TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%. TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%.

Abonament, mix czy prepaid, co będzie dla mnie najlepsze?

 Decydując się na telefon komórkowy lub zmieniając operatora użytkownik staje przed wyborem oferty. Na polskim rynku ma on do wyboru taryfy abonamentowe (indywidualne i biznesowe), mix i prepaid (na kartę). Odpowiedni wybór jest kluczowy dla minimalizacji kosztów i maksymalizacji korzyści, jakie można uzyskać podczas korzystania z telefonu. Konieczne jest przeanalizowanie swoich potrzeb i oczekiwań oraz dokładne zapoznanie się z charakterystyką poszczególnych ofert. Po wstępnej konfrontacji ofert z potrzebami i wyborze którejś z nich, trzeba sięgnąć po regulamin, by upewnić się, że wszystkie warunki umowy proponowane przez operatora spełniają oczekiwania. W innym przypadku klient może wybrać zobowiązanie, które narazi go na niepożądane opłaty lub będzie zapewniało niedostateczną liczbę korzyści. Nawet różnica kilku złotych w skali trwania dwuletniej umowy może zapewnić sporą oszczędność.

Prepaid – oferty na kartę

sim-card-1645646_1920-850x498 Abonament, mix czy prepaid, co będzie dla mnie najlepsze?

Popularna oferta „na kartę”, która nie zobowiązuje do regularnego opłacania usług telekomunikacyjnych. Wpłacona kwota jest wykorzystywana na wykonywanie połączeń wychodzących, korzystanie z Internetu, wysyłanie SMS-ów lub inne usługi. Tego typu taryfy często mają atrakcyjne, krótkoterminowe pakiety, umożliwiające dostosowanie oferty do własnych wymagań. Dzięki nim można też minimalizować koszty oraz modyfikować ofertę, by lepiej spełniała oczekiwania klienta. Kartę SIM warto zarejestrować – w razie jej zgubienia można odzyskać stracony numer. Taka rejestracja jest też konieczna w przypadku zmiany operatora lub oferty.
W wyborze odpowiedniego prepaida pomogą analizy ofert na kartę.

Prepaid będzie dla Ciebie dobry, jeśli:

 

Kontrolujesz wydatki, czyli lubisz płacić tylko za to, co jest Ci faktycznie potrzebne.

Masz już telefon, którego nie chcesz zastąpić nowym.

Jesteś za granicą. W takiej sytuacji masz pewność, że nie wydasz więcej niż masz na koncie. Ponadto, możesz kupić lokalny numer telefonu prepaid, dzięki czemu połączenia w granicach danego kraju będą tańsze. Pamiętaj jednak, że w wielu państwach podczas kupowania karty SIM trzeba okazać dowód tożsamości.

Boisz się nieprzewidzianych kosztów. W skrócie – wydasz maksymalnie tyle, ile masz na koncie i nie narazisz się na wysoki rachunek, np. z powodu niepożądanej transmisji danych.

Nie masz regularnego źródła dochodu (dzieci, młodzież). Konto doładowujesz tylko wtedy, kiedy chcesz i potrzebujesz. Nie masz żadnych zobowiązań wobec operatora.

Nieregularnie zmieniają się Twoje potrzeby (liczba darmowych SMS-ów, minut czy transfer danych). W pewnych okrasach może być tak, że potrzebujesz większego pakietu danych, ale piszesz mniej SMS-ów. Innym razem zwiększasz liczbę rozmów. Wystarczy wtedy aktywować odpowiednie pakiety i ewentualnie zrezygnować z dotychczasowych.

Obawiasz się utraty telefonu. W przypadku utraty telefonu masz pewność, że jego znalazca nie narazi Cię na dodatkowe koszty z tego tytułu przez nabicie wysokiego rachunku. Może on co najwyżej wydać pieniądze znajdujące się na koncie i nie ponad to.

Chcesz być anonimowy i mieć pewność, że nikt nie odkryje Twojej tożsamości na podstawie numeru.

Chcesz mieć możliwość szybkiej i bezproblemowej zmiany operatora. Ze względu na brak umowy nie trzeba niczego zrywać czy anulować. Trochę papierkowej roboty może być tylko w przypadku chęci przeniesienia dotychczasowego numeru (o czym więcej przeczytasz w załączonym artykule).

sim-card-1645646_1920-850x498 Abonament, mix czy prepaid, co będzie dla mnie najlepsze?

Prepaid nie sprawdza się, gdy:

 

Potrzebujesz nowego telefonu wliczonego w cenę zobowiązania. W przypadku ofert na kartę nie masz możliwości nabycia nowej słuchawki w ramach miesięcznych opłat.

Korzystają z niego pracownicy i są z tego rozliczani. Przy kupowaniu doładowań trudno otrzymać fakturę VAT, więc zdobycie ewentualnych ulg podatkowych jest w tym przypadku znacznie utrudnione.

Denerwuje Cię ciągłe kontrolowanie stanu konta. Niestety, po wykorzystaniu środków na koncie (bądź po upłynięciu ich czasu ważności) połączenia wychodzące (rozmowy, SMS-y, Internet) zostają zablokowane, co w awaryjnych sytuacjach potrafi być bardzo kłopotliwe.

Nie chcesz poświęcać czasu na zarządzanie pakietami. Ciągłe sprawdzanie pozostałej liczby minut, danych lub SMS-ów potrafi być irytujące i dla wielu osób niewygodne. Dochodzi do tego konieczność każdorazowego aktywowania pakietów po ich wyczerpaniu.

Obawiasz się, że możesz się narazić na wysokie koszty tzn. jeśli korzystasz z danej usługi po wcześniejszym wykorzystaniu lub upłynięciu ważności pakietu (np. wysyłając SMS-y czy rozmawiając).

Wymagasz ciągłej łączności z innymi i niezawodności. Ze względu na możliwość zablokowania połączeń wychodzących możesz zostać pozbawiony łączności, chyba że szybko doładujesz konto.

 

 

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
0%
0 głosy
100%
1 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top