Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Autonomiczne pojazdy będą patrolować ulice Dubaju

W maju w internecie krążyła informacja, że w szeregi policyjne w Dubaju wstąpił pierwszy robot, którego zadaniem jest patrolowanie ulic miasta, obiektów turystycznych i centrów handlowych. Teraz okazuje się, że o bezpieczeństwo na ulicach Dubaju będą dbać również autonomiczne pojazdy, które mają być wprowadzone „do użytku” do końca 2017 roku.

Samochody O-R3 są całkowicie autonomiczne – człowiek nie jest im w ogóle potrzebny do tego, by mogły czynić swoją powinność. Zadaniem pojazdów będzie jeżdżenie po ulicach i skanowanie napotykanych osób. Policjanci „z krwi i kości” mają nadzieję, że już sama obecność robotów będzie skutecznym straszakiem dla potencjalnych sprawców przestępstw – widząc taki samochód, sprawcy od razu powinni zrezygnować z niecnych zamiarów.

A czego on tam nie ma

Na wypadek jednak, gdyby sama obecność pojazdów nie wystarczyła, roboty będą wyposażone w nowe technologie służące do rejestrowania czynów niezgodnych z prawem. Będzie to między innymi kamera termowizyjna, skaner laserowy, kamery HD oraz GPS i lidar (połączenie lasera z teleskopem) do nawigowania drogi. Co najważniejsze, maszyny będą połączone z dronami, które mają komunikować się z miejscową policją.

Jak widać, władze Dubaju na poważnie wzięły się za realizację planów zastąpienia 1/4 sił policyjnych robotami do 2030 roku. Do tego czasu Dubaj planuje również zbudować pierwszy „wolny od człowieka” posterunek policji.

Source: Engadget
Tagi

Powiązane Artykuły

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close