Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Artykuly

Zostań w domu. Co robić podczas kwarantanny?

Pomysły na zajęcie w domu

Wszyscy jesteśmy uziemieni, co najmniej przez kolejny miesiąc. Kwarantanna w obecnej sytuacji jest jedynym sensownym rozwiązaniem. Dzięki niej szybciej poradzimy sobie z zagrożeniem. Praca, nauka, rozrywka i każda inna aktywność, skupia się w domu. Przed nami cały kwiecień, trzeba zmobilizować wszystkie siły, żeby przetrwać ten czas. Oprócz codziennych obowiązków i pracy, pozostały czas można wykorzystać na naukę nowych rzeczy, czytanie książek, słuchanie muzyki, hobby, rozrywkę i wiele innych.

Mam dla Was kilka propozycji spędzenia wolnego czasu. Będzie to okazja do poznania nowych programów, czy rekomendacja aplikacji, gier. Niektóre usługi czy programy są obecnie w promocji, i jest to super okazja, żeby akurat teraz je kupić. Lista propozycji, będzie sukcesywnie uzupełniana. Mamy na to trochę czasu.

Programy

folding@home

Biorąc udział w projekcie Floding@Home pomagamy w walce z koronawirusem. Coś co każdy pracujący w domu przy komputerze może zrobić. Udostępniając część mocy obliczeniowej swojego domowego komputera do symulacji dynamiki białek COVID-19. Dzięki temu naukowcy dekodują strukturę i działanie wirusa. Przyśpiesza to poznanie skutecznych metod walki z wirusem.

Jak działa floding@home?

Każdy użytkownik udostępniając zasoby komputera, pobiera i oblicza dane ze strony projektu, po skończonej pracy wysyła wyniki. Jest to tylko mała część dużo większej całości. Tysiące użytkowników udostępniają swoje zasoby, dzięki temu do dyspozycji jest ogromna moc obliczeniowa. Jest to rozproszone przetwarzanie danych.

blank
Floding@Home – web interfejs programu

Jak dołączyć do projektu?

 1. Po pierwsze trzeba pobrać i zainstalować program FAHControl.
 2. Założyć konto podając dowolną nazwę użytkownika.
 3. W zakładce „I support research fighting” należy wybrać: Any disease.
 4. Możesz dołączyć do drużyny podając numer. (Ja wybrałem drużynę 256085 IlluminaciAstrofazy).
 5. Teraz wystarczy wybrać suwakiem ile mocy obliczeniowej chcemy poświęcić dla projektu.
 6. Program korzysta z mocy obliczeniowej CPU i GPU.
 7. Przy ustawieniu mocy na poziomie Light, podczas pracy biurowej działanie programu jest niezauważalne.

Affinity Photo

Jest to idealna okazja do poznania nowego programu, a właściwie trzech programów Photo, Designer i Publisher. Okres próbny jest wystarczająco długi, żeby poznać je dość dokładnie. Po drugie, jeśli się zdecydujemy, to za kwotę 119,99 zł dostajemy Affinity Photo. Dla porównania subskrypcja Lightroom, Lightroom Classic i Photoshop to ok. 56 zł miesięcznie.

Affinity Photo to program, który jest alternatywą dla Adobe Photoshop. Ze względu na pandemię COVID-19 firma Serif producent oprogramowania postanowiła udostępnić 90 dniowy okres próbny na każdy ze swoich programów. Ponieważ oprócz Affinity Photo, jest Designer odpowiednik Illustratora i Publisher odpowiednik InDesign. Po okresie próbnym, programy można kupić z 50 % rabatem. Opłata jest jednorazowa i to jest wielki plus. Jest to super rozwiązanie szczególnie dla entuzjastów fotografii, którzy nie chcą opłacać subskrypcji. Program również spełni wymagania profesjonalnych fotografów. Dostępne są na platformy: Windows, Mac i iPad.

Blender

blank

Dlaczego nie poznać programu do 3D? Blender jest programem do modelowania, renderowania, efektów specjlanych, animacji 3D, jest to również silnik do tworzenia gier. Jest wolnym i otwartym programem, co oznacza, że można korzystać z niego za darmo. Program można pobrać na stronie fundacji blender.org, tam również znajdziecie samouczki wprowadzające w podstawową obsługę programu. W serwisie YouTube znajdziecie również dużo tutoriali, osobiście polecam zacząć od tego na kanale: Blender Guru, Blender 2.8 Beginner Tutorial Series. Po przejściu wszystkich etapów efekt końcowy może wyglądać następująco:

blank
Blender. Render pączek i kawa.

