Google uruchamia PAX – program wymiany patentów

Google uruchamia PAX

Google oraz czołowi producenci telefonów z Androidem zawiązali nową umowę, która ma zapewnić możliwość bezpiecznego korzystania z patentów bez ryzyka otrzymania pozwu o naruszenie własności intelektualnej.

Umowa obejmuje ponad 230 tysięcy rozwiązań dotyczących Androida i aplikacji ze sklepu Google Play. Pełna nazwa to „Android Networked Cross-License”, ale grupa woli używać krótszego określenia „PAX”, czyli łacińskiego słowa „pokój”. Bo właśnie o pokój tutaj chodzi. Dotychczas firmy pozywały się o wykorzystanie takich samych lub podobnych rozwiązań. Teraz Google chce zakończyć ten proceder, a co za tym idzie umożliwić stworzenie urządzeń, które będą mogły łączyć wszelkie rozwiązania lubiane przez konsumentów. Rezultatem porozumienia jest udostępnienie przez firmy wszystkich swoich patentów innym członkom PAX i niepobieranie jakichkolwiek opłat z tego tytułu.

Obecnie w PAX, poza Google znajduje się Samsung, LG, HTC, Foxconn, Coolpad, Allview, HMD Globar i BQ.

Umowa wydaje się być najkorzystniejszym rozwiązaniem dla dwóch pierwszych z wymienionych firm. Google zyska większą kontrolę nad Androidem i da szansę rozpoczęcia prac nad tym systemem mniejszym firmom, którego dotychczas bały się nałożenia kar przez większe koncerny. Drugim wygranym jest Samsung, który przewodzi na listach sprzedaży urządzeń z systemem Android, a teraz będzie miał możliwość bezpłatnego korzystania z zastosowań konkurencji.

Nie wiadomo jednak jak będzie wyglądała sytuacja w przypadku innych patentów, na przykład dotyczących podzespołów. Ciekawe jest też kto będzie stroną postepowania w przypadku naruszenia własności intelektualnej przez firmy, które nie przystapiły do umowy PAX.

Źródło: The verge

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
1 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top