Test HTC Desire 816 – Tajwańczyk z klasą

Phablety (smartfony z ekranem powyżej 5 cali) na dobre zadomowiły się na rynku i pojawia się ich coraz więcej. O ile jeszcze kilka lat temu urządzenia tego typu należały głownie do wysokiej półki cenowej, tak obecnie pojawia się coraz więcej modeli, które można kupić za mniej niż 1500 zł. Jednym z nich jest właśnie HTC Desire 816, który łączy atrakcyjną cenę, duży ekran, dopracowane oprogramowanie oraz obsługę dwóch kart SIM jednocześnie.

Stylistycznie smartfon nawiązuje do flagowych smartfonów HTC z serii One. Niestety, dotyczy to jedynie wyglądu, gdyż obudowę w całości wykonano z plastiku (z wyjątkiem metalowych przycisków). Co gorsza, jedynie na krawędziach materiał jest matowy, natomiast pokrywa baterii błyszczy i jest podatna na zarysowania oraz zabrudzenia. W efekcie, po stosunkowo niedługim czasie może ona stracić swój urok i psuć wygląd urządzenia, zamiast go poprawiać. Martwić też mogą brak wymiennej baterii oraz odpornego na zarysowania szkła chroniącego ekran, które jest standardem w urządzeniach ze średniej i wysokiej półki od dłuższego czasu. Mieszane uczucia wzbudzają również głośniki stereo umieszczone nad i pod ekranem. Osłaniające je kratownice są niezbyt urodziwe i wiele im brakuje do stylowych obudów innych modeli, np. HTC One M8. Ich kolejną wadą jest powiększanie i tak sporych gabarytów słuchawki.

Po urządzeniu z ekranem o przekątnej 5.5 cali trudno oczekiwać komfortowego użytkowania go jedną ręką. Warto mieć to na uwadze, gdyż jednoręczna obsługa słuchawki jest niewygodna, a do tego może spowodować, że smartfon wypadnie użytkownikowi z dłoni. Zastrzeżenia wzbudza również umiejscowienie włącznika, który znajduje się w górnej części bocznej krawędzi, przez co sięganie do niego jest kłopotliwe. Łatwo go też pomylić z klawiszem głośności co potrafi drażnić. Kolejna niedociągnięcie jest to, że klawisze systemowe zostały przeniesione na powierzchnię wyświetlacza (co w praktyce ją zmniejsza), skoro pod ekranem i tak znajduje się czarny pasek z logo producenta i przyciski te mogłyby zostać umieszczone po bokach niego (jak np. w HTC One).

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
6 / 10
Wyświetlacz:
6 / 10
Komunikacja:
6 / 10
Jakość rozmów i dźwięk:
6 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
5 / 10
Płynność i wydajność:
5 / 10
Aparat:
7 / 10
Bateria:
6 / 10
Ekosystem:
7 / 10
Codzienne użytkowanie:
6 / 10
? %

Ocena redakcji

? %

0 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top