Recenzja Nokia X2-00

Nokia X2-00

To prosty, klasyczny telefon z 2010 roku. Niech jednak kogoś nie zwiedzie jego niepozorny wygląd czy niska cena. To maleństwo kryje w sobie całkiem przyzwoity aparat 5 Mpix, dobrze wykonaną obudowę i oferuje świetną jakość dźwięku w słuchawkach. Należy jednak uważać, żeby nie pomylić tego modelu z nowszą o półtora roku Nokią X2-02.

Wykonanie i wygląd

Słuchawka wykonana jest z fortepianowego plastiku, który poza ładnym wyglądem charakteryzuje się podatnością na zarysowania. Miłym dodatkiem jest jednak aluminiowa pokrywa baterii nadająca urządzeniu charakteru i elegancji, które są rzadkimi cechami w tak tanich telefonach. Równie niespotykane są dedykowane odtwarzaczowi muzycznemu przyciski, które umieszczono na lewej krawędzi słuchawki.

Kiepskie wrażenie robi za to klawiatura alfanumeryczna, która jest zbyt mała i płaska, przez co trudno wyczuć jej klawisze. W efekcie, szybkie pisanie jest znacznie utrudnione.

Menu i aplikacje

Urządzenie korzysta z prostego systemu operacyjnego Nokii, który po prostu jest i działa. Nie ma na niego zbyt dużo dodatkowego oprogramowania, ale niewymagającemu użytkownikowi w zupełności powinny wystarczyć fabryczne narzędzia, takie jak: przeglądarka internetowa, kalkulator, kalendarz, e-mail, dyktafon, radio FM, sklep z oprogramowaniem Ovi i kilka innych. Niestety, brak łączności Wi-Fi oraz 3G uniemożliwia komfortowe przeglądanie stron internetowych czy szybkie pobieranie dodatkowych programów. Użytkownik jest też skazany na korzystania z płatnego Internetu mobilnego.

Na uwagę zasługuje wbudowany odtwarzacz muzyczny, który jest wygodny w obsłudze. Jego dużą zaletą jest obecność korektora graficznego, dzięki któremu użytkownik może samodzielnie dostosować dźwięk do swoich preferencji. Do tego należy dodać świetną jakość muzyki (zarówno w słuchawkach jak i na głośniku), co czyni z Nokii X2 całkiem dobrym, przenośnym odtwarzaczem.

Szkoda tylko, że wbudowanej pamięci jest zaledwie 48 MB, ale w zestawie znajduje się karta 2 GB, więc użytkownik nie jest narażony na dodatkowe koszty.

Wyświetlacz

Ma 2,2 cala i rozdzielczość 240 x 320 pikseli. Charakteryzuje się znośną ostrością wyświetlanego obrazu, wąskimi kątami widoczności i kiepską czytelnością w słońcu. Szczególnie dotkliwa jest ostatnia cecha, przez którą odczytanie SMS-a przy ładnej pogodzie może być nie lada wyczynem.

Aparat

Jest zaskakująco dobry, jak na tak tanie urządzenie. Matryca 5 Mpix robi w korzystanych warunkach całkiem szczegółowe i ostre zdjęcia. Niestety, widać na nich bardzo nasycone, nienaturalne kolory i nadmierną kompresję obrazu. Sytuacja dodatkowo pogarsza się w gorszym oświetleniu – znacznie podnosi się ilość kolorowego (cyfrowego) szumu i spada liczba rejestrowanych detali. Sytuacji nie poprawia lampa błyskowa, która sprawdza się tylko w przypadku niewielkich odległości. Niestety, aparat nie ma funkcji autofocus, więc zapomnieć można o fotografowaniu bliskich obiektów czy tekstu (będą rozmazane).

Nagrywane kamerką filmiki w rozdzielczości 320 x 240 pikseli raczej do niczego się nie nadają. Brakuje im szczegółów oraz płynności, a do tego mają nienaturalne kolory.

Bateria

Bez ładowania telefon wytrzymuje 4-5 dni niezbyt intensywnej pracy. Gdy leży odłogiem, spokojnie obejdzie się bez ładowarki przez ponad tydzień, co należy uznać za przyzwoity wynik. Trochę gorzej prezentuje się czas rozmów. Według producenta jest to 12 godzin, jednak rzadko kiedy telefon wytrzymuje więcej niż połowę powyższej deklaracji.

Podsumowanie

Pomimo niskiej ceny, to interesujące urządzenie dla mniej wymagających użytkowników. Telefon oferuje ponadprzeciętnie wykonaną obudowę, niezły czas pracy na baterii i dobrą jakość dźwięku w słuchawkach. Oczywiście, nie nadaje się on do korzystania z multimediów czy Internetu, ale nie takie jest jego przeznaczenie. Jeśli jednak ktoś ma ograniczony budżet, a potrzebuje jeszcze lepszego aparatu lub bardziej rozbudowanego systemu operacyjnego, to Nokia 6720 lub dotykowy Sony Ericsson Xperia X10 powinny spełnić jego oczekiwania.

Zalety

Dobry czas pracy na jednym ładowaniu
Niska cena
Świetnie wykonana, bardzo stylowa obudowa z aluminiową pokrywą baterii
Praktyczne przyciski multimedialne na obudowie
Przyzwoity aparat, który robi niezłe zdjęcia
Sprzętowy spust migawki ułatwia robienie zdjęć
Wysoka jakość dźwięku w słuchawkach
Dioda doświetlająca, która może pełnić rolę latarki
Do zestawu dołączana jest karta microSD 2 GB
Prosty w obsłudze interfejs, z którym poradzi sobie niemal każdy

Wady

Niewielki, przeciętny ekran utrudnia korzystanie z Internetu i multimediów
Brak łączności 3G znacznie obniża komfort korzystania z Internetu
Brak Wi-Fi zmusza do korzystania z płatnego Internetu mobilnego
Rysująca się przód obudowy
Niewygodna klawiatura, która utrudnia szybkie pisanie
Mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD
Bardzo słaby, mały ekran, który jest nieczytelny w słońcu
Tragiczna jakość nagrywanych kamerką filmików
Ograniczony system operacyjny, na który jest niewiele gier i aplikacji

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
Wyświetlacz:
Komunikacja:
Jakość rozmów i dźwięk:
Oprogramowanie i aplikacje:
Płynność i wydajność:
Aparat:
Bateria:
Ekosystem:
Codzienne użytkowanie:
33%

Ocena redakcji

? %

1 głosów czytelników

Sprawdź opinie
Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Android...

Komentarze