Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Dziesięć lat temu Android ujrzał po raz pierwszy światło dzienne

Dokładnie 10 lat temu – w listopadzie 2007 roku – Google udostępniło deweloperom pierwszą publiczną wersję beta raczkującego jeszcze systemu Android, który obecnie zainstalowany jest na mniej więcej 85% wszystkich smartfonów. System został zaprezentowany na kilkuminutowym filmiku opublikowanym na portalu YouTube.

Skromne początki

Dekada to w świecie technologii praktycznie wieczność. Doskonale widać to właśnie na przykładzie najwcześniejszej edycji Androida – funkcjonalność systemu nie odbiegała znacząco od reszty telefonów dostępnych na rynku, który zdominowany był przez urządzenia takie jak Nokia 2600, Nokia 3110 czy Sony Ericsson K850i. Na demonstracyjnym filmiku – skierowanym przede wszystkim do deweloperów – skupiono się jednak głównie na cechach, które zadecydowały później o obliczu Androida. Najważniejsze z nich to współdziałanie aplikacji (przedstawiona na przykładzie wyświetlenia w aplikacji Mapy adresu zapisanego w aplikacji Kontakty) oraz możliwość zainstalowania systemu na wielu różniących się od siebie urządzeniach, które teraz tworzą ogromny, różnorodny ekosystem.

Od klonowania BlackBerry do klonowania Apple’a

Co ciekawe, pierwsza wersja Androida nie była dostosowana do ekranów dotykowych. Demo zostało przygotowane z myślą o telefonach w stylu BlackBerry, w których obsługa miała opierać się o fizyczną klawiaturę QWERTY. 2007 to jednak również rok premiery pierwszego iPhone’a, który dzięki obecności dotykowego ekranu dość mocno poruszył światem urządzeń mobilnych. Google, widząc sukces Apple’a, zdecydowało się na drastyczną zmianę strategii – w pośpiechu przygotowano wersję Androida dostosowaną do obsługi przez dotyk. Jej interfejs jednak nie odbiegał od tego przedstawionego w „przyciskowym” wariancie. Choć obecnie Android zdecydowanie dominuje rynek, trzeba przyznać, że bez iOS system wyglądałby zupełnie inaczej – prawdopodobnie byłby też o wiele mniej rozwinięty, a tym samym mniej popularny.

Źródło: Android developers
Back to top button