Test Lenovo Moto 360 2gen: 360 stopni elegancji

20160716_125926

Lenovo jak na razie dobrze wykorzystuje zakupioną od Google'a markę Motorola do wprowadzania na rynek elektronicznych gadżetów. Pierwszy smartwatch z serii Moto 360 debiutował we wrześniu 2014 roku. Wtedy chińska firma zaoferowała swoim użytkownikom okrągły, inteligentny zegarek Motorola Moto 360 wyposażony w jednordzeniowy procesor Cortex-A8 z zegarem 1 GHz, 512 MB pamięci RAM oraz 4 GB miejsca na dane i aplikacje. Okrągły ekranik miał nietypową rozdzielczość: 320 × 290 pikseli (205 ppi), dolna część tarczy została ucięta, a w jej miejscu znalazł się czujnik światła. Pierwsza Moto 360 została wyposażona w pulsometr, akcelerometr, czujnik światła i dwa mikrofony. Zegarek można ładować za pomocą indukcyjnej ładowarki (akumulator ma pojemność 320 mAh), a komunikuje się on z telefonem poprzez Bluetooth lub Wi-Fi. Moto 360 pierwszej generacji zamknięto w zgrabnej obudowie wykonanej ze stali nierdzewnej, a tarczę chroni Corning Gorilla Glass 3. Elektroniczne cacko zyskało certyfikat IP67 (jest odporne na kurz i zanurzenie w wodzie), a blasku dodano zegarkowi poprzez wymienne opaski – metalowe i skórzane. Podobnie jak inne smartwatche pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego „Android Wear”, Moto 360 pierwszej generacji została wyposażona w pojedynczy fizyczny przycisk i dotykowy ekran.

Specyfikacja pierwszego zegarka z serii Moto 360 rozbudziła oczekiwania co do jego następcy. Zamiast rewolucji, Lenovo zaproponowało nam jednak stopniową ewolucję. Druga generacja Moto 360, która debiutowała na rynku we wrześniu 2015 roku, zyskała szybszy procesor (czterordzeniowy Cortex-A7 z zegarem 1,2 GHz), nie zmieniła się za to pojemność pamięci i miejsca na dane. Ekran ma więcej punktów, piksele są również gęściej upakowane na tarczy o przekątnej 1,38 cala. Kształt i ogólny wygląd Moto 360 także pozostaje niezmienny – wciąż jest to okrągły zegarek, którego tarcza ma uciętą dolna krawędź (w tym modelu podobnie umiejscowiono czujnik światła). Cena smartwatcha Lenovo jest zbliżona do konkurencyjnych produktów Huawei oraz Samsunga. Biorąc pod uwagę wygląd i specyfikację techniczną, sprawdziliśmy czym, na tle innych okrągłych i prostokątnych smartwatchy, wyróżnia się Moto 360.

specyfikacje-lenovo-moto-360-42mm-2nd-gen

Moto 360 drugiej generacji ma szybki, 4-rdzeniowy procesor Cortex-A7, układ graficzny Aderno 305 (stosowany m.in. w tabletach), a także 512 MB pamięci RAM oraz 4 GB miejsca na dane i aplikacje. To standardowe wyposażenie większości solidnych, inteligentnych zegarków dostępnych obecnie na rynku. Duży, wyraźny wyświetlacz o przekątnej 1,38 cala i przyzwoitej rozdzielczości (360 × 325 pikseli) to wystarczające atuty, by zwrócić na Moto 360 uwagę. Podobnie jak starszy model, nowsza Moto 360 została zamknięta w wodoszczelnej obudowie wykonanej ze stali nierdzewnej. Czarna wersja zegarka, z wystającym ponad krawędź koperty szkłem chroniącym wyświetlacz, wygląda masywnie i bardzo solidnie. Zaokrągloną bryłę zegarka cechuje minimalistyczne wzornictwo. Pewne obawy co do czasu pracy na baterii może budzić jej niewielka pojemność – 320 mAh, jednak jest ona zbliżona do podobnych inteligentnych zegarków – Huawei Watch wyposażono w baterię o pojemności 300 mAh, Samsung Gear S2 – 250 mAh.

Producent Moto 360 zadbał o wygodę użytkownika, oferując indukcyjną ładowarkę z zaczepem magnetycznym, na która po prostu wystarczy odłożyć zegarek. Najbliższy konkurent – Samsung Gear S2 – oferuje podobne rozwiązanie, okrągły Huawei Watch ma za to stykową ładowarkę stykową z magnetycznym zaczepem. Moto 360 wyposażono w wyświetlacz o rozdzielczości podobnej do Gear S2, za to przekątna ekranu jest większa, choć nie tak duża jak w przypadku Huawei Watch (1,42 cala). W obu konkurencyjnych rozwiązaniach zastosowano wyświetlacze AMOLED, za to Moto 360 wyposażono w ekran LCD IPS. Podobnie jak smartwatche firm Sony i Huawei, Lenovo również zdecydowało o wykorzystaniu w Moto 360 systemu operacyjnego „Android Wear”, co dla posiadaczy zegarka oznacza dostęp do bogatej bazy oprogramowania.

