Test Huawei P8: Chińczyk z aspiracjami

Seria telefonów oznaczonych literą „P” chińskiego producenta, wraz z modelem P8 porzuciła słowo „Ascend” z nazwy. Nie oznacza to jednak, że Huawei wciąż nie jest na fali wznoszącej. Poprzedników – Huawei Ascend P6 i Huawei Ascend P7 – charakteryzuje dobra jakość wykonania oraz stylowy wygląd. Nowszy model, P8, nie ustępuje pod tym względem swoim poprzednikom. Smartfon debiutował na polskim rynku w cenie nieprzekraczającej 2000 zł, zaprezentowany został jako tańsza alternatywa flagowych modeli smartfonów pozostałych producentów. Czy rzeczywiście sprawdza się w tej roli?

specyfikacje-huawei-p8

Najmocniejsze strony Huawei P8 to solidne wykonanie i dobre wzornictwo. Smartfon został wyposażony w obudowę typu unibody, wykonaną ze stali i szkła, której samodzielnie nie możemy rozłożyć na części. Podobne rozwiązanie stosują inni producenci telefonów w swoich flagowych modelach.

5,2-calowy ekran z lewej i prawej strony otacza bardzo cienka ramka, powyżej oraz poniżej wyświetlacza wydzielono większą przestrzeń, gdzie została umieszczona m.in. kamera, dioda sygnalizująca powiadomienia i głośnik. Całość prezentuje się bardzo dobrze. Tylny panel, wykonany z metalu, również jest dopracowany. W jego górnej części widnieje asymetrycznie położona kamera i lampa LED-owa. Wyróżniona linia w dolnej części nadaje charakteru oszczędnemu wzornictwu smartfona. Telefon o 6,4-milimetrowej grubości jest o tylko o milimetr cieńszy od swojego poprzednika, Huawei Ascend P7.

Wygląd Huawei P8 nie jest pozbawiony charakterystycznych elementów. Wyraźnie widać wpływy flagowych modeli smartfonów z Androidem innych producentów oraz inspiracje czerpane z Apple iPhone 5s. Dobrze wpadła zmiana w stosunku do modelu P7:  ułożenie diody powiadomień i kamery symetrycznie, po obu stronach głośnika. Rozwiązanie takie kłóci się jednak z asymetryczną lokalizacją obiektywu na tylnym panelu.

test-Huawei-P8-1-1 Huawei P8

Przycisk zasilania oraz przyciski głośności zostały umieszczone na prawej krawędzi telefonu. Takie rozwiązanie teoretycznie mogłoby utrudnić wykonywanie zrzutów ekranu, jednak Huawei oferuje autorskie rozwiązanie – wystarczy dwukrotnie zastukać w ekran urządzenia (dokładnie tak samo, jak w drzwi). Zapisywanie zrzutów ekranu nie jest najważniejszą z opcji smartfona, w tym przypadku metoda stukania palcem w ekran może w przyszłości stać się ciekawym uzupełnieniem opcji sterowania urządzeniem. Na prawej krawędzi smartfona znajdują się szufladki na karty nano-SIM i microSD, natomiast na lewej krawędzi telefonu nie umieszczono żadnych złącz oraz przycisków. Gniazdo słuchawkowe zostało ulokowane w górnej części telefonu, w dolnej części znajduje się złącze micro USB, mikrofon i monofoniczny głośnik (pomimo dwóch widocznych na dolnej krawędzi kratek).

Można oczekiwać, że jakość zastosowanych materiałów (hartowane szkło Corning Gorilla Glass 3 chroniące wyświetlacz) zwiększy odporność telefonu na zarysowania i uderzenia, jednak testowany egzemplarz dość szybko nabawił się drobnych, widocznych rysek na ekranie.

Huawei P8 jest sprzedawany w kompaktowym, wykonanym z kartonu i plastiku, pudełku o ciekawym wzornictwie. Zarówno telefon, jak i akcesoria mają swoje miejsca i są ukryte pod rozmaitymi klapkami lub warstwami opakowania. Pudełko zostało wykonane z materiałów o dobrej jakości, dobrze pasuje do wyglądu samego telefonu. Szkoda, że akcesoria, w przypadku czarnej wersji smartfona, nie zostały dopasowane kolorami. Otrzymujemy bowiem biały kabel, białą ładowarkę oraz białe słuchawki.

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
7 / 10
Wyświetlacz:
7 / 10
Komunikacja:
7 / 10
Jakość rozmów i dźwięk:
6 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
6 / 10
Płynność i wydajność:
6 / 10
Aparat:
6 / 10
Bateria:
4 / 10
Ekosystem:
7 / 10
Codzienne użytkowanie:
6 / 10
? %

Ocena redakcji

? %

1125 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top