Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Huawei Honor 3C: Honory dla zwycięzcy

Huawei postanowi wprowadzić na rynek markę produktów, które charakteryzuje dobry stosunek wydajności do ceny. To klucz do zrozumienia marki Honor, pod którą oferowane są chińskie smartfony. Honor 3C ma zdobyć uznanie i sięgnąć po portfele klientów, poszukujących telefonów o przyzwoitej specyfikacji, za niewygórowaną cenę. Czy na dłuższą metę taka strategia zawojowania rynku sprawdzi się?

specyfikacje-huaweihonor-c3

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Honor 3C sprawia dobre, pierwsze wrażenie, które potęguje ładne wzornictwo nawiązujące do Lumii 925 oraz 5-calowy ekran otoczony wąską ramką. Tył smartfona został wykonany został z białego tworzywa sztucznego o niskiej jakości. Niestety, plastikowa obudowa łatwo wyślizguje się z dłoni, zbiera odciski palców i jest podatna na zarysowania. Pokrywa baterii nie jest precyzyjnie dopasowana, widać to wyraźnie w okolicy obiektywu. Przy porcie micro USB, umieszczonym na dolnej części lewej krawędzi, plastikowa obudowa zakrywa częściowo gniazdo, co naraża ją na zarysowania podczas podłączania ładowarki. A wiec… dobre pierwsze wrażenie pryska, po uważnym przyjrzeniu się detalom.

Pomimo wymienionych mankamentów, wypukła plastikowa osłona ułatwia obsługę smartfona jedną ręką. Warto zauważyć, że chiński producent zdecydował się dać posiadaczom Honor 3C dostęp do wnętrza telefonu, można więc łatwo wymienić baterię.

Obiektyw aparatu wystaje ponad obudowę, nie utrudniając jednak pracy z urządzeniem. Producent zabezpieczył go przed zarysowaniami, obudowując wąską ramką. Obok aparatu znajduje się dioda LED pełniąca rolę lampy błyskowej. Poniżej aparatu widnieje logo „Honor”, nie ma jednak logotypu producenta. Ciekawym zabiegiem stylistycznym jest umieszczenie w lewym dolnym rogu tylnej części obudowy głośnika. Na prawej krawędzi telefonu znajduje się wyłącznik oraz przyciski regulacji głośności. Lewa krawędź pozostała niezagospodarowana. Przedni panel zawiera trzy przyciski ekranowe (wstecz, home i menu) oraz przedni aparat. Producent uznał, że nie ma potrzeby podświetlania przycisków, co znacznie ogranicza ich funkcjonalność w nocy. Na górnej krawędzi umieszczono gniazdo słuchawkowe, głośnik, czujnik światła oraz diodę powiadomień.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Honor 3C został wyposażony w Androida 4.2.2 oraz nakładkę „Emotion Ul” 2.0, która modyfikuje standardowy interfejs systemu operacyjnego Google’a. W rozwiązaniu Huawei nie sposób znaleźć osobne menu z aplikacjami, skróty do wszystkich zainstalowanych programów pojawiają się na głównym ekranie, gdzie można je grupować w foldery. „Emotion UI” jest bardzo lekką nakładką, ale oferuje bogaty wybór opcji konfiguracyjnych. Kluczowe są motywy, które umożliwią błyskawiczną zmianę wyglądu interfejsu. Szkoda jedynie, że większość gotowych schematów jest do siebie bardzo podobna i przesadnie kolorowa.

Interfejs opracowany przez chińskiego producenta wprowadza także zmodyfikowany ekran blokady i autorski panel powiadomień. Oprogramowanie wnosi również kilka nowych opcji w zakresie zarządzania energią, jednak pod względem funkcjonalności daleko mu np. do „TouchWiza” Samsunga czy HTC „Sense”.

