Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Acer Iconia Tab 8: Chłodny budżetowiec

roducenci 7- i 8-calowych tabletów ze średniej półki cenowej prowadzą boje na trudnym rynku. Konkurencja jest zacięta, a większość urządzeń może zaoferować więcej niż np. Nexus 7 2013, sprzedawany w atrakcyjnej cenie. Jak więc na tle konkurentów wypada produkt Acera, którego wyróżnia aluminiowa obudowa oraz obsługą łączności 3G?

specyfikacje-acer-iconia-tab-8-a1-841

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Pierwszy kontakt z tabletem Acera jest zaskakujący ‒ aluminiowa konstrukcja opatrzona dużym logo producenta wygląda efektownie i jest przyjemnie chłodna w dotyku. Z plastiku wykonano jedynie górną oraz dolną pokrywę, pod którymi znajdują się baterie, moduły komunikacyjne i stereofoniczne głośniki. Niestety, dopasowanie paneli nie jest precyzyjne, nawet niezbyt mocny nacisk na górną cześć obudowy powoduje, że miedzy plastikiem a aluminium powstaje urągająca estetyce szczelina. Przeszkadza też odstający obiektyw aparatu, narażony na uszkodzenia i zarysowania.

Front urządzenia stanowi jednolita tafla szkła. Producentowi należy się plus za delikatne wydłużenie krawędzi obudowy, dzięki czemu wystają one ponad ekran i chronią panel przed zarysowaniami. Niestety, tu również można mieć zastrzeżenia do konstrukcji. Przestrzeń pod wyświetlaczem jest zbyt duża, przyciski funkcyjne i tak wyświetlane są na ekranie. W efekcie powierzchnia ta mogłaby być mniejsza nawet o połowę i nadal stanowić wystarczające oparcie dla rąk. Odpowiednio szerokie są za to boczne oraz górna krawędź, na której znajduje się również obiektyw przedniej kamery.

Acer Iconia Tab 8 (model A1-841) jest poręczny i lekki (360 gramów). Trzymanie urządzenia w jednej dłoni nie powoduje dyskomfortu nawet po dłuższym czasie. Ponadto, jeśli ktoś ma sporą kieszeń w kurtce, powinien być w stanie zmieścić w niej urządzenie. Tablet da się również schować do bardzo małej damskiej torebki – pod tym względem ma on przewagę nad swoimi dziesięciocalowymi konkurentami.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Tablet bazuje na systemie operacyjnym Android 4.4. Producent zdecydował się wprowadzić jedynie nieznaczne modyfikacje, obejmujące zmiany w interfejsie. Poza tym Android wygląda tak, jak go opracował Google, co można odnotować jako zaletę Acer Iconia Tab 8. Interfejs jest minimalistyczny, dominują w nim kolory czarny i biały. Niestety, w przeciwieństwie do starszych modeli tabletów, tym razem Acer zdecydował się na dodanie kilku programów o dyskusyjnej przydatności. Są to m.in. narzędzia do obsługi usług producenta (np. internetowej chmury oraz katalogu muzyki), odnośnik do strony z grami firmy Gameloft oraz katalog z grami do pobrania. Poza wymienionymi dodatkami,  użytkownik ma do czynienia z dobrze znanymi narzędziami domyślnie dołączonymi w Androida („Google Play”, odtwarzacz muzyki i filmów, przeglądarka internetowa, program pocztowy „Gmail”). W efekcie, po wyjęciu tabletu z pudełka lista zainstalowanych aplikacji to niemal dwa pełne pulpity, co może skłonić niektórych użytkowników do wyboru konkurencyjnych urządzeń.

Warto pamiętać, że Android znacznie lepiej sprawdza się w roli systemu operacyjnego smartfonów, do idealnego zarządcy tabletów produktowi Google’a wciąż wiele jeszcze brakuje. Nie ma intuicyjności i prostoty iOS lub mobilnego Windows. Nie oferuje również funkcjonalności zbliżonej do produktów Microsoftu. Znaczna liczba dostępnych dla Androida gier i aplikacji nie została dostosowana do urządzeń o ekranie większym niż wyświetlacze smartfonów. Dobrze, że Acer Iconia Tab 8 działa sprawnie, a aplikacje uruchamiają się błyskawicznie.

Wyświetlacz

Ekran Acer Iconia Tab 8 budzi mieszane uczucia. Panel o przekątnej 7,9-cala i niezbyt wysokiej rozdzielczości 720 x 1280 pikseli negatywnie odbija się na ostrości obrazu. Małe zdjęcia są lekko poszarpane, a przez to mniej czytelne. Niska rozdzielczość rzutuje również na gry 3D ‒na krawędziach obiektów można zauważyć wyraźne schodki z pikseli. Z drugiej strony sytuację ratują porównywalne do Apple iPad Mini nasycone kolory, bardzo szerokie kąty widzenia oraz jaskrawa biel. Jedynie głębia czerni i czytelność w słońcu mogłyby być nieco lepsze. Biorąc pod uwagę niską cenę Acer Iconia Tab 8, łatwiej będzie przełknąć wymienione mankamenty.

