Recenzja: Angry Birds Star Wars

recenzja-gry-angry-birds-star-wars

Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce istniało imperium zielonych świnek, któremu dzielnie stawili czoła ptasi rebelianci… Brzmi znajomo? Oczywiście – w ten mniej więcej sposób zaczynała się „Nowa nadzieja”, czyli pierwszy film kultowej sagi „Gwiezdne wojny”.

Angry Birds Star Wars to połączenie filmów stworzonych przez George’a Lucasa ze światem Angry Birds. Gra wiernie przedstawia wydarzenia znane z sagi, dając równocześnie możliwość pokierowania ptaszkami walczącymi z Imperium.

angry-birds-star-wars-1 Recenzja: Angry Birds Star Wars

Na czym polega

Zasady zabawy nie uległy zmianie w stosunku do oryginalnej serii – za pomocą specjalnej procy należy strzelać ptaszkami tak, aby wyeliminować wszystkie rozmieszczone na planszy świnki. Nie jest to jednak zawsze łatwe, bowiem czają się one za osłonami i znajdują we wnętrzach konstrukcji, a także kroczących maszynach wojennych, jak np. AT-ST czy latających TIE-Fighterach. Dodatkowo w edycji Star Wars gracze mają też – podobnie jak w Angry Birds Space – do czynienia z przestrzenią kosmiczną, gdzie obowiązują właściwe próżni  prawa grawitacji. Jeśli wystrzelony ptaszek nie znajduje się w strefie grawitacyjnej ciała niebieskiego, mknie prosto, zgodnie z nadaną strzałem trajektorią. Jeśli natomiast wpadnie w nią, zaczyna orbitować wokół globu, schodząc stopniowo ku jego powierzchni, gdzie kończy swój lot. Nadto nad księżycami i planetami wiszą w próżni obiekty, które pchnięte w ich atmosferę zaczynają spadać, miażdżąc wszystko, w co uderzą. Etapy rozgrywane w komosie wymagają więc od gracza nie tylko celnego oka, ale też i przewidywania skutków potrącenia takich obiektów oraz uwzględniania wpływu grawitacji na lot wystrzelonego ptaszka.

Angry Birds Star Wars wiernie odtwarza wydarzenia z „Nowej nadziei”, „Imperium kontratakuje” oraz „Powrotu Jedi”, dlatego podczas rozgrywki gracz ma okazję strzelać ptakami na planszach umieszczonych na pustynnej Tatooine, Gwieździe Śmierci, planecie Endor, Mieście w Chmurach oraz bagnach Dagobah. Ptaszki przedstawiają bohaterów kultowej sagi – czerwony to Luke Skylwaker, żółty – Han Solo, zaś zamiast grubego ptaka występuje włochaty Chewbacca. Podczas zabawy gracz dostaje także możliwość kontroli robotów C3PO i R2D2, księżniczki Lei i innych postaci z „Gwiezdnych wojen”, z Yodą włącznie. W przeciwieństwie do klasycznego cyklu Angry Birds, w Star Wars każdemu ptaszkowi dano umiejętności związane z gwiezdną sagą – Han Solo strzela z blastera, Obi Wan Kenobi używa telekinetycznego pchnięcia, Luke uderza mieczem świetlnym, a R2D2 razi wyładowaniami.  Dzięki temu można skutecznie niszczyć osłony, a także trafiać świnki skrywające za nimi.

Na tym jednak nie koniec możliwości niszczenia świnek – w każdej chwili można sięgnąć po posiłki w postaci statku kosmicznego „Sokół Millenium”, który pojawia się na planszy i ostrzeliwuje wskazane miejsce, istnieje także możliwość sięgnięcia po dodatkowe elementy, jak np. automatyczne namierzanie czy laserowy ostrzał. Celem zabawy jest likwidacja wszystkich świnek z planszy, za co otrzymuje się od jednej do trzech gwiazdek. Trzy zarezerwowane są dla osób, które potrafią usuwać świnki najmniejszą liczbą wystrzelonych ptaszków. Warto się starać, ponieważ za zebrane gwiazdki gracz otrzymuje bonusy oraz odblokowuje dodatkowe plansze.

Zarys fabularny

Angry Birds Star Wars odtwarza kolejno wszystkie epizody z sagi, więc zabawa rozpoczyna się na pustynnej planecie Tatooine, a następnie umożliwia zniszczenie pierwszej Gwiazdy Śmierci, wzięcie udziału w bitwie o Hoth, odwiedzenie Miasta w Chmurach, księżyca Endor czy walkę na drugiej Gwieździe. Dodatkowe misje to Path of Jedi, w której to kampanii Luke szkoli się na bagnistej planecie Dagobah, etapy bonusowe oraz płatny dodatek Boba Fett Missions, w którym bohaterem jest tytułowy łowca nagród.