Motorola Moto 360 drugiej generacji dostępna jest w trzech wariantach kolorystycznych: posrebrzanej, czarnej i pozłacanej. Zegarek możemy nabyć wraz ze skórzanym paskiem (odpowiednio w kolorze szarym, czarnym i brązowym), albo z metalową bransoletą (posrebrzaną lub czarną). Paski możemy wygodnie wymieniać dzięki zaczepom teleskopowym o standardowej szerokości. W zestawie z zegarkiem, sprzedawanym w plastikowym, okrągłym opakowaniu, dostarczana jest także indukcyjna stacja ładująca (nieco większa niż dołączona do Samsung Gear S2), z magnetycznym zaczepem, który stabilnie przytrzymuje zegarek. Do stacji ładującej podłączamy ładowarkę micro USB (również została dołączona do zestawu). Dostępna jest także edycja Moto 360 przeznaczona dla mężczyzn, z ekranem o większej przekątnej 1,56 cala oraz pojemniejszym akumulatorem (400 mAh).

20160716_125926 Lenovo Moto 360 42mm (2nd gen)

Okrągły korpus i zaokrąglona tarcza to przewodnie motywy większości topowych smartwatchy. Wzornictwo takie nawiązuje do klasycznych zegarków mechanicznych, próbując dowieść że możemy polubić obłe, kolorowe wyświetlacze. O ile w zestawieniu z Gear S2 Classic, Moto 360 2. generacji praktycznie nie ma elementów charakterystycznych (w przypadku produktu Samsunga z serii Classic jest to karbowany pierścień), to już wystająca ponad krawędź korpusu tarcza świetnie prezentuje się w zestawieniu z monolityczną obudową. W porównaniu do poprzedniej generacji Moto 360 zmieniono położenie przycisku na obudowie. Wcześniej znajdował się on w centralnej części, po prawej stronie obudowy, obecnie przesunięto go w górę. Jedyny element ozdobny smartwatcha to charakterystyczne logo Motoroli w kształcie litery „M”, umieszczone na przycisku. Niemal perfekcyjną okrągłość tarczy psuje umieszczony w jej dolnej części czujnik światła, który powoduje że dolna cześć wyświetlacza jest przesłonięta – a więc nie zobaczymy idealnie okrągłego obrazu, taki zabieg techniczny może jednak się podobać, okrągła tarcza z przyciętym fragmentem wygląda… intrygująco. Obudowa została wykonana ze stali nierdzewnej, wyświetlacz chroni warstwa odpornego na zarysowania szkła Corning Gorilla Glass 3. Zegarek jest wodoodporny (certyfikat IP67 – zanurzenie do 30 minut w wodzie o głębokości 1 metr) i niestraszny mu kurz.

Czarna i posrebrzana wersja masywnej Moto 360 to zegarek typowo męski, idealnie dopasowany do garnituru. Oszczędne wzornictwo sprawia, że nieźle komponuje się również z mniej formalnym ubiorem. Pozłacana edycja o charakterystycznym, różowym zabarwieniu będzie z kolei dobrze pasować do kobiecej dłoni.

Podobnie jak inne smartwatche działające na bazie systemu operacyjnego „Android Wear”, Moto 360 da się sterować na trzy sposoby – poprzez pojedynczy przycisk i ekran dotykowy, komendami głosowymi oraz gestami nadgarstka. Sterowanie dotykiem jest płynne i intuicyjne. Dołączony do zegarka samouczek sprawnie wprowadza w tajniki przewijania wiadomości i usuwania z ekranu przeczytanych powiadomień. Świetnie sprawdza się również mechanizm sterowania głosem. Zarówno tworzenie notatek, odpowiedzi na komunikaty, jak i wydawanie złożonych poleceń, poprzedzonych hasłem „OK, Google” przynosi spodziewane efekty. Ze smartwatchem można swobodnie „rozmawiać” po polsku, podobnie jak w przypadku poleceń głosowych w smatftonie. Google poprawnie przekłada mowę na tekst i rozkłada na czynniki pierwsze złożone zdania, np. powiedziane do zegarka „Obudź mnie jutro o szóstej rano.” ustawi alarm na 6:00 następnego dnia.

Najgorzej wypada sterowanie gestami. O ile typowy gest podniesienia nadgarstka w celu spojrzenia na tarczę rzeczywiście działa – monochromatyczny wyświetlacz prawie natychmiast nabiera kolorów, tak wbudowany mechanizm zarządzania zegarkiem za pomocą gestów to nieporozumienie. Wiele z nich (na zmianę szybkie i wolne obroty nadgarstka) nie zawsze jest poprawnie rejestrowane, a gest unoszenia i opuszczania dłoni, z punktu widzenia zewnętrznego obserwatora, wygląda zabawnie. Zapewne dlatego sterowanie gestami domyślnie jest wyłączone w zegarkach z „Android Wear”.

20160716_125926 Lenovo Moto 360 42mm (2nd gen)

Bez wątpienia jakość wykonania i oszczędne wzornictwo to atuty Moto 360. Druga generacja smartwatchy z logo Motoroli to solidne, sprytne zegarki, w przypadku których jedyny element niedopasowany co całości, to ucięty dół tarczy wyświetlacza – to jednak kwestia gustu. Świetnie wygląda za to szkło wystające ponad obudowę.

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
7 / 10
Wyświetlacz:
7 / 10
Komunikacja:
5 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
8 / 10
Płynność i wydajność:
8 / 10
Bateria:
6 / 10
Ekosystem:
7 / 10
Codzienne użytkowanie:
7 / 10
Fizyczne przyciski itp.:
5 / 10
Funkcje i możliwości:
6 / 10
66%

Ocena redakcji

? %

33 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top