Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Recenzja: Facebook Messenger (darmowa) – Androida, iOS, Windows Phone

Dobry komunikator internetowy to taki, z którego korzysta dużo osób. A skoro Facebooka ma już niemal każdy, to ten program trzeba uznać za jeden z najlepszych. Ponadto, poza prostą komunikacją oferuje on kilka ciekawych funkcji.

Facebook Messenger Android

Facebook Messenger iOS

Facebook Messenger Windows Phone

facebook-messenger

Do czego służy

Facebook Messenger to program do obsługi komunikatora wbudowanego w Facebooka. Funkcje aplikacji są systematycznie rozbudowywane. Messenger pierwotnie miał służyć do prowadzenia konwersacji między użytkownikami (tekstowych lub głosowych przez Internet). Wraz z kolejnymi aktualizacjami producenci dodali możliwość prowadzenia wideo rozmów oraz aktywowali opcję Messenger Day. Jest ona znana z innych programów social media (Instagrama i Snapchata) pod postacią np. Insta Story. Polega na wysyłaniu zdjęć i filmów, które będą dostępne publicznie przez 24 godziny. Użytkownicy komunikatora mogą również rywalizować ze sobą w prostych grach np. minigolfie, bilardzie, czy grach karcianych. . Program jest przejrzysty i prosty w obsłudze. Nie należy jednak do najlżejszych komunikatorów. Ogrom informacji, zdjęć, gifów przesyłanych między użytkownikami sprawia, że aplikacja zajmuje na smartfonie nawet kilkaset megabajtów. Dla budżetowych smartfonów może okazać się to problemem. Na szczęście twórcy komunikatora wprowadzili do Sklepu Play alternatywę w postaci Messenger Lite. Lżejsza wersja zajmuje zaledwie 10 MB pamięci wewnętrznej. Poza komunikacją między dwoma użytkownikami, aplikacja pozwala na wysyłanie tzw. naklejek (małych grafik) w oknie dialogowym, tworzenie grup, dzięki którym tworzyć można konferencje, a także przeglądanie historii rozmów. Ponadto każdy użytkownik może rejestrować swój dzień na zdjęciach i krótkich nagraniach wideo. Będą one dostępne dla wszystkich jego znajomych, a po 24 godzinach znikną z górnego paska interfejsu aplikacji. Funkcje oraz wygląd programu różnią się w zależności od używanego systemu operacyjnego. Widoczne z boku zrzuty ekranu zostały wykonane na smartfonie z Androidem.

Rozbudowanie, praktyczność

Trudno oczekiwać nadmiaru funkcji po zwykłym komunikatorze. Kiedyś opierał się głównie na rozmowach tekstowych. Nadal jest to główna zaleta Messengera – znajomi z Facebooka dostępni w jednym miejscu. Jednak użytkownik może z nimi prowadzić rozmowy głosowe, wideorozmowy lub grać w gry.Mimo powiększającej się wagi aplikacji działa ona szybko i bez zarzutu. Powiadomienia o otrzymanej wiadomości pojawiają się błyskawicznie, a odpowiedzi wysyłane są równie szybko, co w przypadku przeglądarkowej wersji serwisu.

Z kolei użyteczność programu w dużej mierze zależy od liczby znajomych korzystających z Facebooka. Jeśli jest ich dużo, to program ten będzie świetnym narzędziem do komunikacji. Z drugiej zaś strony, jeśli do tej pory korzysta się z innej usługi tego typu, to z pewnością bez Messengera można sobie poradzić.

Wygląd i interfejs

Program jest bardzo minimalistyczny niezależnie od systemu operacyjnego urządzenia. Cały interfejs jest płaski i pozbawiony zbędnych elementów. Podczas korzystania z menu przez większość czasu widać tylko miniaturowe zdjęcia użytkowników na liście kontaktów (lub nad nią w przypadku publicznych relacji od znajomych tzw. Messenger Day), ich nazwę i ostatni fragment konwersacji. Przydatnym drobiazgiem jest za to niewielka ikonka na miniaturze danej osoby (zielone kółko) określająca czy jest ona aktualnie dostępna. U dołu ekranu znajdują się wszystkie dostępne tryby. Ikona domku oznacza menu główne ze wszystkimi konwersacjami, zaś tuż obok jest lista osób mogących prowadzić wideorozmowy i połączenia głosowe, Po środku znajduje się ikona aparatu, kliknięcie w nią powoduje włączenie się przedniej lub tylnej kamery. Zrobione zdjęcie można ozdobić naklejkami, napisami oraz filtrami i wysłać do konkretnych osób lub udostępnić publicznie, jako tzw. Messenger Day. Na dolnym pasku znajduje się jeszcze lista konwersacji grupowych oraz dostępne gry.

Istotną różnicą Facebooka Messengera na Androida względem pozostałych edycji są tzw. dymki czatu. Po otrzymaniu wiadomości na ekranie urządzenia pojawia się wtedy niewielka ikonka (niezależnie od aktualnie wyświetlanego na ekranie programu), która po dotknięciu otwiera okno dialogowe. Jest to o tyle wygodne, że znajdująca się pod spodem aplikacja nie jest minimalizowana i dalej można z niej korzystać. W przypadku iOS działa to podobnie, jednak dymki czatu współpracują jedynie z ekranem głównym. Co ciekawe, w przypadku rozmów z kilkoma osobami jednocześnie okna dialogowe można przełączać. Niestety, działanie tej funkcji dosyć szybko rozładowuje baterię oraz negatywnie wpływa na wydajność urządzenia, co może być istotne w przypadku starszych lub tańszych modeli.

Podsumowanie

Zgodnie z tym, co zostało napisane we wstępie, największą zaletą Facebook Messengera jest fakt, że korzystają z niego (siłą rzeczy) miliony ludzi mający konto na Facebooku. Jednocześnie to całkiem udany i funkcjonalny komunikator, który spełnia swoje główne zadanie – działa poprawnie. Problemy w pracy aplikacji zdarzają się rzadko, do tego jest ona darmowa i prosta w obsłudze. Niestety, jej sporą wadą jest fakt, że wymaga licznych uprawnień w przypadku Androida (odczytywanie i wysyłanie SMS-ów, dostęp do aparatu aparat itp.), co jest niewspółmierne do liczby zawartych w programie funkcji. W zamian za to użytkownik otrzymuje możliwość szybkiego kontaktu ze znajomymi, darmowe wideorozmowy i możliwość kreowania swojego wizerunku w social mediach za pomocą opcji Messenger Day.Osoby szukające dobrej alternatywy mogą korzystać z innych, popularnych komunikatorów np. Skype, WhatsApp).

Back to top button