Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test HTC One m7

Flagowy model tajwańskiego producenta z 2013 roku. Jego bezpośrednią konkurencją są Samsung Galaxy S4, Sony Xperia Z i LG G2, który swoją premierę miał znacznie później niż pozostałe telefony. Nie da się ukryć, że One to bardzo udany model, który pod wieloma względami przebija słuchawki innych producentów. Na bazie tego modelu powstał też mniejszy i tańszy HTC One mini.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowa wykonana z jednego kawałka aluminium i przykrywającego ekran, hartowanego szkła. One znacznie przewyższa pod tym względem plastikowego Samsung Galaxy S4. Jedynie Sony Xperia Z broni się ze swoją szklaną obudową. Przód urządzenia poza wyświetlaczem zdobią głośniki stereo umieszczone na dole i górze urządzenia. Pod ekranem znalazło się jeszcze miejsce na przycisk funkcyjny i logo HTC. Niestety, ich rozmieszczenie jest dosyć niepraktyczne, a sam znaczek aż prosi się o przydzielenie mu jakieś funkcji. Nie zmienia to jednak faktu, że One wygląda stylowo. Przyczepić można się jedynie do jego dużych rozmiarów jak na ekran 4,7 cala i sporego ciężaru (143 gramy).

-~- Menu i aplikacje -~-

Smartfon po aktualizacji korzysta z Androida 4.2.2 z nakładką HTC Sense 5.0. Interfejs zmieniony przez tajwańskiego producenta prezentuje się stylowo i przeszedł sporą modernizację względem starszych wersji. Nie wszystkim musi się jednak podobać głęboka ingerencja nakładki w wygląd czystego Androida (domyślny stylo Holo również prezentuje się bardzo dobrze). Oczywiście, przy tak wydajnym urządzeniu nie ma mowy o jakichkolwiek przycinkach interfejsu czy spadkach płynności animacji. HTC fabrycznie dodaje bardzo dużo aplikacji i narzędzi niedostępnych w czystym Androidzie. Poza głęboką integracją z portalami społecznościowymi, piękną prognozą pogody i znacznymi możliwościami personalizacji wyglądu, dodano także funkcję BlinkFeed. Jest to swoisty agregator wiadomości i newsów z różnych serwisów oraz portali internetowych. Działa on zawsze jako jeden z pulpitów. Z czasem dodawana jest do niego obsługa nowych źródeł informacji (w tym polskich). Niestety, nie można go w żaden sposób wyłączyć, co może niektórym przeszkadzać.

Wyświetlacz

HTC One ma najmniejszy ekran wśród swoich konkurentów. Wykorzystany panel Super LCD trzeciej generacji (4,7 cala, Full HD) jest jednym z najlepszych na rynku. Wyświetlane kolory są żywe, czerń niemal tak głęboka jak w przypadku ekranów AMOLED, a do tego kąty widoczności sięgają 180 stopni. Olbrzymia rozdzielczość uniemożliwia też dostrzeżenie pojedynczych pikseli. Jego jedynym mankamentem jest przeciętna czytelność w słońcu.

-~- Aparat -~-

HTC w modelu One postawiło na matrycę o niewielkiej rozdzielczości 4 Mpix, stworzoną przy użyciu innowacyjnej technologii ultrapixels. Dzięki niej miała się poprawić jakość zdjęć wykonywanych w gorszych warunkach oświetleniowych. Niestety, eksperyment się nie udał, a One robi bardzo przeciętne zdjęcia, które w dobrych warunkach wychodzą gorzej od konkurencji (np. LG G2, Sony Xperia Z), a w słabym świetle tylko nieznacznie lepiej od konkurentów. Największymi problemami są stosunkowo nieduża rozdzielczość i niewielka liczba rejestrowanych detali. Oczywiście, telefon dysponuje wszystkimi najnowszymi technologiami (zdjęcia seryjne, sprzętowa możliwość robienia zdjęć pod światło, wykrywanie uśmiechu itd.).

Nagrane w jakości Full HD filmy charakteryzują się świetną jakością, głównie za sprawą optycznej stabilizacji obrazu (dzięki czemu obraz się nie trzęsie). Smartfon pozwala też na późniejszą obróbkę nagrań.

Warto też wspomnieć o innowacyjnej funkcji Zoe, pozwalającej na zrobienie serii zdjęć, które następnie można obrabiać, zmienić w filmik, kolaż i wiele innych. Najciekawiej prezentuje się opcja usuwania niechcianych elementów kadru (np. przejeżdżającego w tle samochodu).

-~- Multimedia i Internet -~-

Ten telefon został wręcz stworzony do korzystania na nim z multimediów. Zachęcają do tego rewelacyjny ekran, niespotykane głośniki stereo oraz świetny chip dźwiękowy, który poprawia jakość muzyki odtwarzanej na słuchawkach. Nie można mieć też zastrzeżeń do jakości rozmów telefonicznych i jakości sygnału, pomimo zastosowania aluminiowej obudowy. Smartfon w dniu premiery radził sobie bez problemu ze wszystkimi aplikacjami i grami ze sklepu Google. Ten stan rzeczy spokojnie powinien utrzymać się przez kilkanaście miesięcy od jego debitu. One potrafi też błyskawicznie wczytywać strony internetowe niezależnie od używanej przeglądarki.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność i bateria

Urządzenie wyposażono w bardzo wydajny, czterordzeniowy procesor (Snapdragon 600 taktowany 1,7 Ghz) wsparty przez 2 GB RAM-u. Takie podzespoły spokojnie radzą sobie z najbardziej wymagającymi zadaniami pomimo ekranu o bardzo wysokiej rozdzielczości. Jednak np. grając procesor potrafi się znacząco grzać, widocznie obniżając przy tym swoją wydajność. Bateria (2300 mAh) wytrzymuje cały dzień pracy bez ładowania, chociaż granie lub oglądanie filmików w Internecie może skrócić ten czas do kilku godzin.

Podsumowanie

To świetnie wykonany, bezkompromisowy sprzęt, który w dniu swojej premiery był jednym z najlepszych smartfonów z Androidem na rynku, czego dowodzi otrzymana przez niego nagroda EISA 2013 – 2014 dla najbardziej zaawansowanego smartfona. Jego podzespoły zapewniają nienaganną pracę urządzenia i sprostają każdej nowej grze przez co najmniej kilkanaście miesięcy. Jeśli ktoś potrzebuje multimedialnego kombajnu, to poważnie powinien zastanowić się nad zakupem tego modelu lub jego wydajniejszego i większego następcy, czyli HTC One M8. Trzeba jednak pamiętać o alternatywach dla niego, czyli iPhone 5S, Sony Xperii Z, LG G2 lub Nokii Lumii 925.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button