Huawei nie przesadził z liczbą preinstalowanych aplikacji – wśród nich znalazły się podstawowe narzędzia (np. latarka, kalkulator, radio), pakiet biurowy, sklep Gameloftu z grami oraz zestaw programów Google’a („Gmail”, „Mapy”, „YouTube” i „Muzyka Play”). Na pochwałę zasługuje „Menedżer telefonu”, która pomoże sprawdzić wydajność urządzenia, oczyścić jego pamięć lub aktywuje opcję „Nie przeszkadzać”, po wybraniu której użytkownik informowany jest o połączeniach wyłącznie od uprzednio wybranych kontaktów.

Wyświetlacz

test-huawei-honor-3c-8

5 calowy ekran o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli oraz gęstości 293 ppi to atut Honor 3C. Matryca, wykonana technologii IPS, oferuje wysoką jakością wyświetlanego obrazu i dobrze odwzorowuje kolory (w ustawieniach telefonu można określić temperaturę wyświetlanych barw). Bardzo dobre kąty widzenia oraz wysoki zakres regulacji jasności umożliwiają swobodne używanie smartfona nawet w pełnym słońcu. Niestety, ekran nawet przy ustawieniu minimalnej jasności mocno świeci w oczy, utrudniając korzystanie z urządzenia. Do wad Honor 3C należy zaliczyć również jasną czerń, szczególnie dającą się we znaki podczas oglądania zdjęć w wysokiej rozdzielczości oraz wyświetlania filmów. Biorąc jednak pod uwagę, że mamy do czynienia z telefonem z niskiej półki cenowej, trzeba przyznać że wyświetlacz Honor 3C jest jednym z lepszych w swojej klasie.

-~- Aparat -~-

Honor 3C wyposażono w główny aparat o matrycą 8 Mpix uzupełniony diodą LED oraz przednią kamerę o rozdzielczości 5 Mpix – wprost idealną do rozmów wideo i selfie (także panoramicznych).

Fotografie wykonane głównym aparatem charakteryzują się niskim poziomem cyfrowego szumu, dobrze odzwierciedlonymi i odpowiednio nasyconymi kolorami oraz wysokim kontrastem. Zdjęcia są wyraźne i bogate w detale. Gorzej wypadają fotografie wykonane w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Kontury rozmywają się, a w miejscach niedoświetlonych widać duża ilość szumów cyfrowych, uwidaczniających się w postaci kolorowych zakłóceń. Problemy sprawia też wolna migawka, przez którą łatwo poruszyć zdjęcia.

Aparat umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD, co nie jest jeszcze standardem w tej klasie smartfonów. Jakość nagrań pozostawia jednak sporo do życzenia. Zbyt wysoki kontrast i prześwietlanie źródeł światła powodują, że filmy wyglądają nienaturalne. Podczas filmowania przy słabym oświetleniu, widać podobnie zniekształcenia jak przy zdjęciach. Nocne wideo pełne jest cyfrowych szumów. Denerwującą cechą nagrań jest również zbyt duża czułość mikrofonu na wysokie dźwięki występujące w otoczeniu.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Obsługa formatów DivX i Xvid oraz wyświetlacz o dużej rozdzielczości sprawiają, że Honor 3C to dobry wybór dla wielbicieli mobilnego kina. Filmy są odtwarzane niemal natychmiast po ich otworzeniu, smartfon wyświetla płynnie nagrania zapisane w rozdzielczości Full HD. Niestety, domyślna aplikacja do odtwarzania wideo jest uboga w funkcje (użytkownik ma dostęp wyłącznie do opcji odtwarzania i przewijania filmu). Podobnie jest w przypadku filmów wyświetlanych bezpośrednio z Internetu. Wymagający użytkownicy na szczęście mają w czym wybierać: w „Sklepie Play” można znaleźć wiele dobrych, alternatywnych aplikacji.

