Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test HTC Desire 816 – Tajwańczyk z klasą

Phablety (smartfony z ekranem powyżej 5 cali) na dobre zadomowiły się na rynku i pojawia się ich coraz więcej. O ile jeszcze kilka lat temu urządzenia tego typu należały głownie do wysokiej półki cenowej, tak obecnie pojawia się coraz więcej modeli, które można kupić za mniej niż 1500 zł. Jednym z nich jest właśnie HTC Desire 816, który łączy atrakcyjną cenę, duży ekran, dopracowane oprogramowanie oraz obsługę dwóch kart SIM jednocześnie.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Stylistycznie smartfon nawiązuje do flagowych smartfonów HTC z serii One. Niestety, dotyczy to jedynie wyglądu, gdyż obudowę w całości wykonano z plastiku (z wyjątkiem metalowych przycisków). Co gorsza, jedynie na krawędziach materiał jest matowy, natomiast pokrywa baterii błyszczy i jest podatna na zarysowania oraz zabrudzenia. W efekcie, po stosunkowo niedługim czasie może ona stracić swój urok i psuć wygląd urządzenia, zamiast go poprawiać. Martwić też mogą brak wymiennej baterii oraz odpornego na zarysowania szkła chroniącego ekran, które jest standardem w urządzeniach ze średniej i wysokiej półki od dłuższego czasu. Mieszane uczucia wzbudzają również głośniki stereo umieszczone nad i pod ekranem. Osłaniające je kratownice są niezbyt urodziwe i wiele im brakuje do stylowych obudów innych modeli, np. HTC One M8. Ich kolejną wadą jest powiększanie i tak sporych gabarytów słuchawki.

Po urządzeniu z ekranem o przekątnej 5.5 cali trudno oczekiwać komfortowego użytkowania go jedną ręką. Warto mieć to na uwadze, gdyż jednoręczna obsługa słuchawki jest niewygodna, a do tego może spowodować, że smartfon wypadnie użytkownikowi z dłoni. Zastrzeżenia wzbudza również umiejscowienie włącznika, który znajduje się w górnej części bocznej krawędzi, przez co sięganie do niego jest kłopotliwe. Łatwo go też pomylić z klawiszem głośności co potrafi drażnić. Kolejna niedociągnięcie jest to, że klawisze systemowe zostały przeniesione na powierzchnię wyświetlacza (co w praktyce ją zmniejsza), skoro pod ekranem i tak znajduje się czarny pasek z logo producenta i przyciski te mogłyby zostać umieszczone po bokach niego (jak np. w HTC One).

-~- Menu i aplikacje -~-

HTC Desire 816 korzysta z Androida 4.4 z nakładką HTC Sense 6.0. Interfejs zmieniony przez tajwańskiego producenta prezentuje się stylowo i przeszedł sporą modernizację względem starszych wersji. Nie wszystkim musi się jednak podobać głęboka ingerencja nakładki w wygląd czystego Androida (domyślny styl Holo również prezentuje się bardzo dobrze). HTC fabrycznie dodaje bardzo dużo aplikacji i narzędzi niedostępnych w czystym Androidzie. Poza głęboką integracją z portalami społecznościowymi, piękną prognozą pogody, zmienionym ekranem blokady oraz znacznymi możliwościami personalizacji wyglądu, dodano także funkcję BlinkFeed. Jest to swoisty agregator wiadomości i newsów z różnych serwisów oraz portali internetowych. Działa on zawsze jako jeden z pulpitów. Z czasem dodawana jest do niego obsługa nowych źródeł informacji (w tym polskich). Interfejs jest prosty w obsłudze i większość użytkowników nie powinna mieć problemu z korzystaniem z niego. Należy jednak pamiętać, że do prostoty iOS lub Windows Phone sporo mu brakuje. W zamian jednak użytkownik ma możliwość znacznie głębszej ingerencji w jego wygląd, co dla wielu osób może być kluczowe. Sam Android połączony z przyzwoitą wydajnością daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji oraz gier, które mogą znacznie rozszerzyć możliwości smartfona.