-~- Aparat -~-

Urządzenie zostało wyposażone w dwie kamery. Tylną o rozdzielczość 5 Mpix i przednią ‒ 2 Mpix. Pierwsza z nich wykonuje zdjęcia o przeciętnej jakości. Pod tym względem wiele tabletów wypada lepiej od Acer Iconia Tab 8 (np. Samsung Galaxy Note 8.0). Najbardziej daje się we znaki bardzo agresywny algorytm usuwania szumu z fotografii, który wraz z niepożądanymi zakłóceniami skutecznie pozbywa się też detali. Wiele do życzenia pozostawia również przesadzony kontrast, który powoduje, że zdjęcia są nienaturalnie ciemne i nieatrakcyjne, zwłaszcza te wykonane w pochmurne dni. Niestety, także autofocus jest zawodny, przez co aparat bardzo powoli ustawia ostrość.

Sytuacja ulega znacznemu pogorszeniu w ciemniejszym otoczeniu. Wykonane w takich warunkach fotografie są bardzo często pozbawione ostrości oraz detali, przez co nadają się co najwyżej do wyświetlania na ekranie tabletu. Ilość cyfrowego szumu jest też ponadprzeciętnie wysoka, chyba że użytkownik korzysta z trybu nocnego. Niestety sprawia on, że fotografie są bardzo ciemne i pozbawione szczegółów. Zabrakło też diody doświetlającej, bez której użytkownik musi we własnym zakresie zadbać o oświetlenie sceny.

Znacznie lepiej wypadają filmy zarejestrowane tabletem. Pomimo wysokiej rozdzielczości Full HD (1080p) oraz akceptowalnej szczegółowości, w nagraniach występują jednak podobne problemy jak w przypadku zdjęć ‒ przesadzony kontrast oraz słaba jakość ujęć nagrywanych nocą. Zastrzeżenia budzi też praca autofocusu, który bardzo powoli ustawia ostrość. Brakuje również stabilizacji podczas nagrywania, przez co obraz jest podatny na nawet bardzo drobne wstrząsy. Dobrze, że przynajmniej rejestrowany dźwięk oraz płynność obrazu stoją na akceptowalnym poziomie, dzięki czemu nagrania nieźle prezentują się na ekranie tabletu.

Przednia kamera jest dobra, jednak brak autofocusu powoduje, że uzyskanie wyraźnego obrazu twarzy, wymaga oddalenia się od obiektywu. Jakość rejestrowanego obrazu jest przyzwoita i w zupełności wystarczy do prowadzenia rozmów wideo.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Większość tabletów pełni często rolę mobilnego centrum multimedialnej rozrywki. W tego typu zastosowaniach Acer Iconia Tab 8 sprawdza się nieźle, choć wypada gorzej od swoich dziesięciocalowych konkurentów, ze względu na mniejszy ekran. Urządzenie bez problemu otwiera filmy zakodowane w popularnych formatach (np. DivX oraz Xvid), jednak w przypadku wideo z dźwiękiem AC3 wyświetlany jest jedynie obraz. To poważny mankament, gdyż wiele materiałów dostępnych w Internecie wykorzystuje standard AC3. Na szczęście w „Sklepie Play” łatwo znaleźć wiele znacznie bardziej rozbudowanych odtwarzaczy filmów.

Dołączona do Androida przeglądarka „Chrome” jest dobrze znana użytkowników urządzeń pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Google’a. Aplikacja jest prosta w obsłudze i niezawodna. Ponadto, szybko otwiera strony i płynnie obsługuje nawet bardzo rozbudowane witryny. Jeśli jednak komuś nie przypadnie ona do gustu, to w sklepie z programami można znaleźć wiele alternatywnych przeglądarek. Szkoda jednak, że Android nie obsługuje technologii Flash, bez której część stron wyświetla się bez animacji, gier oraz map. Niestety, podczas surfowania po Internecie daje się czasem we znaki stosunkowo niska rozdzielczość wyświetlacza, przez którą czytelność treści nie jest tak wysoka, jak w przypadku urządzeń z ekranami Full HD. Cieszy obsługa łączności 3G, dzięki której korzystanie z Internetu nie wymaga łączenia się z lokalnymi sieciami Wi-Fi. By jednak móc korzystać z tej opcji, konieczne jest umieszczenie w tablecie karty SIM. Komunikacja przez 3G działa bez zarzutu, nie zaobserwowaliśmy problemów z zasięgiem.

