Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Google RAISR: odchudzanie zdjęć bez rozmywania krawędzi

Google RAISR to technologia kompresji obrazu umożliwiająca zmniejszenie rozmiaru zdjęcia nawet o 75% bez wyraźnej utraty jakości. RAISR, czyli Rapid and Accurate Image Super Resolution działa inaczej niż popularne algorytmy stosowane dziś  ̶̶  nie sposób dostrzec charakterystycznego rozmycia obrazu, wynikającego ze sztucznego podnoszenia rozdzielczości.

Informacje o technologii RAISR pojawiły się po raz pierwszy w sieci w listopadzie ubiegłego roku. Dotychczas wykorzystywano RAISR do wyświetlania zdjęć w mobilnej aplikacji „Google+”. Jej użytkownicy nie dostrzegli wyraźnej różnicy w jakości, pomimo że wielkość przesyłanych fotografii i grafik była zredukowana do 25% oryginalnych rozmiarów. Przetworzone i zrekonstruowane obrazy nie są jednak rozmyte. Zamiast wykorzystania z góry ustalonych algorytmów, w technologii RAISR stosuje się uczenie maszynowe. Algorytmy analizują fotografie, zapisują obraz oraz odtwarzają go uzupełniając ujęcia pikselami. Przy tym technologia RAISR jest wydajna. Google twierdzi, że przetworzenie skompresowanego obrazu może być wykonane nawet 100 razy szybciej na mobilnym urządzeniu od typowych algorytmów, stosowanych do pakowania zdjęć w wysokiej rozdzielczości.

google-raisr-2

Wypełnianie pustych przestrzeni

Tradycyjne metody przetwarzania zdjęć do wyższych rozdzielczości wypełniając puste przestrzenie pikselami o zbliżonych kolorach do sąsiednich punktów. Takie rozwiązanie gwarantuje dużą szybkość, jednak okupioną charakterystycznym rozmyciem. W przypadku zdjęć skalowanych do wyższych rozdzielczości przez RAISR algorytmy trenowały swoje działanie na setkach tysięcy par obrazów o niskich i wysokich rozdzielczościach. Oprócz podniesienia rozdzielczości RAISR wybiera jeden z predefiniowanych filtrów, które służą do odzyskania utraconych podczas zmniejszania wielkości zdjęcia szczegółów.

RAISR umożliwi także odzyskanie szczegółów w skrajnych przypadkach – algorytmy radzą sobie z morą, niepożądany efektem, będącym wynikiem nakładania się na siebie podobnych wzorów lub siatek rastrowych.

google-raisr-1

Odzyskiwanie utraconych informacji

Powszechne stosowanie RAISR nie tylko umożliwi zaoszczędzenie na transmisji danych. To także potężne narzędzie, które może sprawdzić się przy poprawianiu jakości obrazu podczas stosowania cyfrowego zoomu. To również szansa na automatyczne przetwarzanie ujęć zarejestrowanych w niskiej rozdzielczości do postaci obrazów, które będą dobrze prezentować się na ekranach Full HD.

W grudniu ubiegłego roku Google zaprezentowało zastosowanie technologii RAISR w aplikacji „Motion Stills” do kompresowania krótkich filmów, rejestrowanych w trybie Live Photo przez Apple iPhone.

google-raisr-3

John Nack, Product Manager Google’a powiedział:

Wykorzystujemy RAISR do przetwarzania ponad miliarda zdjęć tygodniowo, redukując transfery danych użytkowników o ok. jedną trzecią.

Google nie jest jedyną firmą, która uczestniczy w wyścigu o odzyskanie jakości cyfrowych fotografii i filmów, zarejestrowanych w niskiej rozdzielczości. W połowie zeszłego roku Twitter kupił firmę Magic Pony Technology, która opracowała algorytmy zbudowane na bazie sieci neuronowych, służące do przetwarzania zdjęć i filmów.

 

Źródło: Google Research Blog 1, Google Research Blog 2, Oryginalne zdjęcie Andrzeja Dragana

Back to top button