Wyświetlacz

Jak na sprzęt ze średniej półki cenowej, wykorzystany ekran jest bardzo dobrej jakości. Ma on 5.5 cala i rozdzielczość HD (720 x 1280 pikseli), która na takiej powierzchni sprawdza się przyzwoicie. Oczywiście, jeśli się dokładnie przyjrzeć, to można dostrzec pojedyncze piksele, ale podczas standardowego użytkowania ekran charakteryzuje się wysoką ostrością i nawet niewielkie czcionki są na nim czytelne. Jego pozostałe parametry też nie wzbudzają większych zastrzeżeń. Kolory są naturalne, a jednocześnie nasycone. Biel jest czysta, a kontrast wysoki (jak na ekran LCD). Jedynie jasność i czytelność słońcu mogłyby być trochę lepsze, ale i tak z telefonu da się w miarę komfortowo korzystać poza pomieszczeniami.

-~- Aparat -~-

Wykorzystany aparat o rozdzielczości 13 Mpix nie pasuje do smartfona ze średniej półki cenowej, gdyż… robi on ponadprzeciętnie dobrej jakości zdjęcia. Można zaryzykować stwierdzenie, że pod tym względem dorównuje on nawet flagowemu HTC One M8! Fotografie wychodzą zazwyczaj bardzo szczegółowe i ostre. Nawet na krawędziach ujęć trudno dopatrzeć się spadku czytelności obrazu. Pozytywna ocena należy się też naturalnie odwzorowanym kolorom. Nie każdemu jednak przypadnie do gustu ich stosunkowo niski poziom nasycenia (np. w porównaniu do przesycającego Samsunga Galaxy S4). Pewne zastrzeżenia można też mieć do niskiej czytelności fotografii robionych pod słońce oraz stosunkowo sporej ilości cyfrowego szumu, który jednak na szczęście nie jest kolorowy. Niestety, jest on widoczny nawet na zdjęciach wykonanych w dobrych warunkach oświetleniowych i pojawia się go coraz więcej wraz ze spadkiem natężenia światła. Szkoda też, że smartfon nie został wyposażony w sprzętowy spust migawki, gdyż ułatwiłoby to fotografowanie tak dużym urządzeniem.

Trochę gorzej od zdjęć wypadają kręcone w rozdzielczości Full HD (1080p) filmiki. Ich jakość jest zadowalająca, ale w oczy rzucają się sporadyczne problemy z płynnością obrazu, trochę niższa niż w droższych smartfonach HTC szczegółowość oraz (dla odmiany) przesycone kolory, które nie każdemu przypadną do gustu. Oczywiście, nagrania i tak są bardzo dobre, ale bardziej wymagający użytkownicy mogą czuć pewien niedosyt.

-~- Multimedia i Internet -~-

Nabywcy tak dużych smartfonów najczęściej oczekują od nich rozbudowanych funkcji multimedialnych oraz sieciowych. Niestety, pod tym pierwszym względem HTC Desire 816 trochę zawodzi. O ile duży, przyzwoity ekran zachęca do oglądania na nim filmów, tak ograniczony odtwarzacz wideo robi coś zupełnie odwrotnego. Najbardziej doskwierają problemy z odtwarzaniem plików DivX oraz XviD, nie pomagają też kłopoty z działaniem dźwięku, którego czasami brakuje. Dobrze jednak, że na Androida dostępnych jest wiele alternatywnych programów tego typu, więc w razie potrzeby jego zmiana zajmuje dosłownie chwilę.

Większych uwag nie można za to mieć do przeglądarki internetowej. Aplikacja szybko wczytuje strony internetowe i płynnie je obsługuje, dzięki czemu przewijanie i powiększanie witryn jest bezproblemowe. Natomiast duży ekran o dosyć wysokiej rozdzielczości umożliwia wygodne zapoznawanie się z treściami bez konieczności ich przybliżania. Kolejną zaletą jest obsługa łączności LTE, dzięki której szybkość transmisji danych znacznie wzrasta, o ile użytkownik jest w zasięgu nadajników tej technologii.