Bohater, przeciwnicy i inteligencja przeciwników (SI)

Rozbudowanie gry i poziom trudności

Rozgrywka jest bardzo długa i zawiera ponad 120 plansz głównej gry oraz kilkanaście dodatkowych etapów w misjach bonusowych i rozszerzeniu Boba Fett Missions. Zapewnia to wiele godzin dobrej zabawy, a jeżeli gracz ma ambicję osiągnięcia trzech gwiazdek na każdej planszy – spędzi przy tym tytule wielokrotnie więcej czasu. Poziom trudności narasta w miarę zagłębiania się w każdy etap, a świnki skrywają się za coraz bardziej wymyślnymi przeszkodami i osłonami. Daje to graczom pretekst do radosnej rozwałki wszystkiego, co tylko jest do zniszczenia.

Sterowanie i komfort gry

Sterowanie ograniczono do naciągania palcem procy i dotykania ekranu w celu użycia umiejętności. Jest to wygodne rozwiązanie, znane z wcześniejszych tytułów serii.

Grafika i dźwięk

Pod względem wizualnym nie można mieć grze nic do zarzucenia. Zarówno świnki, jak i ptaszki są animowane w miły dla oka sposób, zaś plansze bogate w detale, oczywiście, w klimacie Gwiezdnych Wojen. Podczas rozgrywki słychać specyficzne chrumkania świniaków oraz okrzyki bojowe atakujących. Zakończenie każdego etapu to motyw muzyczny zaczerpnięty bezpośrednio z filmów, a przy uruchomieniu gry wita gracza charakterystyczny temat z filmowej sagi.

Tryb wieloosobowy

Angry Birds Star Wars to gra wyłącznie dla jednej osoby. Można jednak porównywać swoje wyniki z osiągnięciami innych graczy dzięki internetowym rankingom.

Różnice pomiędzy wersją darmową i płatną

Wersja darmowa wiąże się z koniecznością oglądania pojawiających się między etapami reklam. Wydanie płatne usuwa je, a także daje możliwość zmiany ptaków do wystrzelenia podczas rozgrywki. Nie chodzi tu jednak o ich kolejność, a opcję transformacji np. Obi Wana w Hana Solo, co potrafi znacznie ułatwić zabawę.

angry-birds-star-wars-1 Recenzja: Angry Birds Star Wars

Mikrotransakcje

Podczas rozgrywki istnieje możliwość zakupu dodatkowych pomocy, jak np. statków Millenium oraz odblokowania dodatkowych misji. Na szczęście, każdą planszę da się przejść bez wspomnianych ułatwień. Niestety, kupno jest jedynym sposobem, aby uzyskać dostęp do kampanii „Boba Fett Missions”. Ceny wahają się od 7,45 PLN za pakiet 20 Sokołów lub 10 ostrzałów laserowych po niemal 75 złotych za (odpowiednio) 200 i 140 sztuk wspomnianych ułatwiaczy.

Zmiany względem poprzednika

Osoby, które znają choćby jedną grę z serii Angry Birds, od razu poczują się tu jak w domu. Zmienia się klimat i same ptaszki, ale sedno rozgrywki pozostaje takie samo i nadal będzie bawić zarówno dzieci, jak i dorosłych. Z istotnych nowości dotyczących rozgrywki warto wspomnieć o dodatkowych umiejętnościach poszczególnych bohaterów oraz działkach, które są w stanie unicestwić ptaszki zanim te dolecą do celu.

Podsumowanie

Angry Birds to świetna rozrywka dla graczy w każdym wieku. Proste zasady i różnorodność lokacji sprawiają, że można spędzić przy niej długie godziny bez cienia znudzenia. A jeżeli gracz jest fanem „Gwiezdnych Wojen”, atrakcyjność zabawy znacznie wzrasta. Producentom udało się utrzymać poziom poprzednich części, a jednocześnie uniknąć nudzenia graczem wciąż tymi samymi rozwiązaniami. Wyposażenie bohaterów w unikalne umiejętności wyszło grze i całej serii na dobre, zmieniając zdecydowanie na plus mechanikę zabawy.

Wymagania systemowe: Android 2.3

Zalecana wysoka wydajność: nie

Rozmiar: 44 M

Odpowiednia dla dzieci: tak

Mikrotransakcje: tak

Koszt gry: bezpłatna

Producent: Rovio Entertaiment

Linki do bezpłatnych wersji

Linki do płatnych wersji

Linki do oficjalnej strony gry / aplikacji

Pluses

Wierne odwzorowanie praw fizyki
Odtworzenie wszystkich wydarzeń z filmów
Ładna, klimatyczna grafika
Świetna oprawa dźwiękowa (w tym muzyka zaczerpnięta z filmów)
Bardzo duża liczba różnorodnych plansz
Nie trzeba korzystać z systemu mikrotransakcji
Darmowa
„Ptasie wersje” postacie z filmów

Minuses

Niektóre poziomy są zbyt proste, a inne zbyt trudne

Comments

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top