Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Co to jest internet LTE i do czego służy?

LTE to dzisiaj standard mobilnego przesyłu danych. Stał się on na rozpowszechniony przez operatorów, że może być alternatywą dla internetu stacjonarnego, czyli tak zwanego internetu z kabla.

LTE (ang. Long Term Evolution) to czwarta generacja telefonii komórkowej – następca standardu UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) oraz sieci 3G. LTE zakłada, aby maksymalna przepustowość do abonenta wynosiła co najmniej 150 Mbit/s, a od abonenta 50 Mbit/s w pasmie 20 MHz. Long Term Evolution ma także wspierać co najmniej 200 użytkowników w każdej komórce 5 MHz. Według standardów opóźnienie transmisji ma wynosić nie więcej niż 10 milisekund.

LTE łączy zalety internetu mobilnego, z jakością porównywalną lub lepszą od internetu stacjonarnego. Przykładowo jeśli używamy internetu do przeglądania stron, oglądania filmów na You Tube lub VOD, ściągania muzykę, słuchania radia internetowego, jeśli używamy komunikatorów (np. Skype), gramy w gry sieciowe, a od czasu do czasu ściągamy filmy, LTE będzie idealny zamiennikiem dla łącza stacjonarnego.

Najnowszy standard bezprzewodowej transmisji danych z użyciem sieci komórkowych nazywa się LTE Advanced. LTE-A pozwala osiągnąć transfer rzędu nawet 300 Mbit/s. Jest to możliwe dzięki agregacji kilku pasm częstotliwości nośnych, na przykład po 20 MHz, działających w pasmach 1800 MHz oraz 2600 MHz, jak jest to oferowane w sieci Plus.

Mapa zasięgu LTE

Na początku usługę dostępną w paśmie 1800 MHz oferował w Polsce Cyfrowy Polsat oraz Plus. Obecnie ofertę internetu LTE znajdziemy u wszystkich operatorów. Każdy z nich przygotował tak zwaną mapę zasięgu, gdzie użytkownicy mogą sprawdzić, gdzie znajduje się sieć LTE i czy sięga ich lokalizacji.

Mapa zasięgu Plus: http://www.plus.pl/mapa-zasiegu

Mapa zasięgu Play: https://www.play.pl/pomoc/mapa-zasiegu.html

Mapa zasięgu T-Mobile: http://www.t-mobile.pl/mapa

Mapa zasięgu Orange: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu

Mapa zasięgu Cyfrowy Polsat: https://www.cyfrowypolsat.pl/mapa-zasiegu/

LTE jest internetem mobilnym. Możemy korzystać z niego wszędzie tam, gdzie chcemy – w domu, pracy, na wakacjach – zawsze wtedy kiedy jesteśmy w zasięgu sieci, a to około 90% powierzchni naszego kraju. Dlatego LTE doskonale sprawdzi się jako internet domowy, do tej pory dostarczany przez kabel sieciowy.

Oferta internetu mobilnego w tej technologii powinna być szczególnie atrakcyjna w przypadku osób, które są mieszkańcami nowych osiedli, a także stawianych od podstaw domów jednorodzinnych, gdzie nie występuje jeszcze infrastruktura internetu kablowego lub światłowodu. Internet LTE sprawdzi się także w przypadku mieszkańców niewielkich miejscowości, wsi oraz obszarów o niskim zaludnieniu. Wystarczy posiadanie kompatybilnego routera lub po prostu zwykły smartfon, który umożliwia dzielenie się internetem i zbudowanie z niego tak zwanego mobilnego routera Wi-Fi.

Ofertę internetu mobilnego LTE u operatorów oraz szczegółowy cennik sprawdzisz w porównywarce Teleguru.

Back to top button