Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Abonament, mix czy prepaid, co będzie dla mnie najlepsze?

 Decydując się na telefon komórkowy lub zmieniając operatora użytkownik staje przed wyborem oferty. Na polskim rynku ma on do wyboru taryfy abonamentowe (indywidualne i biznesowe), mix i prepaid (na kartę). Odpowiedni wybór jest kluczowy dla minimalizacji kosztów i maksymalizacji korzyści, jakie można uzyskać podczas korzystania z telefonu. Konieczne jest przeanalizowanie swoich potrzeb i oczekiwań oraz dokładne zapoznanie się z charakterystyką poszczególnych ofert. Po wstępnej konfrontacji ofert z potrzebami i wyborze którejś z nich, trzeba sięgnąć po regulamin, by upewnić się, że wszystkie warunki umowy proponowane przez operatora spełniają oczekiwania. W innym przypadku klient może wybrać zobowiązanie, które narazi go na niepożądane opłaty lub będzie zapewniało niedostateczną liczbę korzyści. Nawet różnica kilku złotych w skali trwania dwuletniej umowy może zapewnić sporą oszczędność.

-~- Prepaid (na kartę) -~-

Prepaid – oferty na kartę

sim-card-1645646_1920

Popularna oferta „na kartę”, która nie zobowiązuje do regularnego opłacania usług telekomunikacyjnych. Wpłacona kwota jest wykorzystywana na wykonywanie połączeń wychodzących, korzystanie z Internetu, wysyłanie SMS-ów lub inne usługi. Tego typu taryfy często mają atrakcyjne, krótkoterminowe pakiety, umożliwiające dostosowanie oferty do własnych wymagań. Dzięki nim można też minimalizować koszty oraz modyfikować ofertę, by lepiej spełniała oczekiwania klienta. Kartę SIM warto zarejestrować – w razie jej zgubienia można odzyskać stracony numer. Taka rejestracja jest też konieczna w przypadku zmiany operatora lub oferty.
W wyborze odpowiedniego prepaida pomogą analizy ofert na kartę.

Prepaid będzie dla Ciebie dobry, jeśli:

 

Kontrolujesz wydatki, czyli lubisz płacić tylko za to, co jest Ci faktycznie potrzebne.

Masz już telefon, którego nie chcesz zastąpić nowym.

Jesteś za granicą. W takiej sytuacji masz pewność, że nie wydasz więcej niż masz na koncie. Ponadto, możesz kupić lokalny numer telefonu prepaid, dzięki czemu połączenia w granicach danego kraju będą tańsze. Pamiętaj jednak, że w wielu państwach podczas kupowania karty SIM trzeba okazać dowód tożsamości.

Boisz się nieprzewidzianych kosztów. W skrócie – wydasz maksymalnie tyle, ile masz na koncie i nie narazisz się na wysoki rachunek, np. z powodu niepożądanej transmisji danych.

Nie masz regularnego źródła dochodu (dzieci, młodzież). Konto doładowujesz tylko wtedy, kiedy chcesz i potrzebujesz. Nie masz żadnych zobowiązań wobec operatora.

Nieregularnie zmieniają się Twoje potrzeby (liczba darmowych SMS-ów, minut czy transfer danych). W pewnych okrasach może być tak, że potrzebujesz większego pakietu danych, ale piszesz mniej SMS-ów. Innym razem zwiększasz liczbę rozmów. Wystarczy wtedy aktywować odpowiednie pakiety i ewentualnie zrezygnować z dotychczasowych.

Obawiasz się utraty telefonu. W przypadku utraty telefonu masz pewność, że jego znalazca nie narazi Cię na dodatkowe koszty z tego tytułu przez nabicie wysokiego rachunku. Może on co najwyżej wydać pieniądze znajdujące się na koncie i nie ponad to.

Chcesz być anonimowy i mieć pewność, że nikt nie odkryje Twojej tożsamości na podstawie numeru.

Chcesz mieć możliwość szybkiej i bezproblemowej zmiany operatora. Ze względu na brak umowy nie trzeba niczego zrywać czy anulować. Trochę papierkowej roboty może być tylko w przypadku chęci przeniesienia dotychczasowego numeru (o czym więcej przeczytasz w załączonym artykule).

pokemon-1553977_1920

Prepaid nie sprawdza się, gdy:

 

Potrzebujesz nowego telefonu wliczonego w cenę zobowiązania. W przypadku ofert na kartę nie masz możliwości nabycia nowej słuchawki w ramach miesięcznych opłat.

