Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Jak poprawić zasięg sieci Wi-Fi?

Jak zwiększyć zasięg wifi i siłę sygnału? Zapewne każdy z nas miał problem słabej lub niezadowalającej jakości połączenia za pomocą sieci Wi-Fi. Poniżej kilka przydatnych wskazówek, jak sobie z tym radzić.

1. Sprawdź parametry

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametry zarówno naszego urządzenia Wi-Fi, jak i naszego komputera. Na przykład w starych modelach komputerów działają tylko Wi-Fi oparte na starszych technologiach, które mogą sprawiać, że jakość internetu będzie gorsza lub wcale nie połączymy się z siecią Wi-Fi.

Jeśli korzystamy ze starszych modeli komputerów, aby wzmocnić sygnał Wi-Fi i tym samym zasięg Wi-Fi, przydatne będzie skorzystanie z zewnętrznej karty sieciowej. Taką kartę podłączamy przez wejście USB do naszego komputera. Koszt od 30 zł wzwyż.

2. Sygnał zakłócają inne urządzenia elektryczne

Gorsza jakość internetu Wi-Fi może być także spowodowana tym, że w pomieszczeniu są inne urządzenia elektryczne, które zakłócają fale Wi-Fi. Fale naszej sieci Wi-Fi są także zakłócane przez fale innych sieci dostępnych obok.

Jeśli inne urządzenia elektroniczne znajdują się w pobliżu routera, należy odłączyć je od zasilania oraz odłączyć router. Następnie podłączyć tylko router. Gdy zauważymy, że jakość połączenia internetowego jest lepsza, to znak, że przyczyna gorszego połączenia leżała właśnie tutaj.

3. Sprawdź, gdzie stoi router

Poprawa jakości sygnału Wi-Fi z pewnością ma też wpływ na same umiejscowienie routera w pomieszczeniu. Zalecana jest wysokość 1 metra 25 centymetrów od podłogi. Najlepiej niech znajduje się on w bliskiej obecności od komputera lub nawet na jego wysokości na biurku lub stole.

4. Zastosuj Włącz/Wyłącz

Jakość połączenia Wi-Fi w prosty sposób można poprawić także wyłączając router od zasilania lub klikając przycisk Włącz/Wyłącz w obudowie routera. Odłączając router z sieci elektrycznej, ponownie należy włączyć go po około 30 sekundach. Sieć internetowa ma to do siebie, że potrafi w miarę upływu czasu i intensywności użytkowania zapchać się. Odłączenie od zasilania to prosta metoda, która sprawi, że połączenie będzie lepsze.

Pomocny może być także powrót do ustawień fabrycznych. Służy temu dostępny na obudowie przycisk Reset. Jest on ukryty, dlatego resetujemy zazwyczaj szpilką, agrafką.

5. Trzymaj router na tym samym piętrze

Ściany działowe i piętra również będą miały znaczący wpływ na jakość połączenia Wi-Fi z naszym domu. Najlepiej zatem korzystać z sieci Wi-Fi w tym samym pomieszczeniu lub na tym samym piętrze, na którym znajduje się router.

6. Użyj wzmacniacza Wi-Fi

Kolejnym sposobem na poprawienie jakości sygnału Wi-Fi są wzmacniacze sygnału, inaczej: repeatery. Wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej to urządzenie elektroniczne, które służy do zwiększenia zasięgu lokalnej sieci WLAN. Działający w oparciu o standard Wi-Fi wzmacniacz stosowany jest w momencie, kiedy odległość urządzeń od punktów dostępowych jest zbyt duża, co sprawia, że spada jakość odbieranego sygnału radiowego.

Wzmacniacz wyposażony jest w anteny, które przechowują sygnał z naszego routera, odnawiają go i podają dalej w miejsce docelowe. Najczęściej spotykane modele wzmacniaczy zasilane są za pomocą gniazda elektrycznego.

Ceny wzmacniaczy Wi-Fi plasują się od kilkudziesięciu, zazwyczaj 50-60 złotych, do nawet kilkuset złotych – zazwyczaj między 200-300 złotych.

7. Sprawdź jaką przepustowość ma Twój router

Upewnij się także, jaka szybkość internetu jest w Twoim abonamencie. Najczęściej dostarczane routery do abonentów działają w dwóch zakresach – 2,4 GHz i 5 GHz. Zapewnia to przepustowość łącza do 600 MB/s. Takie routery działaja w standardzie 802.11n. Kiedy jednak w domu posiadamy światłowód o prędkości 1 GB/s, potrzebny będzie już nowszy model routera, działający zgodnie ze standardem 802.11ac, który zapewni przepustowość łącza do ponad 2 GB/s.

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kazik
Kazik
27 sierpnia 2019 19:27

Reutery „N” NIE radzą sobie z prędkością 100 Mb/S dlatego powyżej 50 Mb/S polecam TYLKO REUTERY „AC” !!!!!
Sprawdzone :…

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close