Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Xiaomi Mi Band 2: Smartband z ekranem

Najnowsza edycja sportowej opaski chińskiego producenta debiutowała w czerwcu 2016 roku. Od poprzedniczki odróżnia ją niewielki ekran OLED o przekątnej 0,42 cala. Dodanie wyświetlacza powoduje, że smartband jest wygodniejszy w obsłudze, dodatkowo pełni też rolę zegarka. Urządzenie wyposażono w krokomierz oraz pulsometr. Mi Band 2 umożliwia m.in. monitorowanie snu.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Główny, podłużny moduł Mi Band 2 wyposażono w niewielki wyświetlacz odporny na zarysowania, na którym nie widać śladów odcisków palców. Poniżej ekranu znajduje się pojedynczy, fizyczny klawisz umożliwiający wybór opcji. Miniaturowe wyżłobienia na przycisku ułatwiają wyczucie go opuszkiem palca na opasce. Urządzenie umieszczone jest w gumowej opasce o regulowanej długości. W zestawie znajduje się czarna wersja opaski, producent przewidział jednak zróżnicowane preferencje użytkowników, oferując wymienne opaski w różnych wariantach kolorystycznych, m.in. pomarańczowym, zielonym i niebieskim. Całość waży zaledwie 15 gramów (wraz z opaską, sam moduł Mi Banda 2 – tylko 7 gramów), więc korzystanie ze smartbanda nie powoduje dyskomfortu, urządzenie jest praktycznie niewyczuwalne na ręku. Mi Band 2 jest odporny na pył i wodę, uzyskał certyfikat IP67. Można więc bez obaw myć ręce i brać prysznic, bez ryzyka uszkodzenia smartbanda.

Według informacji producenta, Mi Band 2 jest w stanie poprawnie działać w temperaturze od -20 do 70 stopni Celsjusza. Urządzenie jest też odporne na upadek z wysokości ok. jednego metra.

Mi Band 2 został opakowany w niewielkie pudełko ze zdjęciem i logo firmy. W zestawie dostępna jest dedykowana ładowarka USB oraz instrukcja w języku chińskim. Na szczęście producent zadbał o umieszczenie w komplecie rysunków ułatwiających uruchomienie urządzenia osobom nieznającym tego języka.

test-sesja-xiaomi-miband-2 (6)

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Do korzystania z opaski konieczne jest posiadanie smartfona z Androidem 4.4 lub nowszym. Opaska współpracuje także z iPhone’ami z iOS 7 lub nowszym. W sklepie z aplikacjami należy odnaleźć i zainstalować aplikację Mi Fit oraz połączyć Mi Band 2 ze smartfonem przez Bluetooth w wersji minimum 4.0.

Aplikacja umożliwia m.in. wybór elementów wyświetlanych na ekranie opaski. Może to być godzina, przebyty dystans (w krokach lub kilometrach), spalone kalorie i ich prognozowana liczba, wynik pomiaru tętna lub poziom naładowania baterii. Zmiany wyświetlanych informacji można dokonać poprzez dotknięcie przycisku na opasce lub wykonanie gestu nadgarstkiem (ostatnią opcję można wyłączyć za pośrednictwem aplikacji Mi Fit).

test-sesja-xiaomi-miband-2 (8)

Powiadomienie o nadchodzącym połączeniu jest wyświetlane na ekranie opaski po około 3 sekundach. Mi Band 2 informuje użytkownika wibracjami oraz wyświetlając ikonę słuchawki na ekranie OLED. Dotknięcie przycisku na opasce spowoduje odrzucenie niechcianego połączenia. Dodatkowo, oprogramowanie Mi Fit umożliwia ustawienie opcji powiadomień o SMS-ach oraz wskazanie maksymalnie 5 innych aplikacji, z których powiadomienia będą prezentowane na wyświetlaczu opaski. Niektóre z programów komunikacyjnych, np. Gmail i Facebook, zyskały własne ikony. Wyświetlanie powiadomień na ekranie opaski sprawdza się w praktyce, jeśli w danym momencie nie ma możliwości sięgnięcia po telefon.

Wyświetlacz

Miniaturowy, prostokątny, monochromatyczny ekran opaski Mi Band 2 o przekątnej 0,42 cala sprawdzi się jedynie podczas prezentowania jednego typu informacji, np. godziny lub przemierzonego dystansu. Pełni także dodatkową rolę, wyświetlając ikony, które sygnalizują powiadomienia z komunikatorów zainstalowanych w pamięci smartfona. Mi Band 2 reaguje na gest podniesienia nadgarstka, co skutkuje podświetleniem ekranu.

