Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test HTC One X+

HTC One X+ to odświeżona wersja flagowego smartfona HTC z 2012 roku, który był też ówcześnie jednym z najlepszych telefonów na rynku. Różnice między oboma wariantami są jednak dosyć niewielkie, dlatego zostały one zapisane w jednym z akapitów.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowa została wykonana z bardzo dobrej jakość plastiku, który dobrze leży w dłoni i jest lekko chropowaty. Niestety, wadą białej wersji jest tendencja do brudzenia się, dlatego estetom polecić można zakup pokrowca. Ekran przykryto hartowanym szkłem Gorilla Glass o podwyższonej odporności na porysowania i stłuczenia. Ponadto, biorąc One X+ do ręki od razu ma się wrażenie obcowania ze sprzętem najwyższej klasy, dzięki świetnemu spasowaniu elementów i ogólnej solidności.

-~- Menu i aplikacje -~-

Telefon korzysta z Androida 4.2 wzbogaconego nakładką HTC Sense 5 (znaną z jego następcy – HTC One). Znacząco rozszerzona ona możliwości czystego Androida, ponadto przeszła gruntowną modernizację zarówno jeśli chodzi o funkcje jak i wygląd. Obecnie jej styl jest dosyć minimalistyczny, dodaje też wiele praktycznych narzędzi (prognoza pogody, integracja z Facebookiem, rozbudowana książka kontaktów, poprawiona aplikacja telefonu itd.) Warto też wspomnieć o funkcji BlinkFeed, który zajmuje jeden z ekranów głównych wyświetlając newsy i wiadomości z wielu internetowych źródeł.

Rzecz jasna, świetna wydajność telefonu zapewnia bardzo płynną pracę interfejsu i aplikacji. Niestety, telefon może mieć problemy z niektórymi najbardziej rozbudowanymi graficznie tytułami. Dlatego zapaleni gracze powinni poszukać nowszych modeli nawet ze średniej półki cenowej (np. Sony Xperia M2).

Wyświetlacz

Ekran Super LCD2 ma 4,7 cala (720 x 1280 pikseli) i jest jednym z najlepszych na rynku, pomimo upływu lat od jego zaprezentowania. Rewelacyjne odwzorowuje kolory, jest czytelny nawet pod bardzo dużymi kątami i w pełnym słońcu. Ponadto wyświetla głęboką czerń, niewiele gorszą od tej z ekranów AMOLED. Ostatnia cecha pozytywnie odbija się też na współczynniku kontrastu, który jest bardzo wysoki.

-~- Aparat -~-

Zastosowana matryca ma rozdzielczość 8 Mpix i robi ponadprzeciętnie dobre zdjęcia nawet w gorszych warunkach oświetleniowych. Na fotografiach zachowane są detale nawet, gdy jest ciemno. Oczywiście nadal nie jest to poziom aparatów fotograficznych, ale postęp widać gołym okiem. Ponadto do dyspozycji użytkownika oddano tryb HDR (poprawiający jakość obrazów robionych pod światło), tryb zdjęć seryjnych, wykrywanie uśmiechu i wiele innych.

Kamera nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD, które cechują się dobrą jakością. Ciekawostkę stanowi funkcja robienia zdjęć w pełnej rozdzielczości w trakcie rejestrowania wideo.

-~- Multimedia i Internet -~-

One X+ to telefon stworzony do multimedialnych zastosowań. Świetny, duży ekran uprzyjemnia oglądanie nawet dłuższych filmów oraz przeglądanie rozbudowanych stron internetowych, chociaż problemem może być niezbyt pojemna, niewymienna bateria. Świetne podzespoły gwarantują idealną płynność niezależnie od wykonywanej czynności. Na pochwałę zasługuje też jakość rozmów, którą podnosi zastosowanie drugiego mikrofonu służącego do redukcji szumów z otoczenia. Odtwarzaną w słuchawkach muzykę wzbogacić można w większą ilość niskich tonów przez włączeniu profilu Beats Audio. Ponadprzeciętnie prezentuje się też jakość sygnału GSM.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Smartfon korzysta z pięciordzeniowego procesora Tegra 3 (4 wydajnie rdzenie i jeden energooszczędny) taktowanego 1,7 Ghz. Został on zoptymalizowany pod rozbudowane graficznie gry i często pozwala w nich na odblokowanie dodatkowego poziomu detali, niedostępnego dla innych układów. Procesor wspiera 1 GB RAM, którego czasami brakuje. Objawia się to koniecznością zamykania przez system aplikacji działających w tle.

Bateria

Największą wadą telefonu jest krótki czas pracy na baterii. Grając, urządzenie może rozładować się w 4 godziny! Przy normalnym użyciu (Internet, trochę gier, kilkanaście minut rozmów) One X+ wytrzymuje około 12 godzin, więc może nie dotrwać do wieczora.

Co oznacza „+” w nazwie?

Nowsza edycja tego udanego smartfona wprowadza trochę szybszy procesor taktowany 1,7 Ghz zamiast 1,5, co uwidacznia się głównie w grach, ale nie wypływa na płynność pracy systemu. Do tego zdecydowano się na pojemniejszą baterię, która umożliwia dłuższą o około 30% pracę bez ładowania. Ponadto smartfon ma zamontowaną lepszą, przednią kamerkę o wyższej rozdzielczości (1,6 Mpix). Poprawiono również głośność urządzenia, brzmienie głośnika zewnętrznego oraz powiększono pamięć wewnętrzną urządzenia z 32 do 64 GB.

Niewielki zmiany dotknęły też wyświetlacza, który w One X+ ma lepszy kontrast kosztem jasności panelu. Ucierpiała też jakość wyświetlanej bieli. Należy jednak pamiętać, że zmiany te są minimalne i dostrzec je można głównie podczas bezpośredniego porównania obu modeli.

Podsumowanie

Jest to bardzo dobry smartfon, które naprawia i tak nieliczne wady swojego starszego brata, chociaż dla niektórych może za mało różnić się od zwykłego HTC One X. Jednak patrząc na te dwa modele z dzisiejszej perspektywy, atrakcyjniejsza wydaje się wersja z plusem, o ile nie przeszkadza komuś krótki czas pracy na baterii, który jest problemem w obu smartfonach. Jeśli tak, to lepszym wyborem może być iPhone`a 5 lub Samsunga Galaxy Note II.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button