Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Korzystając ze smartfona podejmujemy bardziej racjonalne decyzje

Kto by pomyślał, że urządzenie z którego korzystamy może mieć wpływ na jakość podejmowanych przez nas decyzji? Najnowsze badanie wykazało, że to poprzez jaką platformę planujemy zakupy oddziałuje na nasze wybory.

Badanie pierwotnie opublikowane w jednym z naukowych czasopism wykazało, że rozwiązywanie problemów przy użyciu smartfona będzie skuteczniejsze niż jeśli wykorzystamy komputer. W dodatku użytkownicy PC częściej podejmują decyzje opierając się na emocjach lub intuicji.

Dylemat wagonika

We wspomnianej analizie wzięło udział ponad 1000 ochotników. Badacze przeanalizowali ich odpowiedzi na pytania w zależności od tego z jakiego urządzenia korzystali. Na ekranach mieli wyświetlone różne dylematy i problemy, a ich zadaniem było podjęcie decyzji co zrobiliby w danej sytuacji. Jednym zadań była popularny dylemat wagonika, który jedzie prosto na piątkę ludzi przywiązaną do torów. Mamy jednak możliwość uratowania ich spychając na kolejkę grubego człowieka stojącego nad szynami. Osoba badana ma za zadanie poświęcenie pięciu osób, które już są w niebezpieczeństwie, czy jednej bezpiecznej, która w wyniku naszych działań straciłaby życie. W praktyce mamy do wyboru bycie aktywnymi lub biernymi, ale w każdym z przypadków ktoś by ucierpiał.
Jak się okazuje 33,5% użytkowników smartfonów postanowiło poświęcić jedną osobę zamiast pięciu. Taką samą decyzję podjęło 22,3% korzystających z komputera stacjonarnego.

wagonik

Ci sami ochotnicy mieli za zadanie podjąć decyzję również w przypadku klasycznej wersji dylematu wagonika, który uwzględniał przełączenie zwrotnicy i sprowadzenie kolejki na boczny tor, gdzie znajdowała się przywiązana jedna osoba. W praktyce obydwa warianty sprowadzały się do tego samego dylematu.
W tym przypadku jednak, 80,9% użytkowników smartfonów zadecydowała o poświęceniu jednostki. Podobnej odpowiedzi udzieliło 76,9% obsługujących PC.

Smartfony wpływają na nasze decyzje?

W obydwu przypadkach racjonalniejszą decyzję podjęli użytkownicy smartfonów. Dr. Albert Barque-Duran przyczyny takiego wyniku badania doszukiwał się w większej presji jaką wyzwala w nas korzystanie ze smartfona. Jesteśmy nauczeni robić wszystko w biegu, podczas gdy przy komputerze stacjonarnym czujemy się wygodniej i bezpieczniej. Z drugiej strony na to co wyświetla nasz monitor patrzymy z większym dystansem, a kontakt jest mniej osobisty.

Różnice w wynikach nie były zbyt duże, ale jeśli następnym razem będziecie planować zakupy online to może warto sięgnąć po swojego smartfona? Na zmianie przyzwyczajeń nic nie stracicie, a macie szansę zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Source: Phonearena
Tagi

Powiązane Artykuły

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close