Recenzje

Test Nokia N86

Nokia N86, to telefon z 2009 roku, z rozsuwaną obudową i systemem operacyjnym Symbian. W użytkowaniu przypomina on zwykłą komórkę i z dzisiejszego punktu widzenia trudno nazwać go urządzeniem multimedialnym (chociaż kiedyś za takie uchodził).

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Słuchawka została zrobiona zcałkiem dobrej jakości plastiku. Pocieszające, że mechanizm rozsuwania zdecydowano się zrobić z metalu, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o jego wytrzymałość. Co ciekawe, urządzenie jest rozsuwane dwustronnie. Takie rozwiązanie jest bardzo rzadko spotykane i stanowi niewątpliwą zaletę Nokii N86. Z jednej strony znajduje się klawiatura alfanumeryczna, a z drugiej zestaw przycisków multimedialnych do sterowania m.in. odtwarzaczem muzycznym. Inną ciekawostką jest niewielka podstawka, dzięki której urządzenie można postawić na stole i np. wygodnie oglądać film. Niestety, telefon jest dosyć ciężki. Prawie 150 g to dużo w przypadku tak kompaktowego sprzętu, który w większości wykonano z plastiku.

Klawiatura też mogłaby być lepsza. Jej klawisze są małe i nie mają wyraźnego skoku. Pomimo ich wyraźnego oddzielenia od siebie, korzystanie z nich nie jest komfortowe, przez co szybkie pisanie na N86 wymaga praktyki.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Telefon działa na systemie operacyjnym Symbian 9.3 S60 trzeciej edycji, który świetnie dostosowano do obsługi przyciskami. Tak naprawdę, poza możliwością instalowania dodatkowych aplikacji i gier niewiele się on różni od interfejsów znanych z innych telefonów Nokii. Należy jednak pamiętać, że Symbian jest systemem martwym, na który nie powstają nowe gry i aplikacje. Jeśli jednak rozpatrywać N86 w kategoriach zwykłego telefonu, to jest dostępne na niego ponadprzeciętnie dużo programów. Nie brakuje też fabrycznych narzędzi, takich jak przeglądarka internetowa, e-mail, radio FM, Youtube, Facebook, szyfrowanie danych, słownik, mapy Nokii, pakiet biurowy itp.

Wyświetlacz

To panel AMOLED 2,6cala (240 x 320 pikseli). Jego parametry są bardzo dobre, jednak przyczepić się można do ostrości obrazu, która pozostawia nieco do życzenia ze względu na zastosowaną rozdzielczość. W efekcie, czcionki np. w przeglądarce wyglądają na lekko poszarpane. Jednak poza tym jednym mankamentem ekran trzeba uznać za sporą zaletę N86. Wyświetla żywe, nasycone kolory, ma wysoki kontrast, głęboką czerń i szerokie kąty widoczności. Trochę lepsza mogłaby by być tylko jego czytelność w słońcu.

-~- Aparat -~-

To mocna strona N86 i robi bardzo przyzwoite zdjęcia. Matryca 8 Mpix z szerokokątnym obiektywem (28mm) renomowanej marki Carl Zeiss dobrze radzi sobie nawet w gorszych warunkach oświetleniowych. Inną zaletą aparatu jest możliwość uwieczniania szerokich kadrów bez konieczności korzystania z funkcji zdjęć panoramicznych. Fotografie charakteryzują się akceptowalnym poziomem szczegółów, wysokim kontrastem i stosunkowo niskim poziomem kolorowego (cyfrowego) szumu. Dodatkowym ułatwieniem podczas robienie zdjęć jest sprzętowy spust migawki, dzięki któremu łatwiej uchwycić nieporuszone ujęcie. Brakuje tylko ksenonowej lampy doświetlającej, obecnej np. w Nokii 6220 Classic, która sprawdziłaby się znacznie lepiej, niż zamontowane diody LED.

Znacznie gorzej wypadają za to filmy kręcone w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Liczba rejestrowanych detali odczuwalnie odbiega od dzisiejszych standardów, a same nagrania zadowolą tylko mniej wymagających użytkowników.

-~- Multimedia i Internet -~-

Ze względu na słaby procesor, N86 kiepsko radzi sobie z odtwarzaniem wideo. Zapomnieć też można o obsłudze popularnych plików DivX i XviD, co w urządzeniu ze specjalną podpórką do oglądania filmów jest sporym niedopatrzeniem. Na szczęście, ściągnięcie odpowiedniego programu rozwiązuje powyższy problem. Pewne problemy sprawia również przeglądarka internetowa, która przez niewielką wydajność potrafi wyraźnie zwolnić na bardziej rozbudowanych stronach. Z kolei brak ekranu dotykowego i niewielki ekran dodatkowo obniżają komfort przeglądania Internetu. Sytuację poprawia jedynie obsługa łączności Wi-Fi i 3G, które pozytywnie wpływają na szybkość wczytywania stron.

Za to w przypadku muzyki N86 sprawdza się doskonale. Wbudowane głośniki stereo grają czysto, a po podłączeniu słuchawek jakość jest na bardzo zadowalającym poziomie. Wbudowane 8 GB pamięci pozwala na zapisanie ponad tysiąca piosenek, a w razie potrzeby telefon obsługuje również karty microSD do 16 GB. W obudowie nie zabrakło też miejsca dla radia FM i transmitera FM. Ten drugi robi z telefonu małą stację nadawczą, dzięki której pobliskie radio może odbierać dźwięki nadawane przez komórkę pełniąc rolę bezprzewodowych głośników.

Praktycznymi dodatkami są mapy Nokii i wbudowany odbiornik GPS, dzięki którym z telefonu można zrobić nawigację pieszą bądź samochodową. W drugim przypadku przeszkadza jednak mały ekran urządzenia.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Zastosowany procesor taktowany 434 Mhz i zaledwie 128 MB pamięci RAM nie zawsze radzą sobie z płynną obsługą systemu i wyraźnie brakuje mu mocy np. podczas korzystania z kilku aplikacji jednocześnie. Objawia się to znacznymi spowolnieniami w działaniu interfejsu oraz programów.

Bateria

Bateria pozwala na od dwóch do 5 dni pracy bez ładowania. Wszystko zależy od częstotliwości korzystania z Internetu, GPS-u i np. grania. Nie jest to zachwycający wynik, ale też trudno uznać go za słaby. Znacznie gorzej prezentuje się za to czas rozmów, który w przypadku łączności 2G wynosi jedynie 5 godzin, a w przypadku 3G niecałe 4.

Podsumowanie

Model ten dysponuje jednym z lepszych aparatów, jaki umieszczono w klasycznym telefonie. Oczywiście, nie umywa się on do tego z np. Nokii N8, ale robi jednak całkiem zadowalającej jakości zdjęcia. Poza tym to całkiem dobrze wykonana, tania komórka z rozsuwaną obudową i niezłym ekranem. Jeśli jednak komuś nie przypadł do gustu wygląd N86, to równie dobry aparat oferuje też Nokia 6700 Slide.

Tagi

Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Androida.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close