Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung DeX: Galaktyczny smartfon zamienia się w komputer

Premiera tegorocznych flagowców Samsunga była niezwykle wyczekiwanym wydarzeniem. Modele Galaxy S8 i S8+ wzbudzały zainteresowanie nie tylko u fanów mobilnych technologii. Koreański producent poszedł o krok dalej i wraz ze smartfonami pokazał światu DeX (Deskop Experience). Jest to niewielkich rozmiarów (mieści się w dłoni dorosłej osoby) stacja dokująca przeznaczona tylko dla Samsunga Galaxy S8 i S8+. Jej zadaniem jest zamienić smartfon w komputer. DeX został wyposażony w port HDMI, USB typu C, dwa porty USB 2.0 oraz jeden port Ethernet. Taka konfiguracja umożliwia użytkownikowi podłączyć do stacji monitor lub telewizor, ładowarkę od telefonu, mysz i klawiaturę oraz Internet stacjonarny (podłączenie kabla Ethernet – ograniczony do 100 Mb/s).

Producent przygotował również unikalny interfejs dostosowany do monitorów o rozdzielczości Full HD (1080 x 1920). Użytkownik może poczuć się tak, jakby siedział przed komputerem. Co to oznacza w praktyce? Z aplikacji przeznaczonych na smartfona można korzystać na dużym ekranie – również wybierać numery, wykonywać połączenia i wysyłać SMS-y. Czy nadejdzie zatem era smartfonów, które będą pełniły funkcję laptopa? Czas przekonać się, czy połączenie Galaxy S8 i DeX już teraz może na dobre zastąpić komputer w biurze.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Samsung DeX jest wyjątkowo kompaktowym urządzeniem. Jest to duża zaleta – można bardzo łatwo go przenosić, a na biurku zajmuje tyle miejsca, ile średnio zajmie mysz komputerowa lub głośnik Bluetooth. Stacja dokująca to jednobryłowe urządzenie wykonane z tworzywa sztucznego. U góry znajduje się okrągła pokrywa ze strzałką informującą o kierunku jej rozsunięcia oraz logotypem producenta. Po rozsunięciu pokrywy widoczne jest wyjście USB typu C. W tym miejscu należy umieścić Galaxy S8 lub S8+. Na wysuniętej, tylnej części pokrywy umieszczony jest wentylator, który będzie chłodził smartfona.

Trzeba przyznać, że jest to przemyślane rozwiązanie. Po dwóch godzinach użytkowania obudowa telefonu po wyjęciu ze stacji nie była nagrzana. W dolnej części urządzenia znajdują się złącze HDMI, dwa porty USB 2.0, jedno wejście USB typu C oraz port Ethernet (do 100 Mb/s). Stacja zapakowana jest w czarne pudełko z jej wizerunkiem. Do zestawu dołączona jest jedynie instrukcja. Najbardziej odczuwalny jest brak kabla HDMI w zestawie.

test-recenzja-sesja-samsung-dex (8)

Aby rozpocząć pracę z DeXem, należy do portu USB typu C podłączyć ładowarkę od nowego flagowca. Zapewnia to dopływ energii przy jednoczesnym ładowaniu smartfona. Po osiągnięciu maksymalnego poziomu naładowania akumulatora jest on utrzymywany przez cały czas korzystania ze stacji. W testach używana była jedynie oryginalna ładowarka dołączona do Galaxy S8. Następnie kabel HDMI podpięty do stacji dokującej musi być podłączony do monitora lub telewizora.

Ponadto DeX umożliwia podłączenie urządzeń – myszy komputerowej, klawiatury lub głośników ze złączem USB, jak i zewnętrznych pamięci np. w postaci pendrive’ów. Użytkownik może również wyłączyć transmisję danych w smartfonie i skorzystać z Internetu kablowego dzięki portowi Ethernet.

