Recenzja Samsung C3350

Samsung C3350

Kolejny przedstawiciel telefonów Samsunga, który jest odporny na czynniki zewnętrzne. Urządzenie poza ponadprzeciętnie wytrzymałą obudowa i dobrą baterią nie odróżnia się niczym nadzwyczajnym. Nie sprawdzi się też w roli multimedialnego kombajnu czy przeglądarki internetowej.

Wykonanie i wygląd

Samsung Solid C3350 jest masywny i pękaty, przez co trochę głupio wygląda, ale w niczym to nie przeszkadza. Tył urządzenia przyozdabia śruba sugerująca ponadprzeciętną wytrzymałość telefonu oraz pokaźnych rozmiarów głośnik zewnętrzny. Obudowa została wykonana z twardych plastików, metalu i gumy. Klawiatura jest wygodna, klawisze da się łatwo wyczuć i świetnie się na nich pisze. Telefon bez problemu wytrzymuje zanurzenie w wodzie do metra głębokości (do 30 minut), jest odporny na kurz i wstrząsy.

Menu i aplikacje

Wykorzystany system operacyjny oferuje wyjątkowo dużo funkcji (jak na tak proste urządzenie). M.in. są to: kalendarz, Facebook, latarka (umieszona na górnej krawędzi obudowy), Twitter, przeglądarka internetowa, komunikator internetowy Parlingo, e-mail, odtwarzacz muzyczny i kilka innych. Jak na tak niezaawansowane urządzenie obecność tylu narzędzi internetowych jest imponująca, chociaż szybkość ich działania daje do zrozumienia, że nie jest to sprzęt stworzony do przeglądania Sieci. Brak łączności 3G i Wi-Fi dodatkowo spowalnia pobieranie danych.

Jedyną użyteczną, multimedialną funkcją jest odtwarzacz muzyczny, jednak korzystanie z niego jest utrudnione. Telefon nie ma gniazda mini jack, a dołączone do zestawu słuchawki grają tragicznie. Dlatego pozostaje poszukanie przejściówki lub zrezygnowanie z tej funkcji. Kolejnym problemem jest strasznie mała ilość wbudowanej pamięci – 38 MB pomieści raptem niecałe 10 utworów. Miłym dodatkiem jest jednak radio FM, które do działania nie wymaga podłączonych słuchawek.

Wyświetlacz

Jakość zamontowanego ekranu 2,2 cala nie powala, co jest głównie spowodowane wyblakłymi kolorami i dosyć wąskimi kątami widoczności. Z drugiej jednak strony, rozdzielczość 240 x 320 pikseli zapewnia akceptowalną ostrość obrazu jak na tak mały wyświetlacz. Czytelność w słońcu też jest znośna i umożliwia np. odczytanie SMS-a przy bezchmurnym niebie.

Aparat

Jest niestety marny, co wyjątkowo przeszkadza w telefonie stworzonym do korzystania w terenie. Archaiczna rozdzielczość 2 Mpix na nikim nie zrobi wrażenia i w praktyce negatywnie wpływa na jakość zdjęć, która i tak, delikatnie rzecz ujmując, nie powala. Fotografie pozbawione są detali, mają nienaturalne kolory i najczęściej wychodzą nieostre. Sprawa przedstawia się jeszcze gorzej w nocy – ze względu na brak diody oświetlającej na zdjęciach niewiele widać. Równie kiepskie są nagrywane telefonem filmiki w rozdzielczości 176 x 144 pikseli. Obraz pozbawiony jest jakichkolwiek szczegółów i nawet na ekranie telefonu wygląda źle.

Bateria

Czas pracy na baterii w Samsung Solid jest rewelacyjny. Korzystając z telefonu (rozmowy, SMS-y) spokojnie wytrzymuje on ponad 2 tygodnie, a jeśli leży nieużywany to rezultat ten można dodatkowo poprawić o kilka dni. Trzeba jednak pamiętać, że słaby zasięg lub jego brak jest w stanie szybko rozładować ogniwo.

Podsumowanie

Najwięksi producenci, niestety, coraz rzadziej tworzą naprawdę wytrzymałe telefony. Być może jest to spowodowane strachem przed zbyt rzadkim zmienianiem słuchawek przez użytkowników. Na szczęście, Samsung odważył się zrobić Solida C3350, który wytrzyma znacznie więcej i dłużej niż jakikolwiek smartfon. Nie nadaje się on jednak do niczego poza komunikacją. Oczywiście, są równie odporne, lepiej wyposażone słuchawki, ale oferują one krótszy czas pracy na baterii. Dlatego użytkownik ma wybór. Albo ten mocno ograniczony model, który spokojnie wytrzyma dwutygodniowy wypad pod namiot z dala od prądu, albo trochę lepiej wyposażony, ładniejszy Samsung Solid (B2710) oferujący odrobinę funkcji internetowych kosztem baterii.

Zalety

Masywna, odporna na czynniki zewnętrzne obudowa
Rewelacyjny czas pracy na baterii
Niska cena
Przydatna, umieszczona na górnej krawędzi telefonu latarka
Wygodna klawiatura
Radio FM działające bez podłączonych słuchawek
Kilka wbudowanych funkcji internetowych i komunikatorów
Prosty w obsłudze interfejs, z którym poradzi sobie niemal każdy

Wady

Wygląd obudowy jest dosyć ekstremalny i nie każdemu przypadnie do gustu
Bardzo słaby aparat, który nie nadaje się ani do zdjęć, ani do kręcenia filmików
Malutki ekran utrudnia korzystania z multimediów i Internetu
Brak standardowego gniazda mini jack utrudnia podłączenie własnych słuchawek
Nieobecność Wi-Fi zmusza do korzystania z płatnej transmisji danych
Brak łączności 3G uniemożliwia komfortowe korzystanie z Internetu
Wyjątkowo mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD
Tragicznej jakości słuchawki dołączone do zestawu
System operacyjny, na który jest bardzo mało gier i aplikacji

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
Wyświetlacz:
Komunikacja:
Jakość rozmów i dźwięk:
Oprogramowanie i aplikacje:
Płynność i wydajność:
Aparat:
Bateria:
Ekosystem:
Codzienne użytkowanie:
34%

Ocena redakcji

? %

1 głosów czytelników

Sprawdź opinie
Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Android...

Komentarze