, na jakie zwracają uwagę użytkownicy uchwytów mocowanych do szyby:

  • jakość wykonania, trwałość materiału
  • moc przyssawki i łatwość jej demontażu
  • możliwość regulacji samego uchwytu w różnych płaszczyznach: wysuwanie do przodu, obracanie pion/poziom, podnoszenie i opuszczanie góra/dół
  • trwałość konstrukcji: jeżeli nie potrzebujesz regulacji, wybierz uchwyt nieregulowany. Mniej ruchomych części oznacza zazwyczaj trwałość i odporność na wibracje podczas jazdy

Zalety uchwytów samochodowych do szyby lub deski rozdzielczej

  • prosty montaż
  • prosty demontaż
  • można precyzyjnie wybrać miejsce montażu (przyssawka utrzyma się na dowolnej płaskiej powierzchni, a w szczególności na szybie)

Wady uchwytów samochodowych do szyby lub deski rozdzielczej

  • przyssawki mogą się odklejać przy bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach szyby
  • uchwyt na przedniej szybie może ograniczać widoczność
  • przyssawka zadziała tylko na bardzo gładkiej powierzchni (szyba lub bardzo gładka deska rozdzielcza)

Uchwyty mocowane do szyby lub deski rozdzielczej (na taśmę)

Szczególną odmianą uchwytów na przyssawkę, są takie, które montujemy na specjalną taśmę klejącą. Cechy takich uchytów są niemal identyczne z tymi na przyssawkę z małymi różnicami.

Zalety użycia taśmy zamiast przyssawki

  • Trzyma jeszcze lepiej niż przyssawka
  • Odporna na niską i wysoką temperaturę
  • Przyklei się do deski rozdzielczej nawet jeśli nie jest idealnie płaska

Wady użycia taśmy zamiast przyssawki

  • Raz przyklejona taśma nie odklei się łatwo
  • Taśma jest raczej jednorazowa

Uchwyty mocowane do kratki wentylacyjnej

Kratka jest dobrym miejscem do „zahaczenia” lub wpięcia uchwytu. Producenci uchwytów samochodowych proponują całą gamę różnego rodzaju mocowań. Od prostych klipsów po skomplikowane konstrukcje wykorzystujące śruby, zapadki i haki.

blank
Mechanizmy mocowania do kratki potrafią być skomplikowane, ale trzymają solidnie

Największym problemem jest jednak to, że niemal każde auto posiada inną kratkę, a producenci uchwytów starają się stworzyć produkt uniwersalny pasujący do każdego samochodu. Nie każdy uchwyt mocowany na kratkę pasuje do każdej kratki. Jest sporo ograniczeń co do typu, grubości i głębokości elementów mocujących.

W konsekwencji nie ma nigdy pewności czy dany uchwyt będzie idealnie współgrał z kratką naszego auta. Trudno zaleźć uchwyt, który da się zamocować w kratkach okrągłych

Zalety: dobrze dopasowany trzyma solidnie

Wady: utrudnia ustawienie nawiewu, blokuje nawiew powietrza, skomplikowane konstrukcje powodujące trudności w montażu, trudno dopasować do auta

Uchwyty mocowane do otworu (slotu) na płyty CD

Uwielbiałem to rozwiązanie w aucie, w którym miałem taki slot. Czas słuchania muzyki z CD już przeminął, ale otwór na płyty w samochodowym radio jest doskonałą i zadziwiająco stabilną bazą do zamocowania uchwytu. Co więcej, płyt można nadal używać, jedynie utrudnione jest ich wkładanie i wyjmowanie (najpierw trzeba wyjąć uchwyt). W zależności od systemu car audio może utrudniać też korzystanie z niektórych przycisków lub pokręteł. Mimo tych wad uchwyt do slotu CD może być jedną najlepszych opcji do samochodu i warto ją rozważyć.

blank
Slot CD to świetne miejsce na uchwyt dla smartfona

Zalety: bardzo stabilny, nie ogranicza widoku na szybie, zazwyczaj wygląda estetycznie

Wady: utrudnia wkładanie i wyjmowanie płyt CD, zazwyczaj jest poniżej linii wzroku, może zasłaniać lub utrudniać dostęp do przycisków i pokręteł

Uchwyty dla pasażerów

Najczęściej na zagłówkach do przytrzymania smartfona lub tabletu dla pasażerów jadących na tylnych siedzeniach. Rozwiązanie przydatne w taksówkach albo samochodach rodzinnych, gdy nie chcemy, aby nasze pociechy dostały ekran w swoje rączki :).

