Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test HTC Windows Phone 8S

Smartfon ze średniej półki cenowej działający na systemie operacyjnym Windows Phone 8. Jego premiera miała miejsca pod koniec 2012. roku. Jest to też jeden z ostatnich modeli tajwańskiego producenta, który działa na mobilnej platformie Microsoftu.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowa została wykonana z dobrej jakości poliwęglanu, a ekran przykryto szkłem Gorilla Glass o podwyższonej odporności na stłuczenia i zarysowania. Całość sprawia bardzo dobre wrażenie i świadczy o wysokiej klasie urządzenia. Przyczepić się można jedynie do niezbyt dobrze wkomponowanej, tylnej klapce, którą po zdemontowaniu trudno założyć. Telefon jest za to znacznie bardziej kompaktowy i wygodniejszy w użyciu od swojego droższego brata HTC Windows Phone 8X.

-~- Menu i aplikacje -~-

Wykorzystany system to Windows Phone 8, który względem swojej starszej wersji nieznacznie się rozwinął. Najwięcej zmian dotknęło jądra systemu, które nie są na pierwszy rzut oka widoczne dla użytkowników. Umożliwiają one jednak tworzenie bardziej rozbudowanych aplikacji i gier. Poza tym system nadal jest bardzo minimalistyczny, a jego interfejs składa się z interaktywnych kafelków. Nie zmieniła się też płynność działania oprogramowania, która nadal jest idealna.

Niestety, Windows Phone 8 dalej nie oferuje wielu gier i aplikacji dostępnych dla Androida czy iOS. Zapomnieć można o nawet tak trywialnej funkcji, jak wysyłanie plików przez Bluetooth. Wiele do życzenia pozostawiają też możliwości personalizacji systemu, chociaż wielu osobom to nie będzie przeszkadzać. Lekki niedosyt pozostawia niewielka liczba dodatków od HTC, szczególnie w porównaniu do smartfonów firmy Nokia (dającej np. nawigację offline oraz radio internetowe).

Wyświetlacz

Zastosowany, czterocalowy ekran Super LCD (480 x 800 pikseli) jest przeciętnej jakości. Oferuje dosyć wąskie kąty widoczności, a wyświetlana przez niego czerń i kolory są co najwyżej poprawne. Nie zachwyca też czytelność w słońcu, która jednak umożliwia w miarę komfortowe korzystanie z urządzenia poza pomieszczeniami.

-~- Aparat -~-

Wykorzystana matryca ma rozdzielczość 5 Mpix i robi przeciętne zdjęcia. Dobrze odwzorowuje ona kolory, jednak wiele do życzenia pozostawia system redukcji szumów, który się po prostu nie sprawdza i nie podnosi czytelności fotografii. Podsumowując – telefon sprawdza się podczas fotografowania w dobrym świetle, jednak po zmroku jakość zdjęć znacznie spada i nie da się jej porównać z np. droższymi modelami Nokii.

-~- Multimedia i Internet -~-

8S nie jest dobrym urządzeniem multimedialnym, tak samo jak jego droższy odpowiednik – 8X.Brakuje mu obsługi popularnych formatów wideo (Divx, Xvid) i napisów, radia, możliwości odtworzenia bezstratnego formatu audio FLAC itd. Uniemożliwia to zrobienie z telefonu multimedialnego kombajnu. Nieciekawą sytuację pogarsza dodatkowo brak alternatywnych odtwarzaczy w sklepie Microsoftu i brak przeglądarki plików znajdujących się na telefonie (konkretne pliki wyświetlają tylko aplikacje do ich obsługi). Lepiej wygląda za to możliwość przeglądania stron internetowych, które wczytują się szybko i działają płynnie. Brakuje jedynie obsługi elementów flash, które wykorzystywane są do tworzenia niektórych, ruchomych elementów (reklamy, mapki, gry).

Jakość rozmów stoi na przyzwoitym poziomie, tak samo jak zasięgu 2G (GSM). Gorzej jest z aplikacją przeznaczoną do dzwonienia. Pozbawiona jest ona funkcji tzw. Smart Dialera, czyli możliwości wyboru kontaktu poprzez wstukanie pierwszych liter jego nazwy (podobnie do pisania na starych telefonach ze słownikiem T9). Jej obecność na innych systemach jest od dawna standardem i tutaj bardzo tego brakuje.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Smartfon wyposażono w dwurdzeniowy procesor taktowany 1 Ghz i 512 MB RAM-u. Takie podzespoły zapewniają bezproblemową pracę WP, który działa płynnie i szybko. Telefon dobrze radzi sobie też ze wszystkim grami, których na Windows Phone, aczkolwiek w przypadku tych najbardziej rozbudowanych pogodzić się trzeba z mniej szczegółową grafiką niż na wydajniejszych urządzeniach.

Bateria

8S wytrzymuje na baterii od około 1 do dwóch dni, co uznać trzeba za przeciętny wynik w smartfonie z niezbyt łasym na energię Windows Phone oraz stosunkowo wolnym procesorem. Z drugiej jednak strony, taki rezultat świadczy o tym, że urządzenie to może obejść się bez ładowarki nawet przez całą dobę intensywnego użytkowania.

Podsumowanie

Jest to całkiem dobre, przystępne urządzenie, które wyróżnia się niezawodnością, niską ceną i nieźle wykonaną obudową. Jego główną wadą jest jednak brak wsparcia producenta, który zaprzestał produkcji telefonów z Windows Phone. Lekki niedosyt pozostawia też niewielka liczba autorskich rozwiązań HTC, ale to akurat nie przeszkadza w codziennym korzystaniu z telefonu. Bezpośrednią konkurencją dla tego modelu są Nokia Lumia 520 oraz Nokia Lumia 620.

Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close