Największym zaskoczeniem jest jednak jakość dźwięku – brzmienie jest wyjątkowo czyste i głośne, dzięki czemu urządzenie powinno sprawnie radzić sobie nawet z bardziej wymagającymi słuchawkami (załączone są niestety niezbyt specjalnej jakości). Co więcej, również głośniki stereo grają bez zarzutu, aczkolwiek brakuje im trochę mocy i pod tym względem lepiej wypada np. HTC One. Żeby jednak nie było zbyt pięknie, producent umieścił w telefonie zaledwie 8 GB pamięci, z których użytkownik ma dostęp do trochę ponad 4 GB. W praktyce oznacz to możliwość zapisania na telefonie kilkuset piosenek lub raptem czterech filmów w rozdzielczości HD, co jak na tak multimedialny sprzęt jest bardzo słabym wynikiem. Sytuację ratuje jednak możliwość umieszczenia w telefonie karty microSD (do aż 128 GB).

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Model ten jest jednym z wielu urządzeń, które działa dzięki całkiem wydajnemu czterordzeniowemu procesorowi Snapdragon 400 taktowanemu 1.6 GHz. Układ ten wspierają przeciętny chip graficzny Adreno 305 oraz 1.5 GB pamięci RAM. Szczególnie cieszy ten ostatni parametr, gdyż dzięki niemu użytkownik może mieć włączonych kilka programów jednocześnie bez obaw, że system zamknie któryś z nich w celu zaoszczędzenia zasobów. W ogólnym rozrachunku HTC Desire 816 pracuje płynnie i dotyczy to zarówno interfejsu, jak i aplikacji. Problemy pojawiają się jedynie w przypadku zaawansowanych graficznie gier, które mogą nie działać satysfakcjonująco szybko lub wyglądać gorzej niż podczas zabawy na wydajniejszych smartfonach i tabletach. Dotyczy to jednak jedynie pojedynczych tytułów.

Bateria

Pomimo stosunkowo niewielkiej baterii (2600 mAh), jak na sprzęt tej wielkości, HTC Desire 816 całkiem długo wytrzymuje na jednym ładowaniu. W przypadku rozmów jest to kilkanaście godzin, natomiast przeglądać Internet lub oglądać filmy można przez ok. 10 godzin, o ile nie korzysta się z pełnego podświetlenia. To imponujące wyniki, tym bardziej że ekran 5.5 cala pobiera sporo prądu. W razie potrzeby można skorzystać z trybów oszczędzania energii. Mniej ekstremalny ogranicza podświetlenie wyświetlacza i spowalnia procesor. Natomiast drugi wyłącza obsługę wielozadaniowości i uruchamia uproszczony interfejs, który daje dostęp jedynie do podstawowych funkcji telefonu. Dzięki temu HTC Desire 816 może wytrzymać bez ładowania nawet o kilkadziesiąt godzin dłużej (kosztem funkcjonalności).

Obsługa dwóch kart SIM

Przydatną funkcją wariantu Dual tego modelu jest możliwość korzystania z dwóch numerów jednocześnie. Podczas nawiązywania połączenia użytkownik może wybrać, z której karty chce skorzystać. Nie ma też problemu z ustawieniem zadań dla poszczególnych kont (np. łączności z Internetem). Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie rozmowy działa tylko używana w danym momencie karta, a druga zostaje tymczasowo wyłączona i nie można się na nią dodzwonić. Istotnym szczegółem jest też fakt, że tylko główny numer może korzystać z łączności 3G oraz LTE, a dodatkowy zostaje ograniczony do 2G. Niemniej, obsługa funkcji dual SIM nikomu nie powinna przysporzyć problemów i jest niezawodna.

Podsumowanie

Trzeba przyznać, że to jeden z najciekawszych smartfonów z tej półki cenowej. Duży ekran jest w tym przypadku wsparty przez atrakcyjną cenę, zadowalającą wydajność, dopracowane oprogramowanie i świetny aparat. Nie bez znaczenia jest też obsługa dwóch kart SIM jednocześnie, która w phabletach renomowanych producentów jest rzadkością.

Oczywiście, model ten ma też wady (np. podatna na zarysowania pokrywa baterii, duży rozmiar), ale dla większości użytkowników nie powinny być one decydujące. Jeśli jednak komuś nie odpowiada HTC Desire 816, to alternatywami dla niego mogą być Sony Xperia T2 Ultra lub Samsung Galaxy Note 3 Neo będący tańszą wersją udanego Samsunga Galaxy Note 3.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button