Wiadomości

Kolejny krok w stronę 5G: ZTE Gigabit Phone

Mobile World Congress 2017 ma stać się miejscem premiery pierwszego smartfona obsługującego transmisje 5G, urządzenia wyposażonego w gigabitowy modem LTE.

ZTE Gigabit Phone prawdopodobnie zostanie zaopatrzony w najnowszy układ Snapdragon 835, którego elementem jest modem X16. Tak wyposażony smartfon może pobierać dane z szybkością do 1 GB/s i wysyłać plik z prędkością do 150 MB/s. Do osiągnięcia takiego rezultatu konieczne było wykorzystanie 10 równoległych strumieni danych, agregacja pasm oraz technologia MIMO 4×4. ZTE Gigabit Phone będzie w stanie w czasie rzeczywistym pobierać obraz z kamer 360 4K oraz błyskawicznie transferować pliki zapisane w chmurze.

Testy 5G trwają

Pierwsze stacje bazowe obsługujące gigabitowe 5G buduje Telstra w Australii. Testowa instalacja umożliwiła osiągnięcie wyniku 930 Gb/s (pobieranie danych) z wykorzystaniem mobilnego routera Netgear Nighthawk M1. Podobne instalacje budują Singtel, Swisscom, EE i T-Mobile. Niestety, ZTE z Gigabit Phonem zbyt szybko wychodzi przed szereg. Zanim powstanie odpowiednia infrastruktura sieciowa, umożliwiająca osiągnięcie transferów na poziomie 1 GB będziemy musieli poczekać przynajmniej do końca 2017 roku.

Tagi

Bartek Dramczyk

Telekomunikacja jest jak telepatia – nie widać jej, a działa. Zjawiska, które mogą kojarzyć się z magią zazwyczaj da się jednak racjonalnie wytłumaczyć. Nieracjonalne w moim przypadku pozostaje przywiązanie do fizycznych klawiatur (choć epokę BlackBerry przespałem) i to, że wciąż pomimo nawału zajęć i obowiązków (oraz komunikacyjnego chaosu wokół) często pozwalam sobie na wielogodzinne spacery z psami. Bez telefonu.

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close