iOS dogania Androida, stale zwiększając udziały w sprzedaży smartfonów

iOS dogania Androida

System od Google nadal przewodzi stawce, jednak to Apple może być szczególnie dumne ze swoich wyników. Firmie udało się zwiększyć udziały w sprzedaży smartfonów w praktycznie wszystkich badanych krajach.

Wzrost ten był spowodowany przez nowe smartfony Apple, a więc iPhone’a 6 i iPhone’a 6 Plus, które osiągają rekordowe wyniki sprzedaży. Badanie zostało przeprowadzone przez firmę analityczną Kantar Worldpanel ComTech i dotyczyło okresu trzech miesięcy: od września do listopada 2014 roku. Zgodnie z danymi, iOS zwiększył swoje udziały w całkowitej sprzedaży smartfonów w ośmiu z dziewięciu krajów objętych sondażem.

W Stanach Zjednoczonych Apple odnotowało wzrost do 47.4% względem 43.1% w analogicznym okresie 2013 roku. W Australii iOS osiągnął niemal 10 procentowy przyrost udziału w sprzedaży smartfonów – 44.9% w porównaniu do 35% rok wcześniej. Jeśli chodzi o Europę, badaniu zostało poddane pięć państw: Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania. Apple zanotowało tam wzrost z 17.5% do 23.8%. W Chinach udział wyniósł 18.1% w zestawieniu z 17 procentami w poprzednim roku. Należy jednak zaznaczyć, że tam smartfony Apple sprzedawane były od 17 października.

Ostatnim z badanych rynków była Japonia. Niestety dla Apple nie była zbyt pobłażliwa – firma zaliczyła spadek udziały w sprzedaży w porównaniu do 2013 roku, aczkolwiek nie podano dokładnych liczb.

W tym samym czasie sprzedaż smartfonów z Androidem spadła w pięciu z dziewięciu badanych krajów. W USA Android spadł z 50.4% do 48.4%. Australia była zaś miejscem, gdzie „zielony robot” stracił najwięcej, bo aż przeszło 10% (z 55.1 do 45%). We wspomnianej wyżej europejskiej piątce Android zanotował spadek z 69.9 do 66.8%. W Chinach Android podniósł nieco swój udział w sprzedaży smartfonów, notując wzrost z 78.6 do 80.4%, z pomocą lokalnych producentów (m.in. Xiaomi).

W skali światowej mobilny system Google w dalszym ciągu pozostaje niekwestionowanym liderem, choć zanotował spore spadki w wielu najważniejszych rynkach urządzeń mobilnych. Jednocześnie spadek ten jest pierwszym od września 2013 roku. Jak widać, nowe iPhone’y odciągają konsumentów od Androida i zdaniem Dominica Sunnebo z Kantar WorldPanel ComTech Europe trend ten jeszcze bardziej się pogłębi w przyszłości.

Źródło: Cnet

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
25.15%
43 głosy
22.22%
38 głosy
27.49%
47 głosy
25.14%
43 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top