Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia 5130

Nokia 5130 Xpress Music, to tani telefon, który całkiem skutecznie zastąpić może odtwarzacz muzyczny. Do tego oferuje długi czas pracy na baterii i prosty w obsłudze interfejs.

Wykonanie i wygląd

Spasowanie elementów stoi na całkiem przyzwoitym poziomie, czego nie można powiedzieć o jakości zastosowanych materiałów. Błyszczący plastik szybko się rysuje, a srebrna ramka wygląda trochę tanio (nie jest metalowa). Najbardziej jednak przeszkadza podatność na zarysowania panelu przykrywającego ekran. Nokii należy się jednak pochwała za dedykowane odtwarzaczowi muzycznemu przyciski umieszczone na lewej krawędzi obudowy. Spore wrażenie robią też podświetlane ikony obok wyświetlacza, które sugerują położenie poszczególnych kontrolerów (pauza, następny / poprzedni utwór).

Zamontowana klawiatura ma duże, płaskie przyciski, w które łatwo trafić. Pisanie na niej jest szybie i wygodne, chociaż niektórym przeszkadzać może brak wyraźnej granicy między klawiszami.

Menu i aplikacje

Urządzenie korzysta z prostego systemu operacyjnego Nokii, który jest prosty w obsłudze i niezawodny. Jego sporą zaletą jest niezmienność od kilku lat, co może być kluczowe dla mniej zaawansowanych technicznie osób. Nie ma na niego zbyt dużo dodatkowego oprogramowania, ale niewymagającemu użytkownikowi w zupełności powinny wystarczyć fabryczne narzędzia, takie jak: przeglądarka internetowa, kalkulator, kalendarz, e-mail, dyktafon, radio FM, odtwarzacz muzyczny, sklep z oprogramowaniem Ovi i kilka innych.

Na uwagę zasługuje wbudowany odtwarzacz muzyczny, który jest wygodny w obsłudze (można nim sterować przyciskami na obudowie). Jego dużą zaletą jest obecność korektora graficznego, dzięki któremu użytkownik może samodzielnie dostosować dźwięk do swoich preferencji. Niestety, zaawansowaniem daleko mu do odtwarzaczy instalowanych w smartfonach. Jakość dźwięku w słuchawkach jest rewelacyjna i dorównuje ówczesnym, dedykowanym odtwarzaczom MP3.

Wbudowanej pamięci jest jedynie 30 MB (ok. 6 piosenek), ale w zestawie znajduje się karta microSD 1 GB, więc klient nie jest narażony na dodatkowe koszty. Niestety, telefon nie radzi sobie z nośnikami o pojemności powyżej 2 GB, więc na jednej karcie zmieści się maksymalnie 400 pisoenek.

Wyświetlacz

Dwucalowy ekran o rozdzielczości 240 x 320 pikseli całkiem nieźle sprawdza się podczas pisania SMS-ów czy korzystania z interfejsu. Nieźle odwzorowuje kolory, a wyświetlany na nim obraz jest stosunkowo ostry. Niestety, jego czytelność w słońcu i kąty widoczności pozostawiają sporo do życzenia, a niewielki rozmiar utrudnia korzystania z przeglądarki internetowej.

Aparat

Cięcie kosztów mocno dotknęło ten element telefonu. Matryca ma 2 Mpix i robi słabe zdjęcia. Widać na nich niewiele detali, często wychodzą rozmazane, a ich jakość dodatkowo obniża się w ciemnym otoczeniu (brakuje diody doświetlającej). Brak funkcji autofocus uniemożliwia z kolei zrobienie ostrego zdjęcia bliskim obiektom. Sytuacji nie ratuje całkiem pokaźna liczba filtrów i efektów dostępnych w aplikacji aparatu.

Kamerka pozwala na nagrywanie wideo w bardzo niskiej rozdzielczości 176 x 144 pikseli. Ich jakość jest tragiczna. Obraz składa się głównie z kolorowych plam o bliżej nieokreślonych kształtach, a całości brakuje płynności.

Bateria

Ogniwo wytrzymuje od 3 do 8 dni pracy, co jest wynikiem dobrym, ale nie rewelacyjnym. Znacznie bardziej imponujący jest czas odtwarzania muzyki na jednym ładowaniu – około 20 godzin robi spore wrażenie i dorównuje nowoczesnym smartfonom. Znacznie gorzej prezentuje się czas rozmów – ok. 6 godzin to wynik poniżej dzisiejszych standardów.

Podsumowanie

Świetna jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku to rzadkość w tak tanich urządzeniach. Spore wrażenie robi też czas pracy na baterii telefonu. Niestety, poza słuchaniem muzyki i dzwonieniem Nokia 5130 ma bardzo ograniczone możliwości. Spory niedosyt pozostawia też tragiczny aparat i przeciętnie wykonana obudowa. Mając odrobinę więcej pieniędzy warto rozważyć zakup znacznie lepiej wykonanego i równie muzycznego Sony Ericssona W705 lub Sony Ericssona Mix Walkman.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button