Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

7 porad jak dbać o baterię w smartfonie?

Poniżej 7 porad, jak zadbać o baterie w naszym smartfonie, aby jak najdłużej nam funkcjonowała i aby nie musieć wymieniać jej zbyt często.

1. Masz dwa rodzaje akumulatorów

Na rynku dostępne są dwa najpopularniejsze rodzaje baterii tak zwanych akumulatorów. Pierwszy z nich to akumulator niklowo-wodorkowy, zaś drugi to akumulator litowo-jonowy.

We wszystkich najnowszych smartfonach mamy do czynienia z tym drugim rodzajem baterii. Wbrew pozorom całkowite rozładowanie baterii nie jest korzystne dla naszego smartfona – przyzwyczailiśmy się do tego w starszych modelach akumulatorów. Ale akumulatory litowo-jonowe zachowują się inaczej. Nie należy rozładowywać akumulatorów do końca. Gdy jest to możliwe, warto podłączyć ładowarkę do smartfona, nawet jeśli bateria nie jest całkowicie wyczerpana.

2. Często ładuj

W przypadku starszych modeli akumulatorów przyzwyczajeni byliśmy, że aby zwiększyć ich żywotność, należało wykonać tak zwane formatowanie baterii, czyli należało 3 razy rozładować ją do końca, a następnie 3 razy naładować. Ta reguła nie dotyczy nowych baterii i warto podłączyć telefon do ładowania ilekroć jest taka możliwość. Zatem częste podłączanie do ładowarki to kolejny element, który sprawi, że nasza bateria będzie dłużej żywotna.

3. Trzymaj 100% i dłużej

Utarł się mit, że należy odłączyć telefon od ładowarki w momencie, kiedy osiągniemy 100% ładowania. Taka sytuacja nie jest niekorzystna dla naszej baterii, ponieważ smartfony wyposażone są czujniki, które nie dopuszczają do nadmiernego obciążenia baterii, nawet kiedy jest ona naładowana w 100-procentach. Dlatego można zostawić naładowany smartfon podłączony do ładowarki nawet na noc.

4. Nie trzymaj długo smartfona zupełnie rozładowanego

Jeśli przez dłuższy czas nie korzystamy ze smartfona, warto w takim wypadku naładować baterię do około 40-50%. Będzie to dla niej bardziej wydajne, niż gdyby była kompletnie rozładowana.

Zdarzają się przypadki, że długotrwałe nieużywanie smartfona na rozładowanej baterii, prowadzi do utraty jej objętości, a nawet do całkowitego zużycia się baterii.

5. Utrzymuj smartfon w temperaturze pokojowej

Bardzo istotne jest też przechowywanie smartfona, a tym samym baterii, w zrównoważonej temperaturze. Najkorzystniej w tak zwanej temperaturze pokojowej, czyli około 20-25 stopni.

6. Nie dopuszczaj do skrajnych temperatur

Producenci smartfonów zalecają korzystanie z nich w temperaturach od 0 do 35 stopni. Wysokie temperatury mogą wpływać na przegrzanie baterii, a nawet prowadzić do zapalenie się jej. W akumulatorach litowo-jonowych przepływa ciecz elektrolitu. Gdy wystawimy ją na zimno, tworzą się kryształy, które uniemożliwają przepływ energii.

Z kolei jeśli bateria zostanie wystawiona na działanie bardzo niskich temperatur, może zamarznąć powodując zatrzymanie przepływu i smartfon po prostu się wyłączy.

7. Wyłącz nieużywane natywne funkcje oraz niepotrzebne aplikacje

Dłuższa praca na jednym ładowaniu ma również związek z tym, jakie natywne funkcje smartfona mamy włączone. 

Wtedy kiedy jest to możliwe wyłączaj transmisję danych, Wi-Fi, Bluetooth, a także NFC. Wszystkie one sprawiają, że telefon cięgle pobiera energię.

Starajmy się także ograniczać działanie aplikacji w tle. Nie korzystajmy nadmiernie z aplikacji, które lokalizują nasze urządzenie łącząc się z modułem GPS.

Gdy jest to możliwe, wprowadźmy także nasz telefon w tak zwany „tryb samolotowy”.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button