Jako przenośny odtwarzacz muzyczny, recenzowany tablet nie odróżnia się od konkurencji. Jakość dźwięku w słuchawkach jest dobra, aczkolwiek w przypadku bardziej wymagających zestawów może brakować basu. Tablet jest sprzedawany bez słuchawek, użytkownik musi zaopatrzyć się w nie we własnym zakresie. Sensacji nie wzbudzają wbudowane głośniki stereofoniczne, które grają czysto, ale za cicho. Niestety, ich umiejscowienie tuż obok siebie (w dolnej części pokrywy baterii) powoduje, że podczas korzystania z tabletu w pozycji poziomej dźwięk wydobywa się jedynie z prawej lub lewej strony.

test-Acer-IconiaTab8-.1.21

Z wbudowanych 16 GB pamięci użytkownik ma do dyspozycji ok. 11 GB, co umożliwia zapisanie 10 filmów w rozdzielczości HD lub ok. 2000 utworów muzycznych. W razie potrzeby dostępną przestrzeń można rozszerzyć o maksymalnie 32 GB za pomocą karty microSD.

test-Acer-IconiaTab8-.1.9

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Acer Iconia Tab 8 został wyposażony w budżetowy, czterordzeniowy procesor MediaTek, taktowany zegarem 1,7 GHz. Układ ten, wraz procesorem graficznym PowerVX 544 stanowi wystarczająco sprawny duet, by zapewnić bezproblemową i płynną pracę aplikacji. Niestety, w przypadku wymagających gier mogą pojawić się spadki w płynności animacji, co przy niskiej rozdzielczości wyświetlacza nie powinno się wydarzyć. Zaobserwowaliśmy jednak pojedyncze przypadki spowolnień w grach, w większość tytułów zagramy bez problemów. Zaletą wbudowanego układu graficznego jest to, że nie nagrzewa się on nadmiernie. Nawet kilka godzin rozgrywki nie spowoduje dyskomfortu podczas zabawy i trzymania w rękach tabletu. Acer Iconia Tab 8 został wyposażony w 1 GB pamięci RAM, która pozwoli na niezawodną pracę nawet kilku aplikacjach jednocześnie. W przypadku przeglądarki WWW może się jednak okazać, że otwieranie równolegle kilku kart oraz minimalizacja browsera mogą spowodować konieczność ponownego otwierania zapamiętanych stron WWW.

Bateria

Nawet jeśli procesor nie radzi sobie z bardzo rozbudowanymi grami, świetnie nadrabia braki oszczędzaniem energii. Czas pracy na baterii o pojemności 4600 mAh robi wrażenie. Grając przez godzinę dziennie i korzystając z Internetu do przeglądania stron WWW, urządzenie wystarczy ładować co kilka dni. Jeśli jednak przed kimś długa podróż, w trakcie której tablet ma zastąpić konsolę do gier lub przenośne DVD, to na pełnym akumulatorze Acer Iconia Tab 8 pozwoli nam oglądać filmy przez 8 godzin lub przez pięć godzin grać.

Cieszy możliwość ładowania tabletu przez kabel podłączony do komputera, co w przypadku tego typu urządzeń nie jest często spotykane.

test-Acer-IconiaTab8-.1.8

Podsumowanie

Właściwie Acer Iconia Tab 8 to tablet, jakich wiele na polskim rynku. Zestawiając specyfikację Iconii z danymi innych urządzeń o zbliżonych cenach można spodziewać się, że mamy do czynienia z niedopracowanym tabletem. To krzywdzące stwierdzenie, bo stosunek wydajności do ceny tabletu wypada na korzyść Acera. Niestety, przy tak dużej konkurencji rynku, wyróżnienie się jest bardzo trudne i to jest najprawdopodobniej największy problem Iconii Tab 8. Wykorzystany w tablecie ekran jest dobry, aczkolwiek gorszy od tego z Nexusa 7 lub jego następcy, Nexusa 7 2013. Procesor zapewnia satysfakcjonującą wydajność, ale również ustępuje wspomnianym modelom. Oprogramowanie nie oferuje niczego ponad to, co ma konkurencja. Natomiast wbudowany aparat jest co najwyżej przeciętny, chociaż trudno uznać tę cechę za najważniejszą w tablecie. Cieszy za to aluminiowa obudowa, która dobrze wygląda, mimo że nie jest pozbawiona wad. Przydać może się obsługa połączeń 3G, bez konieczności dopłacania do droższego wariantu urządzenia, jak ma to miejsce w przypadku tabletów innych producentów.

Ze względu na wymienione wady, warto dokładne rozważyć wybór recenzowanego modelu. Ciekawą alternatywą dla niego może być starszy, jednak znacznie bardziej praktyczny iPad mini, który za zbliżoną cenę oferuje więcej aplikacji dostosowanych do tabletów oraz łatwiejszy w obsłudze system operacyjny. Równie atrakcyjnie prezentuje się Samsung Galaxy Note 8.0 z elektronicznym rysikiem i bogatszym oprogramowaniem. Natomiast osoby poszukujące mobilnego tabletu do pracy powinny zastanowić się np. nad Toshibą Encore 8, ze znanym z komputerów systemem operacyjnym Windows oraz pakietem biurowym „Office”.

Back to top button