Wiadomości

Apple wstrzymał internetową sprzedaż swoich produktów w Rosji

Decyzja została podyktowana „ekstremalnym” spadkiem rubla, który poszybował o 20% w dół względem dolara. Firma zamierza uniknąć ewentualnych strat i planuje dokonać przeglądu cen, celem opracowania nowej strategii.

W poniedziałek cena iPhone 6 16 GB wynosiła w rosyjskim sklepie Apple około 690 dolarów. We wtorek, ten sam smartfon można było już nabyć za nieco ponad 570 dolarów, czyli mniej więcej o 20% taniej. Apple wcześniej próbowało poradzić sobie z niestabilnym kursem rubla w inny sposób. Firma przez długi czas powstrzymywała się od podwyższenia cen iPhone’ów w Rosji. Dzięki temu smartfon można było kupić tam za cenę niższą niż na jakimkolwiek innym światowym rynku. Sprawiło to, że wiele turystów z innych krajów kupowało iPhone’a w Mokswie. W zeszłym miesiącu Apple podniósł jednak cenę iPhone’a 6 w wersji z 16 GB pamięci o 25% – z 31.990 do 39.990 rubli.

Sklep internetowy jest jedynym i głównym centrum dystrybucji produktów, jaki gigant z Cupertino posiada na terenie tego kraju. Jest to spowodowane tym, że na terenie Rosji nie ma żadnego oficjalnego, stacjonarnego sklepu amerykańskiego producenta. Apple sprzedaje swoje smartfony i tablety także poprzez niektóre rosyjskie sklepy i telekomy.

Zgodnie z raportem IDC, Apple sprzedało około 1.6 miliona iPhone’ów w Rosji w 2013 roku, co było zaledwie małym ułamkiem całkowitej, globalnej sprzedaży smartfonów kalifornijskiej firmy (ponad 153 milionów iPhone’ów). W tym roku wygląda to nieco lepiej – do września udało się sprzedać prawie 2 miliony tych urządzeń.

Źródło: Bloomberg

Tagi

Robert Dunst

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kultowych telefonów w historii - Nokią 3310.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close