Gry

Hearthstone

blank
Hearthstone

Gra karciana Hearthstone dostępna na Windowsa i Androida, wyprodukowana i wydana przez Blizzard Entertainment w 2014 roku. Rok wydania nie oznacza, że jest to stara gra. Cały czas jest rozwijana, a do dyspozycji mamy tryb przygody czy pojedynku z innym graczem (rankingowy i rozrywkowy), karczemna bójka i inne tryby. Wybór jest duży. Jest to świetna zabawa i nawet po długiej przerwie z łatwością można powrócić. Zebrać talię kart i zmierzyć się z potworami z uniwersum Warcraft. Gra jest darmowa, ale zawiera mikropłatności. Jeśli ktoś nie grał, to powinien sprawdzić. Można się oderwać i na chwilę zapomnieć o wszystkim. Do pobrania w sklepie Google Play: Hearthstone.

GWINT Wiedźmińska Gra Karciana

blank
Gwint

Tak się składa, że drugą propozycją jest również gra karciana od CD PROJEKT. Wiedźmińskiego uniwersum nie trzeba przedstawiać. Popularność książek, serialu i gier jest ogromna na całym świecie. Gwinta można było spotkać w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. Jako mini gra dostępny jest na Windows, PS 4, Xbox One, iOS i Androida. Tworzymy talię złożoną z różnych jednostek i rywalizujemy z innymi graczami. Sprawdźcie sami, link do sklepu Google Play: GWINT Wiedźmińska Gra Karciana.

Majsterkowanie

Raspberry Pi

Jeśli masz zacięcie do majsterkowania i elektroniki, to jest okazja, żeby poznać Raspberry Pi komputer jednopłytkowy SBC, czyli single-board computer. Premiera pierwszego modelu A odbyła się 2012 roku. Od tego czasu płytka komputera uległa rozwojowi i pojawiły się kolejne wersje (ok. 10 wersji). Najnowszy model to Raspberry Pi 4 B.

Raspberry Pi 4 B i jego parametry

 • SoC: Broadcom BCM25711
 • CPU: 1,5 GHz quad-core ARM-8 Cortex-A72 (64-bit)
 • GPU: Broadcom VideoCore VI
 • SDRAM: 1 GB, 2 GB lub 4 GB (LPDDR4-2400)
 • USB: 2× 2.0, 2× 3.0
 • Nośnik danych: Micro SD
 • Wyjścia wideo: Composite (PAL i NTSC) przez 4-pinowe (TRRS) złącze Jack, 2x micro HDMI
 • Połączenia sieciowe: 100/1000 Ethernet (RJ45), Wi-Fi (2,4 GHz, 5 GHz 802.11b/g/n/ac), Bluetooth 5.0, BLE
 • Pozostałe złącza: 40 x GPIO, CSI, DSI
 • Zasilanie: 3 A, 5 V przy pomocy złącza USB typ C, ewentualnie za pomocą złącza GPIO, PoE przy pomocy dodatkowej nakładki
 • System operacyjne: Raspbian, Windows 10 IoT Core, OSMC_Pi2, NOOBS, RISC OS, Ubuntu MATE, Android, Android TV

Specyfikacja wygląda interesująco, koszt płytki to ok. 179 zł w wersji z 2 GB pamięci RAM. Oczywiście do działania należy dokupić zasilacz, klawiaturę i myszkę. Konkretne projekty wymagają stosowania dodatkowych elementów i czujników, które trzeba dokupić osobno. Najciekawsze i najważniejsze, to jest to, co możemy zrobić z pomocą komputera.

5 propozycji projektów Raspberry Pi

 1. Komputer — najbardziej oczywista funkcja z której możemy korzystać to oczywiście w pełni funkcjonalny komputer, na którym odtworzymy film, przeczytam gazetę, czy napiszemy e-mail. Jest wielkości karty kredytowej i zużywa mało energii.
 2. Smart TV, Media Player — dzięki możliwości instalacji systemu Android TV lub OSMC przekształcimy komputer w multimedialne centrum rozrywki.
 3. Stacja pogodowa — wystarczy kilka czujników temperatury, ciśnienia i wilgotności i mamy w domu własną stację pogodową. Można rejestrować temperaturę w pomieszczeniach i na zewnątrz.
 4. Kamera monitoringu — za ok. 100 zł można dokupić dedykowany moduł kamery. Całość wykorzystać jako kamera monitoringu CCTV, podłączoną do sieci i rejestrującą obraz z kilku dni, który możemy przeglądać i zapisać interesujący nas urywek obrazu.
 5. Retro konsola do gier — z pomocą RetroPie, można stworzyć emulator starych gier.

Szczegóły stworzenia projektów znajdziecie w sieci. Raspberry Pi, akcesoria i czujniki oraz inne elementy możecie kupić w sklepie: Botland. Oprócz wspomnianego komputera istnieją inne SBC np.: Ardiuno, BananPi, Odroid, Rock Pi. Warto również odwiedzić kanał YouTube: ExplainingComputers, na którym znajdziecie mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button