Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Ile pamięci RAM potrzebujesz w smartfonie

640 kilobajtów jednak nie wystarczy :)

Wraz z rozwojem komputerów, zwiększaniem wydajności procesorów proporcjonalnie rosła ilość pamięci w standardowych zestawach konsumenckich. Rozwój smartfonów, realizuje ten sam scenariusz. Od prostych urządzeń, realizujących połączenia głosowe i wiadomości tekstowe, po przenośne komputery z wydajnymi procesorami. Im więcej pamięci tym lepiej. Ale po co tyle pamięci?

Po co pamięć RAM w telefonie

Pamięć RAM przechowuje aktualnie otwarte programy i procesy systemu. Czyli wniosek jest prosty, jeśli chcemy przechowywać więcej otwartych programów i jednocześnie mieć do nich szybki dostęp to potrzebujemy więcej pamięci. To nie wszystko, ważnym czynnikiem wykorzystania pamięci w smarfonie jest sam system operacyjny i oprogramowanie. Czysty system Android, będzie działał dużo lepiej niż taki z dodatkowymi nakładkami od producenta.

Dobrym przykładem są smartfony Apple, które posiadają mniejszą ilość pamięci, która współgra z dobrze zoptymalizowanym system iOS. Najmocniejszy obecnie iPhone 11 Pro Max posiada 4 GB pamięci RAM, dla porównania OnePlus 7 Pro, aż 12 GB. Jak dokonać wyboru?

2 GB pamięci RAM

2 GB jest to obecnie niezbędne minimum. Taką ilość pamięci posiadają smarfony „ekonomiczne”. Sprawdzi się podstawowych zdaniach, mało wymagających aplikacjach i grach. Mogą pojawić się spowolnienia pracy, nie muszą. W dobrze zoptymalizowanym systemie 2 GB pamięci RAM powinno wystarczyć dla podstawowej funkcjonalności.

3 GB i 4 GB pamięci RAM

Całkiem nie tak dawno dostępna była tylko w tych najbardziej wydajnych smarfonach. Teraz jest to ilość, którą spotyka się w ekonomicznych smartfonach i tych z średniej półki. 4 GB pozwalają na uruchomienie większej ilości programów w tle i przeglądarki z kilkunastoma kartami jednocześnie. Jest to też ilość, dzięki której można uruchomić bardziej wymagające gry. Smartfon z taką ilością, powinien śmiało służyć 2 lata.

6 GB, 8 GB i więcej

Jeśli szukasz bezkompromisowych rozwiązań, w których wydajność i responsywność jest najważniejsza to przedział od 6 GB zaczyna najbardziej wydajne urządzenia. Są to smartfony, na których płynnie uruchomi się każdy program i każda gra. Nagramy film w rozdzielczości 4K i bez problemu go odtworzymy.

Duża ilość pamięci jest jednym z ważnych czynników składających się na całą wydajność urządzenia. W parze musi iść wydajny chipset i zoptymalizowany system.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button