-~- Komunikacja i sensory -~-

Komunikacja

Opaska Mi Band 2 została wyposażona wyłącznie w moduł Bluetooth 4.0 przeznaczony do komunikacji ze smartfonem. Urządzenie nie może łączyć się z siecią bezprzewodową Wi-Fi.

Sensory

W większości przypadków wbudowany krokomierz poprawnie rejestrował liczbę kroków, zdarzały się jednak drobne pomyłki, np. naliczanie kroków przy podskokach i kręceniu hula-hop. Informacja o pokonanym dystansie wyświetlana jest z drobnym opóźnieniem.

Oprogramowanie smartbanda umożliwia ustalanie dziennych zadań, po osiągnięciu których moduł opaski wibruje i wyświetla ikonkę symbolizującą osiągnięcie sukcesu. Aplikacja Mi Fit wspomaga proces analizowania każdego dnia aktywności, prezentując wykresy liczby wykonanych kroków, przebytego dystansu oraz spalonych kalorii.

Pulsometr Mi Band 2, porównany do tradycyjnego, elektronicznego ciśnieniomierza nie wykazywał dużej różnicy w rejestrowanych wynikach. Pomiarów tętna można dokonać, wybierając odpowiednią opcję w aplikacji Mi Fit lub bezpośrednio z poziomu opaski.

Podczas snu użytkownika Mi Band 2 nie próżnuje – może dokonać pomiarów pulsu oraz natężenia ruchów, tworząc na tej podstawie szczegółowy schemat snu, z uwzględnieniem jego głębokości, czasu trwania oraz godzin rozpoczęcia odpoczynku i momentu przebudzenia.

Przydatna może okazać się także opcja cichego alarmu. Poprzez aplikację „Mi Fit” wybiera się godzinę budzenia, a opaska o odpowiedniej porze zacznie delikatnie wibrować. We wcześniejszej wersji oprogramowania producent oferował również opcję inteligentnego budzenia: opaska i aplikacja analizowały nawyki użytkownika i na podstawie zebranych danych Mi Band 2 wibrował w fazie płytkiego snu, mniej więcej pół godziny przed ustaloną pobudką. Niestety, niedługo po premierze urządzenia usuniętą wspomnianą opcję. Nie wiadomo, czy producent powróci do tego ciekawego rozwiązania.

test-sesja-xiaomi-miband-2 (7)

Nie można zapomnieć, że smartbandy to urządzenia przeznaczone przede wszystkim dla osób uprawiających sport. W przypadku Mi Fit można wybrać jedynie rejestrowanie zaledwie dwóch typów aktywności: biegów w terenie oraz korzystania z bieżni sportowej. W porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań, np. Google Fit, aplikacja Xiaomi wypada bardzo skromnie.

Dodatkową opcją Mi Band 2 jest tzw. alert bezczynności: zadziała, jeśli urządzenie zarejestruje przez godzinę brak ruchu. W takiej sytuacji opaska zasugeruje większą aktywność poprzez wibracje.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność i bateria

Producent Mi Band 2 sugeruje, że litowo-jonowa bateria o pojemności 70 mAh powinna zapewnić pracę urządzenia przez maksymalnie 20 dni. W praktyce, przy normalnym użytkowaniu trzeba ją ładować co około 2 tygodnie. W przypadku częstych pomiarów aktywności fizycznej – jeszcze częściej. Wszystko wskazuje na to, że po każdej aktualizacji aplikacji oprogramowania opaski bateria rozładowuje się coraz szybciej.

test-screenshot-xiaomi-miband-2 (2)

Podsumowanie

Główną zaletą Xiaomi Mi Band 2, w porównaniu do poprzedniego modelu chińskiej firmy, jest wbudowany wyświetlacz. Dzięki niemu opaska może pełnić funkcję zegarka, a podstawowe opcje można aktywować bez sięgania po smartfona. Aplikacja Mi Fit wypada bardzo przeciętnie na tle konkurencyjnych rozwiązań, jednak producent w kolejnych aktualizacjach oprogramowania wciąż dodaje nowe funkcje (np. biegi na bieżni). Niska cena smartbanda w stosunku do dobrej jakości wykonania urządzenia na pewno zachęci do zakupu Mi Band 2. Niestety, osoby skupiające się na innej aktywności fizycznej niż bieganie muszą póki co obejść się smakiem. Miejmy nadzieję, że w przyszłości Xiaomi dopracuje swoje urządzenia i oprogramowanie o pakiet nowych funkcji. Na razie Mi Band 2 sprawdza się jako krokomierz, dyskretny informator o przychodzących połączeniach i  powiadomieniach z komunikatorów oraz nienachalny budzik.

Back to top button