Test Samsung Gear S2 Classic: Koreański pierścień

test-Samsung-Gear-S2-classic (6)g

Samsung Gear S2 Classic to kolejny zegarek z serii smartwatchy, która została zapoczątkowana przez Samsung Galaxy Gear pod koniec września 2013 roku. Pierwszy Gear to zegarek z prostokątnym wyświetlaczem i o niezłej konfiguracji. Wyposażony został w aparat cyfrowy 1,9 Mpix, kamerę 720p, 0,5 GB pamięci RAM i 4 GB miejsca na pliki, ekran AMOLED 320 × 320 pikseli (275 ppi), jednordzeniowego ARM-a 800 MHz oraz moduł do komunikacji bezprzewodowej o niskim poborze energii (Bluetooth Low Energy).

Jego następca, smartwatch Samsung Gear 2, debiutował w kwietniu 2014. W urządzeniu o zbliżonej specyfikacji, zmodyfikowano położenie kamery oraz dodano moduł podczerwieni służący do sterowania (np. TV lub stacjonarnym odtwarzaczem Blu-ray). Kolejny smartwatch w rodzinie Gear to Samsung Gear S, który ujrzał światło dzienne w listopadzie 2014 roku. Mieliśmy wtedy okazję zobaczyć zaskakujący produkt o dużym, zakrzywionym ekranie (480 × 360 pikseli), wypełniony sensorami (akcelerometr, żyroskop, pulsometr, kompas, barometr, czujnik światła) i modułami komunikacyjnymi (3G, Wi-Fi, Bluetooth LE). To pierwszy tak inteligentny zegarek, który potrafił komunikować się (wysyłać SMS-y i e-maile oraz rozmawiać) bez konieczności korzystania z pośrednictwa smartfona.

Wraz z Gear S2, którego debiut w USA przypadł na początek września 2015 roku, Samsung ostatecznie zrezygnował z myślenia o smartwatchach jak o samodzielnych urządzeniach – S2 wprawdzie potrafi działać bez smartfona, jednak jego funkcjonalność i użyteczność staje się wówczas ograniczona. Czy był to słuszny krok? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, prezentując wyniki naszego testu Samsung Galaxy S2 Classic.
specyfikacje-samsung-gear-s2-classic_720

Obrotowy pierścień do wyboru opcji i bezprzewodowa ładowarka z magnetycznym zaczepem to najciekawsze cechy wyróżniające zegarki Gear S2. Edycja Classic nabiera dodatkowo charakteru dzięki karbowanemu pierścieniowi, jest też wygodniejsza w obsłudze od swoich braci (pozostałe odmiany S2 zostały wyposażone w gładki, obrotowy pierścień). Innowacyjny system sterowania sprawia, że S2 może śmiało konkurować z Apple Watch. Solidna, wykonana ze stali nierdzewnej obudowa o minimalistycznym wzornictwie oraz skórzany pasek dodają uroku Gear S2 Classic, łącząc w zgrabnym, niewielkim zegarku elegancję i dużą funkcjonalność. Oszczędne wzornictwo wskazuje jeszcze jednego, bezpośredniego konkurenta S2 – bardzo podobnego, choć nieco większego, chińskiego Huawei Watch. Podobną konstrukcją jest także okrągła Motorola Moto 360, opracowana i produkowana przez firmę Lenovo. To zegarek o podobnych gabarytach do Samsunga Gear S2, jest za to nieco mniejszy od smartwatcha Huawei. W przypadku inteligentnych zegarków Lenovo i Huawei mamy do czynienia z urządzeniami pracującymi na bazie mobilnej wersji systemu Android – oba smartwatche w zakresie obsługi oferują standardowe wyposażenie: dotykowy ekran i pojedynczy przycisk umieszczony po prawej stronie. Gear S2 na tym tle wyróżnia się zarówno metodą sterowania, jak i dostosowanym do sposobu wyboru opcji systemem operacyjnym Tizen. Gdyby położyć S2 z wyświetloną tarczą obok kosztownego, mechanicznego zegarka, koneser miałby prawdopodobnie twardy orzech do zgryzienia – gęsto upakowane piksele (302 ppi) nie ułatwiają zorientowania się, że patrzymy na wyświetlacz AMOLED.

test-Samsung-Gear-S2-classic-13-850x478 Samsung Gear S2 classic

W polskiej dystrybucji Gear S2 dostępny jest w wersji ciemno-szarej oraz srebrnej. Nieco droższe są edycje Classic: występują w odmianach o czarnej tonacji , srebrnej (pokrytej platyną) i złoto-różowej (pozłacanej). Wraz z zegarkiem w wersji Classic dostarczane są dwie pary kompletów skórzanych pasków, ładowarka micro USB z podłączonym na stałe kablem oraz stacja ładowania z gniazdem micro USB, wyposażona w magnes przytrzymujący zegarek. Samsung oferuje również dodatkowe wersje kolorystyczne pasków, zapasowe stacje ładowania oraz słuchawki Bluetooth Level U i Level U Pro. W Europie nie jest dostępna edycja Gear S2 z obsługą połączeń 3G/4G i wbudowaną kartą SIM, umożliwiająca prowadzenie rozmów bez połączenia ze smartwatchem.

