Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test HTC Sensation XE Beats

HTC Sensation XE Beats to jeden z flagowych modeli HTC z 2011. roku. Smartfon ten działa na systemie operacyjnym Android. Wersja z dopiskiem XE tylko nieznacznie różni się od „zwykłego” Sensation”, dlatego większość różnic zostało wymienionych w jednym akapicie.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Telefon został świetnie wykonany. Obudowa składa się z aluminium pokrytego w niektórych miejsca gumą oraz hartowanego szkła przykrywającego ekran. Urządzenie bardzo dobrze leży w dłoni, dzięki wyprofilowaniu na górze i dole, a także stosunkowo małemu (jak na dzisiejsze standardy) ekranowi. Poza tym gumowane wzory zapobiegają wyślizgiwaniu się urządzenia i nadają mu nietuzinkowego charakteru.

Co zmienił dopisek XE w nazwie?

Najbardziej widoczną różnicą jest inny kolor obudowy, który z białego lub czarnego zrobił się czarno czerwony. Dolną część pokrywy baterii przyozdobiło logo Beats Audio będące marką artysty Dr. Dre. W praktyce oznacza to inne słuchawki dodawane do zestawu z telefonem (dokanałowe iBeats), które oferują świetną jakość dźwięku. Pojawił się też profil dźwiękowy Beats, który podbija niskie tony (basy) podczas odtwarzania muzyki.

Ostatnią odczuwalną zmianą jest fabryczne podkręcenie taktowania procesora z 1,2 Ghz do 1,5 Ghz. Wpływa to na płynność działania systemu i gier, aczkolwiek różnica nie jest zbyt odczuwalna i należy pamiętać, że model ten nie dorównuje wydajnością dzisiejszym smartfonom nawet ze średniej półki cenowej.

-~- Menu i aplikacje -~-

Sensation po aktualizacji działa na Androidzie 4.0 wzbogaconym nakładką HTC Sense 4.0. Jest ona uważana za najlepszy z producenckich interfejsów przykrywających czysty system. Głównie za sprawą wielu dodatkowych aplikacji i narzędzi jakie oferuje (prognoza pogody, znacznie poprawiona książka adresowa, integracja z portalami społecznościowymi, zmodyfikowany ekran blokady itd.) oraz zupełnie zmienionego wyglądu interfejsu. W przypadku Android 4.0 lub nowszych może być jednak postrzegane przez niektórych jako wada, ponieważ domyślny styl graficzny systemu jest minimalistyczny i gustowny.

Wyświetlacz

Wykorzystany panel Super LCD pierwszej generacji ma wielkość 4,3 cala (540 x 960 pikseli) jest dobry. Wyświetlane kolory są nasycone i naturalne, ale kąty widoczności dosyć wąskie. Mógłby być też trochę jaśniejszy. Trzeba też pamiętać, że jest on gorszy od ówczesnych ekranów AMOLED montowanych w smartfonach Samsunga lub IPS marki LG, gdyż ustępuje im kontrastem, kątami widoczności oraz nasyceniem kolorów (to akurat dla niektórych może być zaleta).

-~- Aparat -~-

Matryca ma 8 Mpix i robi bardzo przyzwoite zdjęcia, o ile otoczenie jest dobrze naświetlone. Widać na nich dużo detali, mają naturalne kolory i telefon w większości przypadków nie ma problemów z poprawnym ustawieniem balansu bieli. W przypadku ujęć wykonanych w ciemniejszym otoczeniu na fotografiach widać dużą ilość kolorowego szumu. Na plus należy za to zaliczyć dobry autofokus, który umożliwia robienie zdjęć makro (ostrość ustawiona na jeden, bliski obiekt).

Kamera nagrywa też filmy w rozdzielczości Full HD, które są dosyć płynne. Ich jakość jest jednak przeciętna (w porównaniu do iPhone`a 4 lub Samsunga Galaxy SII), szczególnie gdy weźmie się pod uwagę ich szczegółowość.

-~- Multimedia i Internet -~-

Telefon bez problemu radzi sobie z odtwarzaniem dobrej jakości wideo (Full HD), a oglądanie filmów na tak dużym ekranie jest bardzo przyjemne. Wydajne podzespoły pozwalają na granie w najbardziej wymagające gry. Problemu nie stanowią też strony internetowe, które przegląda się płynnie i wygodnie. Jakość rozmów stoi na bardzo wysokim poziomie, głównie za sprawą zastosowania dwóch mikrofonów (drugi redukuje szumy z otoczenia). Nie można narzekać też na zasięg anten, który trzyma poziom konkurencyjnych smartfonów.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Wykorzystany, dwurdzeniowy procesor taktowany 1,5 GHz był w dniu premiery telefonu jednym z najszybszych na rynku. Obecnie nie robi on już na nikim wrażenia, ale nadal zapewnia wystarczającą wydajność nawet podczas grania. Niedosyt pozostawia za to ilość RAM-u, którego jest tylko 768 MB. W urządzeniu tej klasy jest to niewielka wartość, tym bardziej, że wiele pochłania nakładka HTC Sense. Z tego powodu praca z kilkoma aplikacjami jednocześnie może okazać się trudna.

Bateria

Bardzo przeciętnie prezentuje się czas pracy na baterii, która przy wykorzystaniu internetowych możliwości smartfona wynosi około 24 godziny. Czas ten można dodatkowo skrócić np. grając. Niemniej, nawet w takiej sytuacji smartfon powinien wytrzymać cały dzień pracy, czyli akceptowalnie długo.

Podsumowanie

W dniu swojej premiery było to całkiem ciekawe urządzenie, które miało jednak trochę wad. Obecnie jest ono stosunkowo stare i zadowoli tylko mniej wymagających użytkowników. Ponadto, nie był to wyjątkowo udany smartfon i wielu kwestiach przegrywał z LG 2X lub Samsungiem Galaxy SII, które były jego największą konkurencją.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button