2. Sposób mocowania urządzenia w uchwycie

Mocowanie na magnes

Zyskujące na popularności rozwiązanie, zwłaszcza w dobie smartfonów (a także: etui do smartfonów czy naklejek na smartfony) przystosowanych do użycia z magnesem.

Zalety: prosta konstrukcja, niewielkie rozmiary, niewiele ruchomych części, solidne, mogą być kompatybilne z magsafe

Wady: magnes może nie trzymać wystarczająco mocno, nie każdy telefon przyczepi się do magnesu (wtedy rozwiązaniem jest przyklejenie do obudowy smartfona cienkiej stalowej płytki dostarczanej razem z uchwytem)

Mocowanie na zacisk manualny

Najpopularniejsze, zwłaszcza w uchwytach z przyssawką lub tych montowanych do kratki wentylacyjnej. Zacisk ręczny dopasowuje się szerokością do mocowanego sprzętu. Trzyma mocno i solidnie, zazwyczaj pokryty jest materiałem ochronnym, gwarantującym że na mocowanym sprzęcie nie pozostaną rysy czy inne ślady.

Zaciski manualne nie wymagają dużej siły, ani do instalacji smartfona, ani do jego demontażu.

Mocowanie na zacisk automatyczny

Przydaje się w sytuacji, gdy nie chcemy lub nie możemy (np. problemy ze swobodnym dostępem) zamocować urządzenia ręcznie. Automatyczny zacisk wykrywa odłożenie smartfona na uchwyt i dopasowuje siłę zacisku do rozmiarów urządzenia. Wadą jest to, że uchwyt musi być nieco cięższy (silniczki do zaciskania), bardziej skomplikowany i do działania zazwyczaj wymaga podłączonego zasilania.

Mocowanie grawitacyjne

Określenie „mocowanie grawitacyjne” używa się w dwóch znaczeniach.

Pierwsze oznacza po prostu, że urządzenie mocowane jest podpierane od dołu. Możemy odłożyć urządzenie na uchwyt i podczas postoju będzie na nim spoczywać. Jednak nadal głównym mocowaniem są zaciski, magnesy lub taśma.

Drugie znaczenie to ciekawostka. Smartfon utrzymuje się w uchwycie dzięki swojej wadze i sile grawitacji. Dobre i bardzo „eleganckie” rozwiązanie, ale kiepsko się sprawdza na wybojach.

3. Metoda ładowania smartfonu w uchwycie

Ładowanie indukcyjne

Najlepiej sprawdza się w uchwytach na zacisk, ponieważ wtedy najłatwiej „trafić” telefonem w pole ładowania indykacyjnego. Trochę trudniej może być w uchwytach magnetycznych, ale tutaj pomoże standard magsafe stosowany w nowszych iPhone’ach oraz możliwy do zastosowania w innych telefonach poprzez użycie specjalnych naklejek lub etui.

Największa zaleta: ładowanie bez podłączania kabli do smartfona

Największa wada: ładowanie indukcyjne nie jest dla każdego

Bezprzewodowe ładowanie zyskuje na popularności i taką funkcję posiada około połowa oferowanych na rynku uchwytów. Warto mieć, jeśli naszego smartfona można w ten sposób naładować. J

Ładowanie przez „przelotkę”

Uchwyt posiada gniazdo do podłączenia ładowarki, ale nie jest ona bezpośrednio wpięta w telefon. Pomiędzy uchwytem a telefonem istnieje dodatkowe złącze.

Największa zaleta: Mniejsze zużycie gniazda ładowania w telefonie przy wpinaniu i odpinaniu ładowania w samochodzie. Możliwość zasilania uchwytu (np. wtedy gdy zaciski są automatyczne).

Największa wada: Niepotrzebnie skomplikowana konstrukcja uchwytu.

Uchwyty bez ładowania

To takie proste, ale oczywiste. Uchwyt nie pośredniczy w ładowaniu. Przewód ładujący wtykamy bezpośrednio w telefon.

Największa zaleta: Prostota. Brak przekombinowania.

Największa wada: Brak indukcji czy przelotki w przypadku gdy ich potrzebujesz.

Back to top button