-~- Menu i aplikacje -~-

Menu i aplikacje

Po umieszczeniu Galaxy S8 w stacji dokującej użytkownik ma wybór: otwarcie aplikacji DeX lub wyświetlanie kopii lustrzanej ekranu. W drugim przypadku na monitorze lub telewizorze widoczne jest to samo co na wyświetlaczu smartfona – z obu urządzeń można korzystać równolegle. Pierwsza opcja sprawi, że ze smartfona będzie można korzystać jak z komputera, pod warunkiem, że do DeXa została podłączona jeszcze mysz i klawiatura. Warto zaznaczyć, że nie można wtedy jednocześnie korzystać ze smartfona – wszystkie operacje odbywają się na podłączonym za pomocą kabla HDMI ekranie.

Po pierwszym uruchomieniu stacji dostępny jest samouczek. Dotyczy on miejsca wyświetlania powiadomień (prawy dolny róg ekranu), umiejscowienia aplikacji na pasku zadań oraz kalibracji obrazu. Na ekranie monitora widoczny jest specjalnie zmodyfikowany interfejs, oczywiście wyświetlany w pozycji horyzontalnej. W lewym dolnym rogu znajduje się przycisk listy zainstalowanych aplikacji, a tuż obok przyciski systemowe – „Lista aplikacji” (aktualnie działających w tle), „Home” i „Powrót” (dostępny tylko w przypadku korzystania z wirtualnej klawiatury).

Otwarte aplikacje znajdują się również na pasku zadań. Warto podkreślić, że użytkownik może do niego przypiąć dowolnie wybrany program. Prawy dolny róg ekranu to miejsce dla pozostałych podstawowych funkcjonalności – aktualnej daty i godziny, zarządzania poziomem głośności dźwięków, włączenia wirtualnej klawiatury, sprawdzenia stanu baterii, zasięgu, aktywacji modułów m.in. Wi-Fi oraz sprawdzenia powiadomień z różnych aplikacji. Pulpit można zagospodarować tak jak na komputerze, poprzez umieszczenie na nim skrótow do wybranych programów oraz wybór tapety.

test-recenzja-sesja-samsung-dex (14)

W przypadku aplikacji nie wszystkie są dedykowane dla DeXa. Kiedy telefon jest podłączony do stacji, można przede wszystkim skorzystać z pakietów od Google’a (Chrome, Gmail, Mapy, YouTube itd.), Microsoftu (Word, Excel, PowerPoint, Skype) i oczywiście Samsunga (m.in. aplikacja fitness S Health, klient pocztowy, przeglądarka internetowa). Ponadto dostępne są aplikacje do obsługi social media, np. Facebook, Instagram, Messenger. Komfortowe jest przede wszystkim korzystanie z przeglądarek internetowych i pakietu Microsoft Office (lub darmowego odpowiednika Hancom Office dostępnego w sklepie Galaxy Apps) – można poczuć się jak przed komputerem. Główną zaletą jest obsługa tych programów w pełnym oknie. Tak samo jest w przypadku YouTube’a. Niestety aplikacje do obsługi social media wyświetlane są jedynie w mniejszym oknie. O wiele wygodniejsze jest korzystanie z ich przeglądarkowych wersji. Małym wyjątkiem jest Messenger, ponieważ czatować można na pełnym ekranie. Za pośrednictwem stacji DeX można korzystać również z podstawowych funkcji, jakie oferuje telefon, tj. połączeń głosowych oraz wiadomości SMS.

Więcej dedykowanych aplikacji możemy pobrać z Galaxy Apps lub Sklepu Play. Zadowoleni mogą być entuzjaści mobilnej fotografii. Adobe przygotowało wersję programu Lightroom w pełni kompatybilną ze stacją DeX. Jednak stacja do Galaxy S8 ewidentnie nie jest skierowana do fanów gier mobilnych. Wiele znanych tytułów, np. Asphalt 8, w ogóle się nie włącza. Z kolei np. Sniper 3D włącza się w oknie, ale interfejs gry nie reaguje na polecenia. W polecanych tytułach najwięcej znajduje się gier strategicznych – Cloud Raiders działał płynnie, ale też niestety tylko w oknie.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia i Internet

Samsung Galaxy S8 wzorowo radzi sobie z odtwarzaniem filmów i muzyki. Dzieje się tak również wtedy, gdy telefon umieszczony jest w stacji dokującej. Na urządzeniu bez problemów można odtworzyć nagrania zapisane w formatach MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM.