Korzystają z niego pracownicy i są z tego rozliczani. Przy kupowaniu doładowań trudno otrzymać fakturę VAT, więc zdobycie ewentualnych ulg podatkowych jest w tym przypadku znacznie utrudnione.

Denerwuje Cię ciągłe kontrolowanie stanu konta. Niestety, po wykorzystaniu środków na koncie (bądź po upłynięciu ich czasu ważności) połączenia wychodzące (rozmowy, SMS-y, Internet) zostają zablokowane, co w awaryjnych sytuacjach potrafi być bardzo kłopotliwe.

Nie chcesz poświęcać czasu na zarządzanie pakietami. Ciągłe sprawdzanie pozostałej liczby minut, danych lub SMS-ów potrafi być irytujące i dla wielu osób niewygodne. Dochodzi do tego konieczność każdorazowego aktywowania pakietów po ich wyczerpaniu.

Obawiasz się, że możesz się narazić na wysokie koszty tzn. jeśli korzystasz z danej usługi po wcześniejszym wykorzystaniu lub upłynięciu ważności pakietu (np. wysyłając SMS-y czy rozmawiając).

Wymagasz ciągłej łączności z innymi i niezawodności. Ze względu na możliwość zablokowania połączeń wychodzących możesz zostać pozbawiony łączności, chyba że szybko doładujesz konto.

 

 -~- Mix -~-

Oferty mix – mieszanka abonamentu z prepaidem

 

Zobowiązanie wobec operatora, które nakłada obowiązek doładowywania konta określoną kwotą minimalną. W innym przypadku liczba obowiązkowych doładowań pozostaje bez zmian. Klient rozliczany jest ze środków na koncie podobnie do oferty na kartę. Wraz ze zobowiązaniem można też otrzymać telefon w atrakcyjnej cenie. Najczęściej są to jednak urządzenia ze średniej lub niskiej półki cenowej.
Przed wyborem tego typu oferty warto zapoznać się z analizami mixów Teleguru.

Mix będzie dla Ciebie dobry, jeśli:

 

Chcesz zmienić telefon, ale nie stać Cię na niego w wolnej sprzedaży. W mixach można wziąć nową słuchawkę, podobnie jak w przypadku abonamentach (nawet za 1 zł). Trzeba jednak pamiętać, że najczęściej są to urządzenia z niskiej i średniej półki cenowej.

Chcesz płacić co miesiąc za doładowania, ale wolisz mieć możliwość korzystania z pakietów znanych z ofert na kartę. Pozwalają one na dostosowanie usług do swoich potrzeb. Dają też możliwości modyfikowania oferty w dowolnym momencie, w zależności od aktualnych upodobań (np. mniej darmowych minut, a większy pakiet danych)

Obawiasz się wysokich rachunków. W skrócie – wydasz maksymalnie tyle, ile masz na koncie i nie narazisz się na wysoki rachunek, np. z powodu niepożądanej transmisji danych. W razie potrzeby możesz jednak doładować konto, tak jak w przypadku ofert na kartę.

Jesteś przedsiębiorcą i potrzebujesz otrzymywać fakturę VAT za dokonane opłaty

Chcesz uniemożliwić pracownikom przekroczenie kwoty zobowiązania. Jeśli wyczerpią oni comiesięczne środki na koncie, to ich połączenie wychodzące zostaną zablokowane. W razie potrzeby mogą oni na własny koszt doładować konto.

Potrzebujesz umowy na liczbę doładowań, a nie określony czas. Jeśli czasami doładowujesz konto częściej, niż raz na miesiąc, skraca się zakładany czas zobowiązania. Musi to być jednak kwota co najmniej taka sama, jak w umowie.

piggy-bank-1595992_1920

Mix nie sprawdza się, gdy:

 

Nie masz ukończonych 18 lat. Warunek konieczny do podpisania umowy z operatorem (chyba, że przez rodziców). – Nie stać Cię na regularne doładowywanie konta. – Nie potrzebujesz nowego telefonu. W takiej sytuacji znacznie atrakcyjniejsze i mniej zobowiązujące są klasyczne oferty na kartę. – Potrzebujesz ciągłej, niezawodnej łączności z innymi. Ze względu na możliwość zablokowania połączeń wychodzących możesz zostać pozbawiony łączności, chyba że szybko doładujesz konto.

