Test Sony Xperia Z5 Premium: Osiem milionów pikseli luksusu

W 2015 roku Sony zaprezentowało trzy smartfony z serii Xperia. Wśród nich był pierwszy telefon z wyświetlaczem o rozdzielczości 4K (2160 x 3840 pikseli). Sony Xperia Z5 Premium oferowana jest w cenie, która uzasadnia słowo „Premium” w nazwie. Czy warto zapłacić niemałą kwotę za ekran 4K?

specyfikacje-sony-xperia-z5-premium

Smartfon nie różni się w zakresie wykorzystanych podzespołów od Sony Xperii Z3+. Japończycy zdecydowali się wbudować w urządzenie 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 810 oraz 3 GB pamięci RAM. Obraz prezentowany jest na wyświetlaczu IPS o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości 2160 x 3840 pikseli. Żaden inny smartfon na rynku nie oferuje takich parametrów i takiego zagęszczenia pikseli (806 ppi).

Urządzenie o wymiarach 154,4 x 75,8 x 7,8 mm i wadze 180 gramów zostało zamknięte w obudowie wykonanej ze szkła. Smartfon jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych – złotej, czarnej oraz srebrnej. Cena detaliczna, w momencie premiery wynosiła aż 4000 zł. W pudełku wraz ze smartfonem znajduje się ładowarka sieciowa i kabel USB. Brakuje słuchawek.

Obudowa, wykonana w stylistyce nazywanej przez Sony „Omnibalance” to schemat dobrze rozpoznawalny od pierwszego smartfona z rodziny „Z” – Sony Xperii Z. Z generacji na generację telefonów, japoński producent wprowadza jedynie kosmetyczne zmiany we wzornictwie swoich urządzeń. Szkło pokrywające oba panele smartfona prezentuje się bardzo elegancko, niestety nie jest praktyczne – pomimo powłoki oleofobowej, na powierzchni smartfona wyraźnie widać odciski palców.

Zaskakuje umieszczenie przycisku do regulacji głośności w dolnej części prawej krawędzi smartfona. Naciśnięcie go wymaga wykonania ekwilibrystyki kciukiem. Podobnie – wyłącznik zespolony z czytnikiem linii papilarnych – gdyby został umieszczony kilka centymetrów wyżej, poprawiłoby to znacznie ergonomię urządzenia.

test-Sony-Xperia-Z5-Premium-11-1-1 Sony Xperia Z5 Premium

Na przedni panelu Xperii Z5 Premium dominuje wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala oraz osadzone w dużych ramkach głośniki. Nad ekranem widoczny jest obiektyw przedniej kamery, czujnik światła oraz sensor zbliżeniowy. Duża ramka otaczająca ekran ułatwia trzymanie tabletu w pozycji poziomej.

Na prawej krawędzi, w dolnej części smartfona znajduje się dwustopniowy, fizyczny spust migawki. To zaleta i standard w smartfonach Sony. Górna krawędź została zarezerwowana na gniazdo słuchawkowe oraz dodatkowy mikrofon. Złącze micro USB 2.0 oraz uchwyt na smycz znajdują się na dolnej krawędzi. Po lewej stronie Sony Xperii Z5 Premium umieszczono zaślepki, pod którymi dostępne są tacki na karty nano-SIM oraz microSD.

Tylny panel mieści w górnym, lewym rogu główny aparat oraz diodę doświetlającą. Urządzenie uzyskało certyfikat IP68, co oznacza że smartfon jest odporny na kurz i krótkotrwałe zanurzenie w wodzie.

Dla zainteresowanych test wytrzymałości Sony Xperia Z5 Premium.
Uwaga! Wideo w języku angielskim.

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
8 / 10
Wyświetlacz:
9 / 10
Komunikacja:
9 / 10
Jakość rozmów i dźwięk:
7 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
7 / 10
Płynność i wydajność:
8 / 10
Aparat:
8 / 10
Bateria:
8 / 10
Ekosystem:
9 / 10
Codzienne użytkowanie:
8 / 10
? %

Ocena redakcji

? %

177 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top