Wiadomości

Europejscy operatorzy komórkowi chcą zablokować reklamy od Google

Financial Times doniósł, że czołowi operatorzy telekomunikacyjny w Europie przygotowują plan blokady reklam od Google podczas korzystania z mobilnego Internetu. Zmiany miałyby wejść w życie jeszcze w tym roku.

Powołując się na anonimowe źródła, Financial Times twierdzi, że telekomy zainstalowały już w swoich centrach danych oprogramowanie blokujące od izrealskiej firmy Shine. Celem jest zablokowanie wyświetlania wszelkich reklam w aplikacjach oraz na stronach internetowych, za wyjątkiem portali społecznościowych. Zdaniem FT zmiany mają zostać wprowadzone w nadchodzących miesiącach i początkowo ograniczenie będzie dostępne w formie opcjonalnego pakietu oferowanego klientom przez operatorów. Jednakże rozważają oni również zastosowanie blokady na przestrzeni całych swoich sieci komórkowych. Doskonale jednak wiadomo, co jest celem tejże „krucjaty” – wywarcie presji na Google i udział w zyskach z reklam. Warto wspomnieć, że nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa. W 2013 roku francuska firma „Free” wprowadziła podobne rozwiązanie wraz z aktualizacją oprogramowania w routerach, jednak decyzją rządu została zmuszona do wycofania się z pomysłu. Wydaje się, że obecna idea europejskich operatorów również zdana jest na niepowodzenie. Wątpliwe, że Komisja Europejska pozwoli im na zablokowanie części stron internetowych dla ich własnych korzyści. Konsumenci mają prawo do skorzystania z programów typu adblock na swoich komputerach. Telekomy zaś nie powinny mieć władzy nad tym, co powinno być wyświetlane, a co należy bezwzględnie usunąć.

Źródło: The Next Web

Tagi

Robert Dunst

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kultowych telefonów w historii - Nokią 3310.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close