Screenshot-samsung-dex (26)

Za pomocą dostępnej aplikacji użytkownik obejrzy filmy na pełnym ekranie z napisami. Jeśli podczas seansu filmowego ktoś chce wykonywać inne czynności, to idealnym rozwiązaniem jest możliwość oglądania filmu w oknie, przy np. jednoczesnym surfowaniu po Internecie. Do odtwarzania muzyki domyślnie służy aplikacja Muzyka Play, która – jak większość komercyjnych programów – została wyposażona w opcję streamingu utworów (po opłaceniu comiesięcznego abonamentu). Smartfon odtwarza pliki audio zapisane w formatach MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DSF, DFF. Warto zaznaczyć, że do odtwarzania dźwięku można wykorzystać zewnętrzne głośniki ze złączem USB lub te stanowiące integralną część monitora.

Komunikacja

Umieszczony w stacji Galaxy S8 umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych. Niestety położenie smartfona sprawia, że należy zbliżyć twarz do urządzenia, aby rozmówca mógł nas dobrze usłyszeć.

Za pomocą DeXa można korzystać ze wszystkich wbudowanych w Samsungu Galaxy S8 modułów, tj. LTE (Cat. 16 do 1 Gbps), dwuzakresowy moduł Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0. Ponadto nie zabrakło technologii NFC oraz modułu GPS obsługującego A-GPS, Glonass, Galileo i Beidou (chiński satelitarny system nawigacyjny).

-~-  Wady, zalety i podsumowanie -~-

Podsumowanie

Tegoroczne flagowce Samsunga to niezwykle wydajne i funkcjonalne smartfony. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że koreański producent próbuje na różne sposoby rozwijać swoje technologie. Jedną z dostępnych opcji jest DeX – stacja dokująca do Galaxy S8 i S8+, która umożliwia korzystanie z telefonu jak z komputera. Eleganckie, niewielkich gabarytów urządzenie w swojej roli sprawdza się zadowalająco. Szereg dostępnych portów umożliwia podłączenie monitora, klawiatury, myszy i Internetu. Ładny, intuicyjny interfejs wpływa na komfortowe korzystanie ze smartfona podpiętego do stacji. DeXa będą sobie chwaliły osoby, które przede wszystkim są już posiadaczami nowego flagowca Samsunga, a na ekranie monitora chcą głównie korzystać z pakietu Office, przeglądarki internetowej, klienta pocztowego i odtwarzaczy multimediów. Do tego użytkownik stacji DeX będzie na bieżąco ze wszystkimi powiadomieniami m.in. z profili w social mediach.

sesja-samsung-galaxy-s8-gear-vr-dex (6)

Niestety wiele aplikacji jest nieprzystosowanych do środowiska DeXa. Programy często wyświetlane są tylko w oknach albo ich interfejs wymaga lepszej kalibracji. Ponadto nawet znane tytuły gier nie są obsługiwane. Zestaw Samsung Galaxy S8 lub S8+ i DeX z pewnością sprawdzi się podczas pracy biurowej. Jednak na ten moment na pewno nie zastąpi laptopów i komputerów. W cenie powyższego zestawu można otrzymać np. średniej klasy komputer dla grafików lub graczy. Należy również pamiętać, że smartfon i DeX to nie wszystko. Użytkownik musi mieć jeszcze dostęp do monitora, kabla HDMI i chociażby klawiatury oraz myszy. Sama idea stacji dokującej zamieniającej smartfon w komputer jest wyjątkowo perspektywiczna. Z jednej strony flagowce będą wyposażone w coraz lepsze podzespoły, co zapewni większe możliwości w pracy na smartfonie. Pewne jest, że stacja dokująca Samsunga będzie obsługiwana również przez Galaxy Note 8. Z drugiej strony średniobudżetowe modele telefonów również powinny być wspierane przez DeXa lub jego następców. Dzięki temu mogą zyskać wielu sympatyków. Wystarczy wpiąć smartfon do przygotowanej stacji w biurze lub domu i wykonać swoje zadania. Korzystając z Galaxy S8 i DeXa bez żadnych przeszkód można napisać recenzję tego urządzenia.

Back to top button