Niewielkie rozmiary Gear S2 Classic oraz precyzyjnie zaprojektowane detale sprawiają, że smartwatch Samsunga będzie pasował zarówno do delikatnej kobiecej dłoni, jak i również do garnituru. Charakterystyczny karbowany pierścień wersji Classic nadaje gładkiemu S2 ostrzejszego wyrazu, więc równie dobrze S2 Classic dopasuje się do sportowego stroju. Wodoodporność (certyfikat IP68; zanurzenie na głębokość do 1 metra) i trudne do zarysowania szkło pokrywające wyświetlacz (Corning Gorilla Glass 3) sugerują, że S2 sprawdzi się także w nieco bardziej ekstremalnych warunkach niż codzienna praca i aktywność sportowa. Wymienne paski wraz z możliwością wyboru wyglądu tarczy zapewniają łatwe dostosowanie wyglądu smartwatcha do… ubrania i nastroju.

test-Samsung-Gear-S2-classic-13-850x478 Samsung Gear S2 classic

Solidne opakowanie idzie w parze z niezłą ergonomią – dwa przyciski sterujące (wstecz i menu), obrotowy pierścień oraz dotykowy ekran to niemal idealne połączenie, sprawiające że posługujemy się S2 całkowicie intuicyjne, po uprzednim ułożeniu widżetów (elementy kontrolne aplikacji zainstalowanych w pamięci smartwatcha, wyświetlane na tarczy, mogą zawierać np., przyciski sterujące odtwarzaniem muzyki oraz informacje o utworach) w kolejności dostosowanej do naszych potrzeb. Niestety, jako że wyświetlacz ma niewielką przekątną (1,2 cala), a każdą z wybranych za pomocą pierścienia opcji musimy zaakceptować dotykiem, S2 nie nadaje się dla osób o dużych palcach, pozbawionych precyzji. Brak fizycznego przycisku zatwierdzającego wybór opcji pozostawia pewien niedosyt – można odnieść wrażenie, że nie ma dodatkowego mechanizmu (np. nacisku pierścienia), który odpowiadałby za wybór zaznaczonej opcji. Choć kształty tarczy w Gear S2 i Apple Watch są zupełnie inne, łatwo dostrzec podobieństwa w zakresie sterowania urządzeniami, w szczególności zbliżone działanie obrotowego pierścienia i cyfrowej korony (w Apple Watch wbudowano obrotowy potencjometr, reagujący również na nacisk).

 

Wszystkie elementy smartwatcha są wykonane niemal idealnie – obudowa jest solidna, nie ma wystających elementów i złączy. Nawet przyciski umieszczone są głęboko w korpusie zegarka. Warto wziąć pod uwagę dobrze przemyślaną obsługę interfejsu, wspomaganą przez charakterystyczny dla Gear S2 pierścień. Urządzenie niesamowicie zgrabnie odczytuje gest dobrze znany wszystkim dotychczasowym użytkownikom klasycznych zegarków – podnosząc i obracając rękę w celu spojrzenia na tarczę skłaniamy S2 do włączenia wyświetlacza. Gest ten jest odczytywany z niemal 90-procentową skutecznością, bardzo rzadko zdarza się, że S2 nie wykryje potrzeby spojrzenia na zegarek. Możemy pokusić się o włączenie stałego wyświetlania tarczy zegarka – wtedy Gear S2 będzie pokazywał bez przerwy białe wskazówki na czarnym tle, jednak wybór ten jest okupiony znacznie szybszym opróżnianiem baterii. Jako zegarek Gear S2 Classic to prawie perfekcyjne połączenie ciekawego, oszczędnego wzornictwa z wygodną obsługą. Do pewnych metod obsługi urządzenia trzeba się co prawda przyzwyczaić, jednak nie jest to wielka cena za to, co otrzymujemy w zamian.

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
8 / 10
Wyświetlacz:
8 / 10
Komunikacja:
5 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
7 / 10
Płynność i wydajność:
9 / 10
Bateria:
7 / 10
Ekosystem:
7 / 10
Codzienne użytkowanie:
8 / 10
Fizyczne przyciski itp.:
9 / 10
Funkcje i możliwości:
7 / 10
75%

Ocena redakcji

? %

65 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top