Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Apple kontra Qualcomm: Miliard dolarów za nieuczciwe praktyki

Koncern Apple wniósł do sądu pozew przeciwko firmie Qualcomm, która jest dostawcą podzespołów do iPhone’ów. Apple oskarża amerykańskiego producenta o stosowanie nieuzasadnionych opłat licencyjnych oraz nieuczciwe praktyki związane z patentami i domaga się miliarda dolarów rekompensaty.

Qualcomm jest od wielu lat partnerem biznesowym Apple, dostarcza koncernowi Tima Cooka m.in. podzespoły odpowiedzialne za połączenie smartfonów iPhone z internetem.

Teraz jednak Apple doszedł do wniosku, że Qualcomm żąda od niego zbyt wiele pieniędzy. Dlatego prawnicy koncernu skierowali do sądu pozew, w którym oskarżają Qualcomma o nieuczciwe praktyki rynkowe.

Zarzuty mówią o tym, że Qualcomm zawyża opłaty licencyjne, które muszą wnosić producenci sprzętu, manipuluje też patentami każąc płacić sobie za rozwiązania mające niewiele wspólnego z technologiami, do których ma prawa.

W pozwie Apple żąda od Qualcomma kwoty miliarda dolarów tytułem rekompensaty. Na razie nie wiadomo jak zakończy się postępowanie sądowe, wiadomo natomiast, że Qualcomm ma coraz większe kłopoty. Pod koniec 2016 r. koncern musiał zapłacić 854 mln dol. kary w Korei Południowej za stosowanie praktyk monopolistycznych. Polityce Qualcomma podejrzliwie przygląda się też amerykańska Komisja ds. Handlu, która rozpoczęła dochodzenie antymonopolowe przeciwko koncernowi.

Źródło: Reuters

Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close