Test LG Crystal

LG Crystal

Jest to telefon wyjątkowy. Poza ekranem dotykowym, ma on też dotykową, przeźroczystą klawiaturę, dzięki której słuchawka bardzo wyróżnia się wizualnie. Niestety, ma ona też sporo wad.

Wykonanie i wygląd

Urządzenie wykonano z plastiku. Szkoda, bo wysuwana klawiatura z hartowanego szkła byłaby przyjemniejsza w dotyku i trudniej by się rysowała. Gdyby też otoczono ją metalową ramką, zmniejszyłby się problem z kiepskim wyważeniem urządzenia. Mimo ww. wad i tak telefon prezentuje się zjawiskowo, tym bardziej że klawiatura świeci się na biało i świetnie wygląda w nocy.

Menu i aplikacje

LG Crystal nie posiada żadnego popularnego systemu operacyjnego. Skutkiem tego jest brak kompatybilności urządzenia z popularnymi aplikacjami i grami. W oprogramowaniu znalazło się miejsce dla sporej liczby fabrycznych programów (przeglądarka internetowa, prognoza pogoda, odtwarzacz muzyki i wideo, Facebook, Twitter, parę gier i kilka innych), ale są to tylko podstawowe narzędzia. Instalować można dodatkowe aplikacje napisane w języku Java, ale cierpią one na brak rozbudowanych funkcji, są przestarzałe i wolne.

Innym problemem jest możliwość uruchomienia tylko dwóch programów jednocześnie, co w porównaniu do telefonów z Symbianem, Androidem czy ówczesnym Windowsem Mobile jest po prostu komiczne.

Wyświetlacz

Zastosowany panel ma trzy cale i rozdzielczość 480×800 pikseli. Dzięki temu obraz jest bardzo ostry. Trudno się też przyczepić do kontrastu czy odwzorowanych kolorów. Problemy zaczynają się jednak na słońcu, które powoduje, że wyświetlacz staje się całkowicie nieczytelny. Jest to tym bardziej kłopotliwe, że ekran ma powłokę dotykową i po systemie nawiguje się palcem. Nie mniej, panel jest bardzo czuły i dobrze spełnia swoje zadanie.

W tym modelu ciekawszy od ekranu dotykowego jest jednak panel dotykowy, który wygląda jak klawiatura. W rzeczywistości jednak jest to powierzchnia pojemnościowa (taka jak na wyświetlaczu), na której nadrukowano cyfry. Dzięki temu, w różnych miejscach systemu zmienia się jej zastosowanie i w przeglądarce robi się z niej np. znany z laptopów touchpad. Niestety, jest to tylko zdublowanie funkcji ekranu dotykowego.

Aparat

Matryca ma 8 Mpix, ale średnio zdaje egzamin. W dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą całkiem dobrze. Niestety, w słabszym świetle jakość spada poniżej akceptowalnego poziomu, a na fotografiach staje się widoczny kolorowy szum. Podobnie wygląda sytuacja z nagrywanymi filmikami.

Multimedia i Internet

Pod tym względem Crystal wypada podobnie do innych modeli z serii GD, czyli przeciętnie. Całkiem dobrze sprawdza się jako odtwarzacz muzyczny, ale już z filmami jest problem ze względu na brak obsługi popularnych plików DivX i Xvid. Sporą przeszkodą jest też stosunkowo niewielki ekran. Oglądanie czegokolwiek poza filmikami z Youtube’a na trzech calach nie jest zbyt przyjemne. Przeglądarka internetowa działa powoli, więc korzystanie z niej to raczej ostateczność.

Do dyspozycji użytkownika oddano 1,5 GB pamięci, którą można rozszerzyć kartami microSD do 32 GB. W telefonie zmieści się kilkaset piosenek. Niestety, słuchanie muzyki utrudnia brak standardowego gniazda mini jack 3,5 mm.

Wydajność

Telefon działa całkiem sprawnie, chociaż są miejsca, w których wyraźnie zwalania (np. wspomniana przeglądarka). Ze względu na zamknięty system operacyjny, nie można oczekiwać wielu dostępnych na niego aplikacji. Z tego powodu podzespoły mają raczej drugorzędne znaczenie.

Bateria

Bateria umożliwia około dwa dni pracy, co w przypadku tego typu urządzenia jest raczej słabym wynikiem. Z drugiej strony nie jest on zły bo smartfony osiągają najczęściej gorsze czasy.

Podsumowanie

Jest to urządzenie ciekawe, ładne i intrygujące. Do gustu przypadnie w szczególności kobietom, które chciałyby się wyróżnić. Jednak decydując się na ten model, trzeba pamiętać o jego ograniczeniach, z których największym jest zamknięty system operacyjny LG z niewielką bazą dodatkowych gier i aplikacji. Pod tym względem znacznie lepiej wypada Nokia 6700 Slide działająca na Symbianie.

Co nam się podoba

Niespotykany wygląd, który przykuwa wzrok
Dobry ekran, który jest jednak niezbyt czytelny w słońcu
Zasłonięty obiektyw aparatu trudniej zarysować
Dobra jakość odtwarzanej muzyki
Powierzchnia klawiatury może pełnić różne funkcje
Łączność Wi-Fi i 3G przyspiesza działanie Internetu mobilnego

Co nam się nie podoba

Obudowa wykonana z plastiku
Kiepskie wyważenie urządzenia, przez co niewygodnie pisze się na klawiaturze
Powolna przeglądarka internetowa
Brak wsparcia dla popularnych typów plików wideo DivX i XviD
Brak gniazda mini jack zmusza do korzystania z przejściówki
Bardzo przeciętny aparat (zarówno w kwestii zdjęć jak i wideo)
Rozczarowujący (jak na zwykły telefon) czas pracy na baterii
Niewielka ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD
Ograniczony system operacyjny, na który jest mało gier i aplikacji

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top