Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test LG Swift L9 II

Smartfon ze średniej półki cenowej z 2013 roku. Jest to następca całkiem udanego modelu LG Swift L9 i tak jak poprzednik, charakteryzuje się on niezłym stosunkiem jakości do ceny oraz sporym ekranem (jak na sprzęt tej klasy).

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowa w całości została wykonana z niezłej jakości plastiku. Niestety, producent zrezygnował z matowej pokrywy baterii znanej z poprzednika i zastąpił ją błyszczącą. Jest ona podatna na zarysowania i wygląda dosyć tanio. Ciekawy jest jednak naniesiony na nią wzór, który mieni się w świetle. Ekran przykryto wzmacnianym szkłem Gorilla Glass II. Zapewnia ono dobrą ochronę przed zarysowaniami i jest miłe w dotyku. LG nie ustrzegło się jednak kilku błędów podczas projektowania obudowy. Bardzo irytują ostre krawędzie słuchawki, które potrafią się wżynać w ucho podczas rozmawiania. Innym problemem jest umieszczenie głośnika zewnętrznego na dole, po prawej stronie obudowy. Trzymając telefon poziomo nie sposób go nie zasłonić, a do tego jest on dosyć cichy. Nie każdemu przypadną też do gustu spore rozmiary urządzenia, ale ma ono bardzo wąską ramkę wokół wyświetlacza.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Telefon korzysta z Androida 4.1 wzbogaconego nakładką producenta. Ta, niestety, jest przeciętna i raczej kopiuje rozwiązania z konkurencyjnych interfejsów, niż wnosi coś nowego. Nie mniej, jest ona całkiem praktyczna i poza nadmierną „cukierkowością” nie ma większych wad. System działa całkiem szybko. Animacje są płynne, a polecenia telefon wykonuje bez większej zwłoki.

Poza fabrycznie zainstalowanymi aplikacjami, z których większość ma niewiele wspólnego z praktycznością, Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych programów. Dosyć świeża wersja systemu i znośny procesor zapewniają ich bezproblemowe działanie.

Wyświetlacz

Zamontowany panel IPS LCD 4,7 cala jest jedną z największych zalet tego modelu. Rozdzielczość HD (720 x 1280 pikseli) sprawdza się na nim świetnie. Obraz jest ostry i wyraźny. Trudno mieć też zastrzeżenia do jego jasności, kątów widoczności i nasycenia kolorów. Nawet poza pomieszczeniami sprawdza się on całkiem nieźle, mimo że szkło osłaniające wyświetlacz odbija dużo światła. W tej klasie cenowej jest to jeden z najlepszych ekranów na rynku.

-~- Aparat -~-

Pod tym względem L9 II wypada średnio. Matryca ma całe 8 Mpix i w dobrych warunkach oświetleniowych robi ładne zdjęcia. Niestety, aparat ma problemy z poprawną rejestracją kolorów, gdy scena składa się ze skrajnie różnych barw. Można mieć też drobne zastrzeżenia do kontrastu, ale w ogólnym rozrachunku aparat prezentuje przyzwoity poziom. Oczywiście, nie sprawdza się on w gorszych warunkach oświetleniowych, ale to raczej standard w przypadku większości smartfonów. Obraz jest wtedy widocznie zaszumiony (pełny kolorowych plam), a dioda doświetlająca LED sprawdza się tylko w przypadku bardzo małych odległości.

Kamerka umożliwia nagrywanie filmików w rozdzielczości Full HD (1080p), których jakość jest przeciętna. W przypadku wideo też pojawiają się problemy z poprawnym odwzorowywaniem kolorów czy kontrastem. Sporo do życzenia pozostawia również liczba rejestrowanych detali w przypadku nagrań w gorszych warunkach oświetleniowych

-~- Multimedia i Internet -~-

Oglądanie wideo, przeglądanie Internetu, granie czy słuchanie muzyki to na L9 II czysta przyjemność. Świetny, duży ekran pozwala na nawet dłuższe filmy i seriale. Wbudowany odtwarzacz nie ma problemów z otwieraniem popularnych formatów plików, takich jak XviD oraz DivX. Do działania przeglądarki internetowej też nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Strony wczytywane są szybko, a ich obsługa jest płynna. Dzięki wysokiej rozdzielczości wyświetlacza czcionki są idealnie ostre i czytelne nawet bez powiększania. Pewien niedosyt pozostawia jedynie brak 4G LTE, które w smartfonie tej klasy z 2013 roku powinno być już obecne.

Jakość dźwięku w słuchawkach jest bardzo przyzwoita, ale pewien niedosyt może pozostawiać ograniczony, wbudowany odtwarzacz, który oferuje tylko podstawowe funkcje. Na szczęście, nie ma problemu, żeby zmienić go na jakąś alternatywną aplikację z Google Play. Wbudowana pamięć to 8 GB, z czego dla użytkownika dostępne są 4 GB, co daje kilkaset piosenek lub ok. 4 filmy w rozdzielczości HD. Bez problemu można ją też rozszerzyć kartami pamięci o maksymalnej pojemności 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Telefon korzysta z całkiem wydajnego, dwurdzeniowego procesora taktowanego 1,4 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. O ile ten pierwszy jest wystarczający i radzi sobie z nawet bardziej rozbudowanymi grami, tak tej drugiej często brakuje. Skutkuje to spowolnieniami podczas korzystania z wielu aplikacji jednocześnie i od telefonu tej klasy z 2013 roku można oczekiwać co najmniej 1,5 GB.

Bateria

Czas pracy na baterii jest całkiem niezły i wynosi ok. 2 dni. Biorąc pod uwagę spory ekran i znośną wydajność, wynik ten uznać trzeba za ponadprzeciętny. Niestety, z bliżej nieokreślonych przyczyny smartfon pozwala na zaledwie 7-8 godzin rozmów, czyli prawie dwa razy krócej niż liczne modele konkurencji.

Podsumowanie

Szukając niedrogiego, dużego smartfona znanej marki warto się zastanowić nad tym modelem. Ma on kilka wad (źle umiejscowiony głośnik, przeciętny aparat oraz pstrokate oprogramowanie), ale nadrabia to świetnym ekranem, niezłym wykonaniem oraz przyzwoitą wydajnością. Należy jednak pamiętać, że za te same pieniądze można dostać Nokię Lumię 920 z Windows Phone 8, która jest lepiej wykonana i robi zdecydowanie ładniejsze zdjęcia, zwłaszcza nocą.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button