Muzyka nie jest domeną Honor 3C. Smartfon został wyposażony w niewielki głośnik monofoniczny, który znajduje się z tyłu obudowy, przez co łatwo go wyciszyć, zakrywając dłonią lub kładąc telefon na płaskiej powierzchni. Dźwięk wydobywający się z zewnętrznego głośnika jest przyzwoitej jakości, zaś odtwarzana muzyka brzmi przeciętnie, nie słychać niskich tonów. Brzmienie muzyki jest głośne, przy najwyższym poziomie nie występują trzaski i zniekształcenia. Producent telefonu nie dołączył do zestawu słuchawek ‒ trzeba je dokupić we własnym zakresie.

Wbudowana pamięć o pojemności 8 GB umożliwia przechowywanie ok. 5,5 GB danych użytkownika ‒ tyle pozostaje miejsca na zapisywanie filmów, muzyki, zdjęć i dokumentów. Można zwiększyć pojemność przestrzeni na dane o kolejne 32 GB, podłączając do smartfona kartę microSD (do 32 GB).

test-huawei-honor-3c-4

Wydajność smartfona jest wystarczająca do płynnego przeglądania stron internetowych pełnych zdjęć. Honor 3C oferuje dwie preinstalowane przeglądarki internetowe – mobilnego „Chrome” i browsera dostarczanego przez producenta. Obie aplikacje są do siebie bardzo podobne zarówno w zakresie obsługi, jak i pod względem szybkości otwierania stron. Przewagą „Chrome’a” jest synchronizacja danych z jego odpowiednikiem na komputery stacjonarne. Oba programy nie obsługują elementów Flash (podobnie, jak większość przeglądarek WWW dla Androida). Do pełni szczęścia brakuje obsługi łączności LTE, co przyspieszyłoby przeglądanie treści internetowych.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Czterordzeniowy procesor MediaTek taktowany zegarem 1,3 GHz i 2 GB pamięci RAM to zgrany duet, umożliwiający płynne korzystanie z większości aplikacji. Niestety, czasami zdarzają się spowolnienia. Trzeba np. chwilę poczekać na wyświetlenie klawiatury ekranowej. Honor 3C bardzo dobrze radzi sobie z grami, wliczając w to wymagające produkcje. W przypadku niektórych tytułów zdarzają się drobne przestoje animacji, jednak dzięki zastosowaniu ekranu o rozdzielczości 720p, wydajność Honor 3C jest wystarczająca do uruchomienia i komfortowej zabawy w zaawansowanych graficznie gry, takie jak „Dead Trigger 2”, „Real Racing 3” czy „Asphalt 8: Airborne”.

Bateria

Smartfon został wyposażony w wymienną baterię o pojemności 2300 mAh. Wystarczy ona na jeden dzień intensywnej pracy lub ponad dwa dni w trybie mieszanym. To niezły wynik, który sprawia, że Honor 3C wypada dobrze na tle swoich bezpośrednich konkurentów. Włączenie trybu oszczędzania energii wydłuża czas działania na baterii o dodatkowe kilka godzin. Akumulator umożliwia m.in. pracę przez 8 godzin z włączonym ekranem (przy niskim poziomie podświetlenia), korzystając z Wi-Fi, Bluetooth i kilku innych opcji telefonu. Da się również oglądać filmy Full HD przez ponad 10 godzin bez przerwy.

Podsumowanie

Honor 3C w swojej klasie cenowej jest ciekawym urządzenie, które może przystąpić do pojedynku z innymi, ekonomicznymi smartfonami. Kusi atrakcyjną ceną, dobrą wydajnością i świetnym wyświetlaczem. Ma więc szansę znaleźć dla siebie niszę i przekonać mniej wymagających użytkowników. Producent smartfona na szczęście nie poszedł na kompromis i umieścił w nim przyzwoite aparaty, umożliwiające wykonywanie zdjęć o dobrej jakości. Alternatywę dla Honor 3C stanowią smartfony Asus Zenfone 5, Microsoft Lumia 535, LG Spirit oraz świetny Samsung Galaxy Ace 4.

Back to top button