Recenzje

Test Nokia 108

Klasyczny, budżetowy telefon z końcówki 2013 roku, który przeznaczony jest dla niewymagających użytkowników. Słuchawka charakteryzuje się niską ceną, długim czasem pracy na baterii, poręcznością, a także obsługą dwóch kart SIM jednocześnie (zależnie od wariantu).

Wykonanie i wygląd

Nokia 108 wygląda bardzo klasycznie i była w dużym stopniu wzorowana na trochę starszej, ale też droższej Nokii 301, co uznać trzeba za zaletę. Obudowę w całości zrobiono z plastiku, który na pokrywie baterii jest matowy. Szkoda jednak, że przód się błyszczy, co powoduje, że jest dosyć podatny na zarysowania i zabrudzenia. Nie mniej, telefon może się podobać, a do tego dostępny jest w aż pięciu jaskrawych kolorach. Z kolei niewielki rozmiar oraz ciężar (ok. 70 gramów) umożliwiają bezproblemowe korzystanie ze słuchawki jedną dłonią.

Bardzo dobre wrażenie robi również klawiatura, która zajmują połowę przedniego panelu. Jej przyciski są wyraźnie od siebie oddzielone, trochę wypukłe, a do tego spore, dzięki czemu nawet bezwzrokowe pisanie jest ponadprzeciętnie wygodne.

Menu i aplikacje

Telefon działa dzięki bardzo ograniczonemu, dedykowanemu systemowi operacyjnemu, który oferuje tylko podstawowe funkcje. Jego braki rekompensuje jednak prostota obsługi – słuchawkę bez problemu powinna obsłużyć nawet osoba starsza lub dziecko. W oprogramowanie wbudowano odtwarzacz muzyczny, radio FM, galerię zdjęć, kalkulator, kalendarz, latarka (znajdująca się na górnej krawędzi) itp. Trzeba jednak wiedzieć, że zupełny brak łączności z Internetem wymusił na producencie rezygnację z klienta e-mail oraz przeglądarki.

Negatywnie zaskakuje jakość rozmów. Głos rozmówcy jest trochę zniekształcony i niezbyt wyraźny. Do tego brakuje przycisków głośności na bocznej krawędzi obudowy, więc siłę dźwięku kontrolować trzeba klawiszem kierunkowym. Lepiej wypada za to brzmienie muzyki w słuchawkach, które jest całkiem dobre jak na tak tanie urządzenie. Oczywiście, Nokia 108 nie usatysfakcjonuje audiofilów, ale też trudno się temu dziwić. Należy przy tym pamiętać, że słuchawka ma bardzo ograniczoną pamięć wewnętrzną (4 MB, czyli niecała piosenka), dlatego do słuchania na niej muzyki lub trzymania zdjęć konieczne jest skorzystanie z karty microSD. Problemem jest też nieobecność gniazda micro USB, bez którego do kopiowania materiałów multimedialnych koniecznie jest korzystanie z czytnika kart pamięci lub łączności Bluetooth. Niestety, rozwiązanie to jest bardzo kłopotliwe i niezbyt praktyczne, aczkolwiek producent musiał na czymś zaoszczędzić.

Wyświetlacz

Trudno po panelu 1.8 cala i rozdzielczości 128 x 160 pikseli spodziewać się czegoś nadzwyczajnego, ale ekran Nokii 108 naprawdę rozczarowuje. Wyświetlany obraz jest nieostry i poszarpany. Oczywiście, umożliwia on odczytanie SMS-a lub danych kontaktu w książce adresowej, ale nic ponad to. Co gorsza, w słońcu staje się on niezbyt czytelny, dlatego korzystanie z telefonu w takich warunkach jest znacznie utrudnione.

Aparat

Trudno zrozumieć czym kierował się producent umieszczając w tym modelu aparat 0.3 Mpix. Zrobione nim zdjęcia są bardzo słabej jakości. Brakuje im detali, są nieostre, mają wyblakłe, nieciekawe kolory i nadają się jedynie do wysłania MMS-em. Co gorsza, telefon nie oferuje funkcji autofocus, więc bliskie obiekty wychodzą rozmazane. Z kolei dioda LED została umieszczona na górnej krawędzi słuchawki, więc pełnić może ona tylko rolę latarki, ale nie wspiera aparatu. Oznacza to, że zrobienie udanego zdjęcia w gorszych warunkach oświetlonych (np. w restauracji) graniczy się z cudem.

Urządzenie pozwala na nagrywanie wideo w niskiej rozdzielczości 320 x 240 pikseli. Niestety, mają one te same mankamenty, co zdjęcia, a do tego zarówno ich płynność, jak i szczegółowość stoją na bardzo niskim poziomie i nawet na ekranie telefonu wyglądają słabo.

Bateria

Czyli jedna z największych zalet tego modelu. W pełni naładowane ogniwo pozwala na ok. 12 – 13 godzin rozmów lub ponad 30 godzin nieprzerwanego słuchania muzyki. W praktyce przekłada się to na konieczność ładowania telefonu co ok. tydzień, co jak na dzisiejsze standardy jest świetnym wynikiem. Czas ten można dodatkowo wydłużyć, jeśli eksploatację słuchawki ograniczy się do minimum.

Obsługa dwóch kart SIM

Sporym plusem opisywanego modelu jest obsługa dwóch kart SIM jednocześnie (dotyczy Nokii 108 dual-SIM). Niestety, ze względu na brak dostępu do Internetu, funkcja ta ogranicza się jedynie do obniżania kosztów rozmów i SMS-ów (a nie transmisji danych). Nie mniej, działa ona sprawnie i niezawodnie. Trzeba jedynie pamiętać, że podczas rozmowy z siecią połączony jest jedynie ten numer, którego dotyczy rozmowa, a drugi staje się na ten czas nieaktywny i nie można się na niego dodzwonić.

Podsumowanie

Można by powiedzieć, że to jeden z wielu telefonów tego typu. Nie da się jednak ukryć, że to całkiem udany sprzęt, który działa niezawodnie i wytrzymuje długo na jednym ładowaniu. Oczywiście, nie zadowoli on bardzo wymagającego użytkownika, ale świetnie sprawdzi się jako dodatkowy telefon lub urządzenie dla seniora. Jeśli jednak ktoś poszukuje tego typu słuchawki, ale trochę wyższej klasy, to powinien zastanowić się nad np. Nokią 515 z lepszy aparatem i ekranem. Interesującą propozycją może też być np. odporny na czynniki zewnętrzne Samsung B2710 lub równe tanią, aczkolwiek trochę lepszą Nokia 206.

Tagi

Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Androida.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close