Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Co to jest światłowód? Jak widzą go Polacy?

Światłowód to przezroczyste włókno szklane wykonane z tworzywa sztucznego, które umożliwia przesyłanie danych z prędkością światła. Stąd bierze się nazwa nowoczesnego rozwiązania, jakim jest domowy internet światłowodowy.

Czym różni się światłowód od tradycyjnego kabla koncentrycznego?

W przypadku światłowodu do transmisji danych, zamiast prądu elektrycznego, wykorzystywana jest modulowana fala świetlna, której źródłem może być laser półprzewodnikowy lub dioda elektroluminescencyjna (LED). Dzięki temu możliwa jest transmisja danych do 3 Tb/s (terabitów na sekundę). W przypadku kabli koncentrycznych w głównej mierze wykorzystywana jest miedź, która służy do transmisji sygnału.

Czy FTTH to światłowód?

Internet światłowodowy często utożsamiany jest z określeniem FTTH. Ma to związek z tym, jak reklamują go dostawcy usług, na przykład Orange promując swój internet jako „Najlepszy internet domowy – FTTH”. 

FTTH (Fiber To The Home, czyli światłowód do domu) oznacza, że u danego operatora kabel światłowodowy jest bezpośrednio połączony z domem-mieszkaniem osoby zamawiającej usługę.

To o tyle istotne, że część dostawców, pomimo tego, że świadczy usługę światłowodu, dostarcza to na zasadzie (FTTB – Fiber To The Building, światłowód do budynku), gdzie na ostatnim etapie czyli bezpośredniego połączenia z mieszkaniem klienta, pojawia się tradycyjny kabel koncentryczny. Taki model nie sprawi, że nasz internet będzie śmigał z zawrotną prędkością światłowodu.

Urzęd Komunikacji Elektronicznej (UKE) bada

Współcześnie rozwój sieci telekomunikacyjnych dokonuje się głównie poprzez wzrost udziału długości medium światłowodowego w łącznej długości linii telekomunikacyjnych. Jak podaje UKE udział tego medium wynosił ponad 95%. W porównaniu do poprzedniej inwentaryzacji za 2016 rok, przybyło także w Polsce prawie 34 tys. węzłów światłowodowych, co oznacza wzrost o 22%. 

Największe zagęszczenie linii światłowodowych w naszym kraju występuje na obszarach silnie zurbanizowanych (Śląsk, Trójmiasto, Warszawa, Poznań, Wrocław itd.), a także wzdłuż międzyregionalnych szlaków komunikacyjnych.

UKE w swoim raporcie przebadało także nastroje konsumentów oraz ich wiedzę na ten temat

Światłowód to najszybszy internet domowy, jaki jest dostępny na polskim rynku. Dzięki takiemu połączeniu, użytkownicy mogą cieszyć się superszybkim pobieraniem i wysyłaniem danych, brakiem spadków prędkości oraz stabilnością działania łącza. Światłowód w domu czy w lokalu usługowym da także stabilne i szybkie Wi-Fi, nawet w momencie, kiedy łączy się z nim jednocześnie wielu użytkowników.

Z badania UKE wynika, że respondenci są świadomi przewagi internetu światłowodowego nad kablem koncentrycznym. Przede wszystkim widzą to w odniesieniu do konsumpcji wideo online. Ci, którzy go posiadają, rzadziej skarżą się także na spowolnienia związane z prędkością łącza.

Dlatego dostawcy w Polsce intensywnie inwestują dziś w sieci światłowodowe – szybkość, niezawodność to czynniki, za które konsumenci chcą płacić i będą skłonni do zmiany zwykłego kabla na światłowód.

Nie bez znaczenia jest też to, że światłowód stanowi podstawę sieci 5G, stanowiąc szkielet budowanej właśnie w Polsce sieci 5 generacji.

Prędkość światłowodów w Polsce daleka od 1 Gb/s

Badanie UKE obejmowało także test prędkości internetu stacjonarnego – i tak w przypadku pobierania – światłowód osiągnął średni wynik 88 megabitów na sekundę, a internet przez Wi-Fi 36 megabitów na sekundę. Zaś w przypadku wysyłania światłowód zanotował 32 megabity na sekundę, a bezprzewodowy internet Wi-Fi 14 megabitów na sekundę. 

Światłowód wyraźnie zatem wygrywa na tle internetu Wi-Fi w domach i lokalach, ale jak widać średnie prędkości daleko odbiegają od magicznego 1 Gb/s, jaki deklaruje jeden z liderów światłowodu w Polsce firma Orange.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button