Obawiasz się wysokich rachunków

Często doładujesz się niskimi kwotami – zbyt małe doładowania nie skracają czasu trwania zobowiązania. Zależy ona od wartości ustalonej z operatorem podczas podpisywania umowy.

Nie chcesz poświęcać czasu na zarządzanie pakietami. Ciągłe sprawdzanie pozostałej liczby minut, danych lub SMS-ów potrafi być irytujące i dla wielu osób niewygodne. Do tego dochodzi konieczność każdorazowego aktywowania pakietów po ich wyczerpaniu.

Obawiasz się, że możesz się narazić na wysokie koszty tzn. jeśli korzystasz z danej usługi po wcześniejszym wykorzystaniu lub upłynięciu ważności pakietu (np. wysyłając SMS-y czy rozmawiając).

 

-~- Abonament -~-

Abonament – umowa na określony/nieokreślony czas

 

Abonament (postpaid) – Zobowiązanie wobec operatora, które w zamian za comiesięczne opłaty zapewnia dostęp do usług telekomunikacyjnych oraz oferty właściwej dla abonamentu. Przy podpisywaniu umowy operatorzy często oferują telefony w niższych cenach. Abonament nie jest tak elastyczny pod względem oferty, jak prepaid czy mix, ale te braki są kompensowane przez niezawodność oraz łatwość obsługi.
Przed wyborem tego typu oferty warto zapoznać się z analizami abonamentów Teleguru.

Abonament będzie dla Ciebie dobry, jeśli:

 

Chcesz zmienić telefon i zależy Ci na zdobyciu go w niższej cenie (nawet za 1 zł) wraz z podpisaną umową. Trzeba też pamiętać, że w taryfach abonamentowych wybór słuchawek jest zawsze największy.

Zależy Ci na prostym, przejrzystym systemie płatności, który nie wymaga od Ciebie żadnej innej ingerencji poza np. zrobieniem przelewu bankowego.

Jesteś przedsiębiorcą i musisz otrzymywać fakturę VAT za dokonane opłaty

Dużo rozmawiasz i SMS-ujesz, więc może Cię zainteresować któraś z ofert bez limitów.

man-wearing-blue-blazer-on-business-meeting-picjumbo-com - small

Abonament nie sprawdza się, gdy:

 

Chcesz mieć możliwość zmienienia operatora w dowolnej chwili lub nie lubisz być ograniczony przez umowy. Ich zerwanie jest oczywiście możliwe, ale wiąże się ze sporymi, dodatkowymi opłatami, jeśli następuje to na długo przed ich zakończeniem.

Chcesz zmienić telefon i zależy Ci na zdobyciu go w niższej cenie (nawet za 1 zł) wraz z podpisaną umową. Trzeba też pamiętać, że w taryfach abonamentowych wybór słuchawek jest zawsze największy.

Zależy Ci na prostym, przejrzystym systemie płatności, który nie wymaga od Ciebie żadnej innej ingerencji poza np. zrobieniem przelewu bankowego.

Jesteś przedsiębiorcą i musisz otrzymywać fakturę VAT za dokonane opłaty

Dużo rozmawiasz i SMS-ujesz, więc może Cię zainteresować któraś z ofert bez limitów

Nie przykładasz wagi do podpisywanych dokumentów. W umowach z operatorami często zawarte są różne haczyki, wyjątki i uwagi, które narażają użytkownika na dodatkowe, zbędne koszty.

Potrzebujesz oferty idealnie dobranej do Twoich potrzeb. Niestety, w abonamentach często zawarty jest nadmiar darmowych minut czy SMS-ów, które wliczone są w kwotę zobowiązania, a użytkownik tak naprawdę z nich nie korzysta.

Nie lubisz składać reklamacji, co w przypadku abonamentów zdarza się całkiem często. Żeby wywalczyć nieuczciwie naliczone opłaty często trzeba zmarnować sporo czasu na rozmowy z konsultantami.

Nie chcesz płacić za aktywację numeru. Uruchomienie karty SIM w przypadku abonamentu to najczęściej 50 zł.

Nie chcesz się narażać się na spore, dodatkowe koszty np. Internet zagranicą

 

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button