Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Intel Core M: Wydajność laptopów, smukłość tabletów

Zaprezentowane przez Intela nowe jednostki z serii Core M charakteryzują się wszystkimi cechami, których można się spodziewać po procesorach przyszłości. Dzięki nim już niedługo na rynku pojawią się urządzenia, o których niedawno można było tylko pomarzyć.

Procesory Intel Core M koncern Intel pokazał na targach IFA 2014, choć ich prawdziwa premiera, jako podzespołów działających na konkretnych platformach, ma nastąpić dopiero pod koniec bieżącego roku. Jednak niedawno Intel rzucił dodatkowe światło na opracowane przez siebie układy, pozwolił bowiem na ich pierwsze testy.

Intel Core M to rodzina procesorów wykonanych w technologii 14 nanometrów, w skład której wchodzą trzy modele jednostek:
Intel Core M 5Y70 – dwa rdzenie (cztery wątki) o taktowaniu 1,1 GHz (2,6 GHz w Turbo), 4 MB pamięci L3, obsługa pamięci 1600 MHz, TDP 4,5 W
Intel Core M 5Y10a – dwa rdzenie (cztery wątki) o taktowaniu 0,8 GHz (2,0 GHz w Turbo), 4 MB pamięci L3, obsługa pamięci 1600 MHz, TDP 4,5 W lub 4 W
Intel Core M 5Y10 – dwa rdzenie (cztery wątki) o taktowaniu 0,8 GHz (2,0 GHz w Turbo), 4 MB pamięci L3, obsługa pamięci 1600 MHz, TDP 4,5 W

Jedną z istotnych cech nowych intelowskich procesorów jest niski pobór mocy na poziomie 4,5 W. Producent zapowiada, że dzięki temu możliwe będzie z jednej strony wydłużenie czasu pracy urządzeń na baterii, z drugiej zaś tworzenie konstrukcji pozbawionych wentylatora (czyli chłodzonych pasywnie), o grubości około 9 milimetrów wyposażonych w ekran o rozmiarze 10 cali.

news-intel-corem-2

Nowe jednostki Intela wyszły też z tarczą z pierwszych testów przeprowadzonych między innymi przez serwis PurePC. Wynika z nich, że w teście 3DMark Ice Storm Unlimited model Intel Core M-5Y70 uzyskał ponad 50 tysięcy punktów. Tymczasem druga w kolejności była platforma NVIDIA Shield Tablet z chwalonym za wydajność układem Tegra K1, która osiągnęła poziom zaledwie 33 tysięcy punktów.

Pozostałe testy także pokazują wyraźnie, że jednostki Core M będą mogły służyć za podstawę do budowy wydajnych urządzeń, na przykład tabletów osiągających sprawność niektórych dostępnych dzisiaj ultrabooków. Choć trzeba od razu zaznaczyć, że procesory Core M nie będą należały do tanich, i przynajmniej na początku trafią zapewne do urządzeń klasy premium. Nie oznacza to jednak, że producenci zamierzają stronić od budowania takich platform. Już teraz niektórzy z nich zapowiadają konkretne modele wykorzystujące nowe uklady Intela. Będą to między innymi:

Acer Aspire Switch 12 (12,5-calowy wyświetlacz Full HD)
ASUS Zenbook UX305 (13-calowy wyświetlacz QHD)
ASUS Transformer Book T300FA
Dell Latitude 13 7000
HP Envy x2 (13,3- oraz 15,6-calowe wyświetlacze)
Lenovo ThinkPad Helix

Źródło: Intel

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close