Test Nokia X1-01

nokia-x1-01-7 kopia

Nokia X1-01, to klasyczny telefon z najniższej półki, który został wprowadzony na rynek w 2011 roku. Na tle konkurencji odróżnia się obsługą dwóch kart SIM jednocześnie i niską ceną. Nie nadaje się on jednak do niczego poza dzwonieniem, pisaniem SMS-ów i odtwarzaniem muzyki, co warto mieć na uwadze.

Wykonanie i wygląd

Jest bardzo przeciętne, ale jak na tak tani telefon pozytywnie zaskakuje. Błyszczące, kiepskiej jakości plastiki szybko się brudzą i rysują. Ale za to spasowanie elementów jest bez zarzutu. Wiele osób ucieszy się też z obecności sporego głośnika zewnętrznego i dostępności obudowy w kilku niecodziennych wariantach kolorystycznych (np. pomarańczowym). Dzięki nim telefon wyróżnia się pomimo swojego niespecjalnego wyglądu. Dość nietypowym zabiegiem ze strony producenta było pozbycie się przycisków do kontrolowania głośności, co potrafi być uciążliwe w trakcie rozmów. W zamian jednak użytkownik ma do dyspozycji klawisze dedykowane odtwarzaczowi muzycznemu.

Klawiatura sprawia duży zawód. Płaskie, słabo oddzielone od siebie klawisze marnie się nadają do bezwzrokowego czy nawet szybkiego pisania. A przecież SMS-owanie to główne zadanie dla tego typu, tanich telefonów.

Menu i aplikacje

X1-01 korzysta z zamkniętego, prostego systemu operacyjnego, który pozwala tylko na podstawowe czynności. Znalazło się w nim miejsce na książkę adresową, zegar, latarkę (znajduje się na górnej krawędzi słuchawki), radio FM, spis połączeń, odtwarzacz muzyczny i kilka gier. Nie ma możliwości instalacji dodatkowych programów. Zapomnieć też można o przeglądarce internetowej czy portalach społecznościowych.

Jakość rozmów stoi na przeciętnym poziomie. W tych samych warunkach głośność potrafi być różna, znaczenie ma też czy korzysta się z pierwszej, czy drugiej karty w danym momencie. Trzeba również pamiętać, że podczas połączenia nieużywana karta zostaje odłączona od sieci.

Poza komunikacją telefon nadaje się do słuchania muzyki (o ile skorzysta się ze swoich słuchawek). Jakość dźwięku nie zachwyca, co tym bardziej smuci biorąc pod uwagę, że telefon reklamuje się jako muzyczny. Powinna ona jednak zadowolić mniej wymagających użytkowników. Trzeba też pamiętać o zakupie karty microSD (do 16 GB), bo wbudowana pamięć przeznaczona jest tylko dla systemu. Nie ma też możliwości podłączenia telefonu do komputera, więc do kopiowania danych na nośnik microSD konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiedni czytnik.

Wyświetlacz

Jest niestety fatalny, co raczej nie dziwi w przypadku tak taniego telefonu. Panel LCD ma 1,8 cala i niską rozdzielczość (128 x 160 pikseli). Wyświetlany obraz jest nieostry, słabej jakości i niezbyt czytelny w słońcu. Ekran umożliwia jednak korzystanie z urządzenia, więc swoje zadanie spełnia.

Wydajność i bateria

Słuchawka bez problemu wytrzymuje 6 – 7 dni pracy. Jeśli jednak leży w stanie czuwania, czas ten można wydłużyć do dwóch tygodni (przy dwóch kartach SIM) lub nawet miesiąca, o ile korzysta się z jednego numeru jednocześnie. To imponujący wynik, którym pochwalić się może niewiele telefonów. Równie dobre wrażenie robi czas rozmów wynoszący ok. 12 godzin. Z ww. powodów Nokia X1-01 to świetny towarzysz podczas zagranicznych podróży, w trakcie których korzystać można ze swojej oraz lokalnej karty SIM, a do tego nie trzeba pamiętać o noszeniu ze sobą ładowarki.

Podsumowanie

W wielu przypadkach funkcja dual-SIM negatywnie odbija się na czasie pracy na baterii. Tym razem jest jednak całkiem inaczej. Nokia X1-01 przetrwa bez ładowania nawet długi wyjazd, a przy okazji pozwoli na korzystanie z dobrodziejstw dwóch kart SIM, odtwarzacza muzycznego i radia. Niestety, słuchawka poza tym nie oferuje żadnych multimedialnych czy internetowych funkcji, co dla wielu osób może być zniechęcające. W takim przypadku znacznie lepszym wyborem mogą być np. tania Nokia Asha 202 lub Nokia 301, które również obsługują dwie karty SIM jednocześnie.

Co nam się podoba

Rewelacyjny czas pracy na baterii
Obsługa dwóch kart SIM jednocześnie pozwala ograniczyć koszty komunikacji
Bardzo niska cena
Ponadprzeciętnie głośny głośnik zewnętrzny
Praktyczne przyciski multimedialne na obudowie
Telefon dostępny w kilku nietypowych kolorach
Latarka, która w awaryjnych sytuacjach potrafi być bardzo przydatna
Prosty w obsłudze interfejs, z którym poradzi sobie niemal każdy

Co nam się nie podoba

Brak jakichkolwiek funkcji internetowych
Nieobecność aparatu może być uciążliwe dla niektórych osób
Rysująca się obudowa
Tragiczny ekran, który w słońcu staje się nieczytelny
Niewygodna klawiatura, która utrudnia szybkie pisanie
Przeciętna jakość dźwięku w słuchawkach
Konieczność korzystania z ładowarki Nokii
W trakcie połączenia aktywna jest tylko jedna karta SIM
Brak przycisków do regulacji głośności
Brak wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z kart microSD
Niewygodna klawiatura, na której szybkie pisanie jest utrudnione
Zamknięty system operacyjny, na który nie ma w ogóle gier i aplikacji
Konieczność zaopatrzenia się w czytnik kart pamięci (telefon nie łączy się z komputerem)

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top