Recenzja HTC HD7

HTC HD7

Następca popularnego i udanego modelu HTC HD2. W tym przypadku wyposażony jednak w znacznie nowszy system operacyjny Windows Phone 7. Dla wielu osób może to jednak być minus, bo system ten, mimo że przystępny i prosty w obsłudze, to jednak bardzo ograniczony w porównaniu do iOS czy Androida.

Wykonanie i wygląd

HTC słynie ze świetnej jakości obudów. Niestety, HD7 jest niechlubnym odstępstwem od tej reguły. Wykorzystany, gumowany i błyszczący plastik jest marnej jakości. Elementy są źle spasowane i skrzypią, do tego nie grzeszą wytrzymałością (szczególnie zdejmowana klapka). Wygląd urządzenia jest pospolity, ale może się podobać. Pozytywnie odróżnia się rozkładana podpórka umieszczona przy obiektywie aparatu. Dzięki niej można wygodnie postawić smartfona na stole podczas oglądania wideo.

Menu i aplikacje

Wykorzystany Windows Phone 7, to dosyć ograniczony system, który dopiero po aktualizacjach udostępnia część funkcji znanych z konkurencyjnych platform (udostępnianie Internetu po Wi-Fi czy obsługa wielu aplikacji jednocześnie). Ponadto oferuje on bardzo ograniczony zakres personalizacji, a cały interfejs składa się z minimalistycznych kafelków, które nie każdemu przypadną do gustu. Na plus trzeba jednak zaliczyć obecność pakietu Office, dzięki czemu fabrycznie obsługiwane są popularne pliki biurowe (Word, Excel, Power Point). Innymi jego zaletami są świetna stabilność, płynność działania nawet na słabszych urządzeniach i prostota obsługi.

Wyświetlacz

Wykorzystany ekran 4,3 cala jest bardzo podobny do tego z modelu HTC HD2. Niestety, zdążył się on znacząco zestarzeć, dlatego obecnie jest on co najwyżej przeciętny. Daleko mu do wyświetlaczy z flagowych modeli z Androidem czy iPhone’ów.

Aparat

Matryca 5 Mpix wsparta przez autofokus i dwie diody doświetlające w dobrych warunkach robi poprawne zdjęcia. Przy mniejszej ilości światła spada liczba szczegółów i wzrastają szumy na fotografiach. Bardzo słabo prezentują się za to nagrywane w rozdzielczości HD (720p) filmy. Nagminne są problemy z gubieniem klatek i poprawnym odwzorowywaniem kolorów.

Multimedia i Internet

Telefon dobrze sobie radzi z odtwarzaniem wideo, chociaż brakuje mu obsługi popularnych formatów (Xvid, DivX). Inną niedogodnością jest konieczność kopiowania na pamięć urządzenia materiałów przez program komputerowy Zune. Dla osób, które trzymają dużo plików multimedialnych na telefonie, dużym problem może być również brak obsługi kart microSD oraz niewielka pamięć wbudowana w urządzenie (w najtańszej wersji 8GB). Przeglądanie Internetu na fabrycznym Internet Explorerze jest bezproblemowe, a sama aplikacja szybko radzi sobie z wyświetlaniem stron. Jakość rozmów telefonicznych i odtwarzanego w słuchawkach dźwięku powinna zadowolić większość użytkowników.

Wydajność i bateria

Zastosowany procesor to jednordzeniowa jednostka taktowana 1 Ghz i wsparta przez 512 MB RAM. Takie połączenie w zupełności wystarczy do komfortowej pracy z Windowsem Phone. Trochę gorzej sprawa się ma z grami i aplikacjami, których, w porównaniu do innych platform, jest na WP 7 stosunkowo niewiele. Czas pracy na baterii wypada jak na smartfona bardzo dobrze i oscyluje w granicach dwóch – trzech dni.

Podsumowanie

Stosunkowo długi czas pracy na baterii, dobrze wykonana obudowa i łatwy w obsłudze system to niewątpliwe zalety tego modelu. Niestety, nie jest on w stanie konkurować z serią Lumia Nokii. HTC już jakiś czas temu zrezygnowało z produkcji urządzeń z tym systemem, dlatego też nie oferuje żadnego wsparcia dla starszych słuchawek. Z tego powodu zakup HD7 mija się z celem, szczególnie, że nie oferuje on niczego ponad to, co konkurencja w podobnej cenie.

Zalety

Minimalistyczny i wyjątkowo łatwy w obsłudze interfejs, który może się podobać
Stabilny, szybki system operacyjny
Obsługa sieci 3G i Wi-Fi przyśpiesza wczytywanie stron internetowych
Wbudowany pakiet aplikacji biurowych (Word, Excel, Power Point)
Ponadprzeciętny czas pracy na baterii (2 - 3 dni)
Aplikacja HTC dodająca do odtwarzacza muzycznego korektor graficzny (equalizer)
Duży, niezły ekran ułatwiający oglądanie wideo i pisanie na klawiaturze ekranowej

Wady

Marna jakość obudowy
Bardzo przeciętny aparat, nagrywający wideo HD bardzo słabej jakości
Niepraktycznie rozmieszczone przyciski nawigacyjne
Brak przedniej kamerki, która może się przydać do autoportretów
Niska jakość nagrywanych telefonem filmików
Brak karty pamięci i stosunkowo mała jej ilość wbudowana w urządzenie
Brak aktualizacji do Windows Phone 8
Interfejs systemu nie każdemu przypadnie do gustu
Dostęp do niezbyt imponującej liczby gier i aplikacji
Brak fabrycznego wsparcia dla plików wideo DivX i XviD
Ograniczenia systemu operacyjnego i możliwości personalizacji
Brak możliwości zmiany fabrycznych aplikacji na inne
Nieobecność funkcji zarządzania zawartością pamięci urządzenia
Przeglądarka internetowa pozbawiona obsługi elementów flash (reklamy, mapki, gry)

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
Wyświetlacz:
Komunikacja:
Jakość rozmów i dźwięk:
Oprogramowanie i aplikacje:
Płynność i wydajność:
Aparat:
Bateria:
Ekosystem:
Codzienne użytkowanie:
46%

Ocena redakcji

? %

1 głosów czytelników

Sprawdź opinie
Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Android...

Komentarze