Recenzja LG Mini

LG GD880 Mini

LG Mini to telefon pozbawiony klawiatury i wyposażony w ekran dotykowy. Nie ma on żadnego popularnego systemu operacyjnego, co z dzisiejszego punktu widzenia znacznie zmniejsza jego użyteczność.

Wykonanie i wygląd

Urządzenie wykonano z plastiku oraz metalu. Dzięki zastosowaniu pojemnościowego ekranu dotykowego, producent przykrył go wzmacnianym szkłem. Wykorzystane materiały są wysokiej jakości, a całość bardzo dobrze się prezentuje.

Menu i aplikacje

Jest to kolejny „smartfon” od LG bez żadnego popularnego systemu operacyjnego. Skutkiem tego jest brak kompatybilności urządzenia z popularnymi aplikacjami. W oprogramowaniu znalazło się miejsce dla sporej liczby fabrycznych programów (przeglądarka internetowa, prognoza pogoda, odtwarzacz muzyki i wideo, Facebook, Twitter, parę gier i kilka innych), ale są to tylko podstawowe narzędzia. Instalować można dodatkowe aplikacje napisane w języku Java, ale cierpią one na brak rozbudowanych funkcji i są przestarzałe.

Innym problemem jest możliwość uruchomienia tylko dwóch programów jednocześnie, co w porównaniu do telefonów z Symbianem, Androidem czy ówczesnym Windowsem Mobile jest po prostu komiczne.

Wyświetlacz

Jest jak na swój wiek bardzo udany. Uwagę zwraca wysoka rozdzielczość, jak na trzycalowy ekran (480×854 pikseli), co skutkuje świetną ostrością obrazu. Pozostałe parametry nie zrobią już na nikim wrażenia, ale i tak nie są złe.

Aparat

Ma 5 Mpix i jest przeciętny. Zdjęcia na świeżym powietrzu wyglądają całkiem znośne. Niestety, w pomieszczeniach wychodzą najczęściej rozmazane. Przy słabszym oświetleniu na fotografiach pojawiają się dodatkowo szumy, a brak diody doświetlającej tylko pogarsza sytuację.

Kamerka pozwala na nagrywanie bardzo przeciętnej jakości filmików w mocno niedzisiejszej rozdzielczości 640×480 pikseli.

Multimedia i Internet

Mini całkiem dobrze sprawdza się jako urządzenie multimedialne, o ile nie porównuje się go do obecnych smartfonów. Na plus na pewno zaliczyć trzeba obecność wyjścia słuchawkowego mini jack 3,5 mm i niezłą jakość dźwięku. Gorzej, że telefon nie obsługuje popularnych DivX-ów, więc filmy trzeba konwertować na komputerze. Ponadto na urządzeniu można korzystać z sieci społecznościowych i przeglądarki internetowej, które działają znośnie. Jednak ze względu na mały ekran nie jest to zbyt komfortowe.

Niestety, żeby korzystać na telefonie z jakichkolwiek multimediów konieczna jest karta pamięci, gdyż wbudowane 330 MB pomieszczą raptem kilkadziesiąt piosenek.

Wydajność

System działa szybko i trudno mu cokolwiek zarzucić. Brakuje tylko aplikacji znanych ze smartfonowych systemów operacyjnych.

Bateria

Bateria pozwala na około dwa dni pracy z urządzeniem (przy wykorzystaniu Internetu), co jest wynikiem akceptowalny, ale niezbyt imponującym biorąc pod uwagę pozostałe parametry.

Podsumowanie

Świetnie wykonana obudowa, dobra jakość dźwięku w słuchawkach czy niewielkie rozmiary, to niewątpliwe zalety tego modelu. Niestety, nie wynagradzają one ograniczonych możliwości słuchawki czy obecności przestarzałego, zamkniętego systemu operacyjnego producenta. Podobnie jak inne modele LG wyposażone w to oprogramowanie, tak i GD880 Mini jest niezbyt interesujący z dzisiejszego punktu widzenia. Znacznie więcej funkcji oferują nawet najtańsze smartfony, taki jak LG L5 II czy Samsung Galaxy Ace II.

Zalety

Bardzo ładna, dobrze wykonana obudowa
Dobrze leży w dłoni
Niezły ekran pokryty hartowanym szkłem
Całkiem sporo funkcji internetowych jak na zamknięty system operacyjny
Wysoka jakość muzyki w słuchawkach

Wady

Zamknięty system operacyjny, na który jest niewiele aplikacji
Marny aparat robiący nieostre zdjęcia i nagrywający słabej jakości wideo
Słaba wydajność uniemożliwia komfortowe korzystanie z przeglądarki
Niewielki ekran nie sprawdza się w przypadku multimediów
Spowolnienia w działaniu systemu
Brak obsługi plików wideo DivX i Xvid
Mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
Wyświetlacz:
Komunikacja:
Jakość rozmów i dźwięk:
Oprogramowanie i aplikacje:
Płynność i wydajność:
Aparat:
Bateria:
Ekosystem:
Codzienne użytkowanie:
30%

Ocena redakcji

? %

1 głosów czytelników

Sprawdź opinie
Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Android...

Komentarze