Test Samsung DeX: Galaktyczny smartfon zamienia się w komputer

test-recenzja-sesja-samsung-dex (17)

Premiera tegorocznych flagowców Samsunga była niezwykle wyczekiwanym wydarzeniem. Modele Galaxy S8 i S8+ wzbudzały zainteresowanie nie tylko u fanów mobilnych technologii. Koreański producent poszedł o krok dalej i wraz ze smartfonami pokazał światu DeX (Deskop Experience). Jest to niewielkich rozmiarów (mieści się w dłoni dorosłej osoby) stacja dokująca przeznaczona tylko dla Samsunga Galaxy S8 i S8+. Jej zadaniem jest zamienić smartfon w komputer. DeX został wyposażony w port HDMI, USB typu C, dwa porty USB 2.0 oraz jeden port Ethernet. Taka konfiguracja umożliwia użytkownikowi podłączyć do stacji monitor lub telewizor, ładowarkę od telefonu, mysz i klawiaturę oraz Internet stacjonarny (podłączenie kabla Ethernet – ograniczony do 100 Mb/s).

Producent przygotował również unikalny interfejs dostosowany do monitorów o rozdzielczości Full HD (1080 x 1920). Użytkownik może poczuć się tak, jakby siedział przed komputerem. Co to oznacza w praktyce? Z aplikacji przeznaczonych na smartfona można korzystać na dużym ekranie – również wybierać numery, wykonywać połączenia i wysyłać SMS-y. Czy nadejdzie zatem era smartfonów, które będą pełniły funkcję laptopa? Czas przekonać się, czy połączenie Galaxy S8 i DeX już teraz może na dobre zastąpić komputer w biurze.

Wykonanie i wygląd

Samsung DeX jest wyjątkowo kompaktowym urządzeniem. Jest to duża zaleta – można bardzo łatwo go przenosić, a na biurku zajmuje tyle miejsca, ile średnio zajmie mysz komputerowa lub głośnik Bluetooth. Stacja dokująca to jednobryłowe urządzenie wykonane z tworzywa sztucznego. U góry znajduje się okrągła pokrywa ze strzałką informującą o kierunku jej rozsunięcia oraz logotypem producenta. Po rozsunięciu pokrywy widoczne jest wyjście USB typu C. W tym miejscu należy umieścić Galaxy S8 lub S8+. Na wysuniętej, tylnej części pokrywy umieszczony jest wentylator, który będzie chłodził smartfona.

Trzeba przyznać, że jest to przemyślane rozwiązanie. Po dwóch godzinach użytkowania obudowa telefonu po wyjęciu ze stacji nie była nagrzana. W dolnej części urządzenia znajdują się złącze HDMI, dwa porty USB 2.0, jedno wejście USB typu C oraz port Ethernet (do 100 Mb/s). Stacja zapakowana jest w czarne pudełko z jej wizerunkiem. Do zestawu dołączona jest jedynie instrukcja. Najbardziej odczuwalny jest brak kabla HDMI w zestawie.

test-recenzja-sesja-samsung-dex-3 Test Samsung DeX: Galaktyczny smartfon zamienia się w komputer

Aby rozpocząć pracę z DeXem, należy do portu USB typu C podłączyć ładowarkę od nowego flagowca. Zapewnia to dopływ energii przy jednoczesnym ładowaniu smartfona. Po osiągnięciu maksymalnego poziomu naładowania akumulatora jest on utrzymywany przez cały czas korzystania ze stacji. W testach używana była jedynie oryginalna ładowarka dołączona do Galaxy S8. Następnie kabel HDMI podpięty do stacji dokującej musi być podłączony do monitora lub telewizora.

Ponadto DeX umożliwia podłączenie urządzeń – myszy komputerowej, klawiatury lub głośników ze złączem USB, jak i zewnętrznych pamięci np. w postaci pendrive’ów. Użytkownik może również wyłączyć transmisję danych w smartfonie i skorzystać z Internetu kablowego dzięki portowi Ethernet.

Comments

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top